×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Zmiana myślenia. Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. Co robią z odłożonymi pieniędzmi? [BADANIE]

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. Co robią z odłożonymi pieniędzmi? / Fot. Canva / Zdjęcie ilustracyjne

Aż 74% Polaków w wieku 18-24 lata zaoszczędziło w I półroczu 2023 roku. Jest to wzrost o 3 p.p. w porównaniu z analogicznym okresem rok temu. Jeszcze większą zmianę widać w nieco starszej grupie respondentów (25-34 lata). W tym przypadku zabezpieczyć swoją przyszłość postanowiło 75% osób (wzrost o 16 p.p.) – wynika z badania Opinia24 przeprowadzonego na zlecenie firmy Tavex. Czy najmłodsi badani tak samo chętnie inwestują, co oszczędzają? Na co stawiają, decydując się na pomnożenie swoich odłożonych środków finansowych?

Zmiana myślenia

Kolejny raz młodzi pozostają liderami oszczędzania, dostrzegając konieczność zabezpieczenia swojej przyszłości. Wzrost osób oszczędzających (3 p.p. w grupie 18-24 lata porównując I półrocze 2023 roku do I półrocza 2022 oraz o 16 p.p. w grupie 25-34 lata) przekłada się również na decyzje w sprawie zainwestowania odłożonych środków finansowych – wynika z badania firmy Tavex.

Porównując I półrocza 2022/2023 roku widzimy zdecydowany wzrost młodych inwestorów. Jeszcze rok temu w grupach 18-24 lata i 25-34 lata jedynie 31% osób (zarówno w jednej, jak i drugiej grupie) odpowiedziało twierdząco na pytanie, czy zainwestowali swoje oszczędności. Natomiast w 2023 roku było to już analogicznie 35% i 54%. Młodzi więc zaskakują wyróżniając się na tle pozostałych grup wiekowych.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

Powodów takiej sytuacji jest zapewne wiele. Podejrzewać można jednak, że duży wpływ miały tutaj wciąż wysokie stopy procentowe, które mogły znacząco uszczuplić budżety domowe osób posiadających kredyty, czyli nieco starszej grupy wiekowej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Co również istotne, młodzi rzadziej od pozostałych grup utrzymują własne rodziny, przez co łatwiej im jest odłożyć zarobione środki finansowe w otoczeniu rosnących cen – dodaje.

W co inwestują młodzi?

W TOP3 wyborów inwestycyjnych najmłodszej grupy Polaków (18-24 lata) widnieją lokaty (33%), akcje na giełdzie (33%) oraz złoto (27%). Co ciekawe, zaobserwować możemy duży spadek zainteresowania kryptowalutami, na to aktywo postawiło o 25 p.p. mniej respondentów niż przed rokiem – wynika z badań Opinia24 przeprowadzonych na zlecenie firmy Tavex.

Stomatologia. W I kw. br. NFZ wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej na świadczenia stomatologiczne. W I kw. 2024 roku wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc. Jednak eksperci studzą emocje. Twierdzą, że wzrost jest iluzoryczny.

Nieco starsze osoby (25-34 lata) w pierwszej kolejności stawiały na lokaty (35%), akcje na giełdzie (25%) oraz zakup nieruchomości (20%). Tutaj również widać spadek w przypadku wirtualnych walut (-17 p.p).

Młodzi ludzie są przyszłością gospodarki i rynku kapitałowego. Dlatego warto obserwować, czy i jak interesują się instrumentami finansowymi, w tym inwestowaniem. Testowanie różnych rozwiązań i sprawdzanie co w danej sytuacji się sprawdza, wymaga odwagi, która często jest domeną młodych – podkreśla Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego czy inne zagadnienia związane z finansami powinny być szeroko znane i zrozumiałe dla każdego. Niestety mamy jeszcze dużo do zrobienia. Istnieje konieczność usprawnienia systemowej edukacji finansowej, która zapoznałaby społeczeństwo ze światem inwestycji już od najmłodszych lat – dodaje.  

Źródło: Tavex

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry