×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Parlament Europejski zachęca kraje UE do ratyfikacji Protokołu zmieniającego Konwencję 108

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, dr Edyta Bielak–Jomaa (Fot. Biuro Prasowe UODO)

Parlament Europejski opowiedział się za ratyfikacją przez kraje członkowskie Protokołu zmieniającego Konwencję 108. Zalecenie w tej sprawie  w głosowaniu 12 marca poparło aż 624 deputowanych, a zaledwie 12 było przeciw.

W przyjętym dokumencie  Parlament Europejski wskazuje, że proponowane przez Radę Europy zmiany są w pełni zgodne z unijnymi regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Podkreśla, że wychodzą one naprzeciw wyzwaniom jakie ochrona danych napotyka w „erze cyfrowej” w związku z szybkim rozwojem technik informatycznych. W wymiarze praktycznym zmieniona konwencja ułatwi m.in.: bezpieczną wymianę danych osobowych między państwami, które do niej przystąpią.

Przypomnieć przy tym warto, że Konwencja Rady Europy o ochronie osób w związku z automatycznym przetwarzaniem danych osobowych (zwana również Konwencją 108) jest pierwszym traktatem międzynarodowym dotyczącym prawa jednostek do ochrony informacji ich dotyczących.

[OPINIE Z RYNKU] Cena bitcoina wciąż niska, ale eksperci rynkowi widzą w tym szansę na dobry zarobek

Inwestorzy od kilku dobrych tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu.

Wspomniany Protokół zmieniający Konwencję 108 wprowadza do niej liczne modyfikacje.  Zmiany te są na tyle istotne, że nową wersję traktatu eksperci w dziedzinie ochrony danych nazywają Konwencją 108+. Poprawia ona standard ochrony danych osobowych.

Bardzo ważna inicjatywa Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski dał zielone światło dla szybkiej ratyfikacji Protokołu zmieniającego Konwencję 108. Powinien to być dodatkowy impuls dla polskich władz do szybkiego wdrożenia zmienionej Konwencji do naszego porządku prawnego.

Przypominamy, że dokument został podpisany podczas ceremonii w Strasburgu w dniu 10 października 2018 r. przez 20 państw członkowskich Rady Europy – Austrię, Belgię, Bułgarię, Czechy, Estonię, Finlandię, Francję, Niemcy, Irlandię, Łotwę, Litwę, Luksemburg, Monako, Holandię, Norwegię, Portugalię, Rosję, Hiszpanię, Szwecję i Wielką Brytanię – oraz Urugwaj – jedno z sześciu państw pozaeuropejskich, które dotychczas przystąpiły do Konwencji nr 108.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Większość konsumentów wciąż boi się sklepowych podwyżek

Blisko 60 proc. konsumentów obawia się, że ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat. 

Co niezmiernie istotne Protokół zmieniający Konwencję 108 podpisała również Rosja oraz Urugwaj, zatem kraje w których nie stosuje się RODO.  Nie jest przy tym wykluczone, że w przyszłości do zmienionej Konwencji dołączą także inni członkowie Rady Europy. Istnieje więc szansa, że skuteczniejsze narzędzia ochrony danych będą stosowane w krajach w których nie obowiązuje unijne prawo. Jest to tylko jedna z wielu niezaprzeczalnych zalet proponowanych rozwiązań.  Tym bardziej więc budzi zdziwienie fakt, iż polskie władze zwlekają z podpisaniem zmienionej Konwencji i z jej ratyfikacją.

Prezes UODO konsekwentnie w swoich stanowiskach podkreśla konieczność wdrożenia proponowanych zmian Konwencji 108 do polskiego porządku prawnego.

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry