Rada Wierzycieli pozytywnie zaopiniowała Plan restrukturyzacyjny VB Leasing SA w restrukturyzacji. To podsumowanie dwóch lat skutecznej restrukturyzacji Spółki oraz zielone światło dla nowych planów rozwoju.
25 lipca br. miną dwa lata od rozpoczęcia procesu sanacyjnego spółek VB Leasing S.A. (VBL) i VB Leasing spółka akcyjna Automotive S.K.A. (VBL A) – jednej z największych operacji restrukturyzacyjnych w sektorze finansowym ostatnich lat.
Dziś, dzięki konsekwentnym działaniom naprawczym, spółki nie tylko skutecznie realizują cele sanacji, ale również budują podstawy do dalszego rozwoju i planowanego debiutu giełdowego. M.in. takie są założenia pozytywnie zaopiniowanego przez Radę Wierzycieli Planu restrukturyzacyjnego VB Leasing SA w restrukturyzacji. Uchwałę w tej sprawie poparło czterech członków Rady Wierzycieli, przy jednym głosie sprzeciwu.
Postępowanie sanacyjne, wszczęte w lipcu 2023 roku, miało na celu ochronę VBL / VBL A przed upadłością, a przede wszystkim – zapewnienie ciągłości realizacji zawartych umów leasingu i pożyczek. Kluczowym priorytetem była i pozostaje ochrona interesów finansowych i prawnych klientów, wierzycieli oraz instytucji publicznych, przy pełnym poszanowaniu zasady równego traktowania stron. Proces prowadzony jest zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego, pod nadzorem sądu i w ścisłej współpracy z wierzycielami. Za jego wdrażanie odpowiada zespół liczący blisko 200 osób. W lipcu 2023 r. portfel VB Leasing liczył ok. 65 tys. klientów i ok. 110 tys. umów. Po niemal dwóch latach sanacji efekty są wymierne. Jak informuje VBL, spółka obsługuje ok. 51 tysięcy aktywnych umów leasingowych i pożyczkowych, a bieżące zobowiązania regulowane są terminowo, w pełnej zgodności z przepisami prawa. W tym czasie spółki VBL /VBL A znacząco poprawiły swoją sytuację finansową:

Na rynku pojawił się nowy rodzaj oszustwa. Polega ono na tym, że przestępcy oferują pomoc w próbie wyłudzenia pieniędzy od banku z tytułu rzekomych luk w jego systemach. W rzeczywistości żadnych luk nie ma, a osoba składająca wniosek może zostać pociągnięta nawet do odpowiedzialności karnej.
- odpowiedzialność gwarancyjna z tytułu zawartych umów została zmniejszona o ok. 50% w stosunku do lipca 2023 r.,
- do czerwca br. do Skarbu Państwa odprowadzono ponad 879,5 mln zł tytułem podatku VAT,
- spłacono ponad 4,2 mld zł na rzecz głównych wierzycieli, z czego niemal miliard złotych (955,1 mln zł) stanowiły odsetki – czyli realny zysk wierzycieli finansowych.
Przełomowy etap restrukturyzacji
– Plan restrukturyzacyjny VB Leasing, pozytywnie zaopiniowany przez Radę Wierzycieli 14 lipca br., to nie tylko dokument formalny, ale kompleksowy plan naprawczy prowadzący do odbudowy stabilności – mówi Mikołaj Świtalski, członek zarządu AMS Restrukturyzacje sp. z o.o., będącej zarządcą VB Leasing S.A. w restrukturyzacji. – Zakłada on gruntowną przebudowę struktury Grupy Kapitałowej VBL i przygotowanie do funkcjonowania na
rynku kapitałowym. Mamy jasno określone cele, zasoby i determinację, by je osiągnąć. Firma od dwóch lat jest w procesie restrukturyzacji i obecnie wkracza w nowy etap – dodaje M. Świtalski.

W czerwcu br. ogólna podwyżka w sklepach wyniosła 5,8% rdr. Widać też, że dynamika wzrostu cen 17 kategorii urosła kolejny miesiąc z rzędu. Najbardziej poszły w górę słodycze i desery, artykuły tłuszczowe, a także używki. Dalej w rankingu są owoce i napoje bezalkoholowe.
Nowy model działalności i przygotowania do IPO
Realizowany przez VBL Plan restrukturyzacyjny opiera się na trzech strategicznych filarach:
- Wydzielenie działalności operacyjnej do struktury subholdingowej i przygotowanie debiutu giełdowego (IPO) – reorganizacja struktury i środki z publicznej emisji akcji Finpulse S.A. (dawniej: Idea Fleet S.A.) umożliwią przyszłą sprzedaż wybranych podmiotów wchodzących w skład grupy, generując wpływy do masy sanacyjnej, z przeznaczeniem na zaspokojenie wierzycieli VBL / VBL A. To pierwsza tego typu sytuacja w Polsce, kiedy w praktyce restrukturyzacyjnej zostałby zrealizowany jeden z najbardziej ambitnych celów, czyli emisja publiczna.
- Zwiększenie efektywności windykacji wierzytelności zbytych – poprzez usprawnienie współpracy z cesjonariuszami i ograniczenie odpowiedzialności gwarancyjnej.
- Eksploracja portfela należności własnych (NPL, non-performing loans) – reegzekucja nieaktywnych należności za pośrednictwem wewnętrznej kancelarii windykacyjnej.
Jak ocenia Radosław Kusznir, komplementariusz SKUZAR Kusznir Dykier Socha S.K.A., zastępca członka Rady Wierzycieli VB Leasing S.A. w restrukturyzacji: Przedstawiony plan restrukturyzacyjny oparty w dużej mierze na skutecznych i zoptymalizowanych działaniach windykacyjnych oceniam jako ambitny, ale realny. Jako praktyk z ponad 20-letnim doświadczeniem w windykacji należności leasingowych, dostrzegam w nim przemyślaną strategię i rzeczywiste zmiany organizacyjne, umożliwiające poza oczywistym spieniężeniem niepotrzebnych aktywów stworzenie nowej struktury – firmy windykacyjnej, pozwalającej na samodzielne i zyskowne funkcjonowanie w przyszłości. Powołanie Finpulse S.A. – nowej spółki windykacyjnej w ramach VBL – to krok w dobrym kierunku. Doświadczony zespół, dopasowane procesy, systemy IT, zasoby finansowe i własny portfel wierzytelności dają realną szansę na skuteczne odzyskiwanie należności i dalsze funkcjonowanie spółki. Pierwsze działania zarządcy pokazują w mojej ocenie, że obrana droga jest właściwa, a plan restrukturyzacyjny daje wierzycielom znacznie większe korzyści niż scenariusz upadłości.
Zgodnie z założeniami Planu restrukturyzacyjnego, VB Leasing prowadzi też szereg działań reorganizacyjnych i rozwojowych, których celem jest poprawa efektywności operacyjnej. Proces ten obejmuje m.in. efektywne zarządzanie zasobami, kontynuację działań zmierzających do ograniczenia kosztów oraz utrzymania wysokiej dyscypliny finansowej. VB Leasing podkreśla, że nadrzędnym priorytetem restrukturyzacji pozostaje zapewnienie ciągłości działalności i bezpieczeństwa klientów, wierzycieli oraz instytucji publicznych. Realizacja kluczowych dla przyszłego układu inicjatyw zaplanowana jest na okres od lipca 2025 r. do końca 2026 r.
Restrukturyzacja VB Leasing to obecnie największy tego typu proces w kraju. Spis wierzytelności VBL / VBL A obejmuje ponad 5,4 tys. pozycji. Ostateczny sukces restrukturyzacji zależeć będzie od skuteczności wdrożenia nowej strategii Planu restrukturyzacyjnego oraz przyjęcia propozycji układowych przez odpowiednią większość wierzycieli.
Źródło: VB Leasing
Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.