×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Wydatki firm na badania i rozwój rosną pomimo kryzysu. Wzrost do 2026 r. będzie dwucyfrowy

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Wydatki firm na badania i rozwój rosną pomimo kryzysu / Fot. Materiały prasowe

Wydatki firm na badania i rozwój będą rosły średnio o 10 proc. rocznie do 2026 roku pomimo wysokiej inflacji i niepewności na rynku, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Firmy inwestują w R&D z zamiarem szybszego wprowadzenia produktów na rynek i wdrożenia nowoczesnych technologii. Największym wyzwaniem pozostaje brak wykwalifikowanej kadry.

Do 2026 roku roczne wydatki firm na badania i rozwój osiągną 2,72 bln euro wobec 1,85 bln w 2022, co oznacza wzrost o niemal połowę. Prognoza odzwierciedla trend obserwowany już we wcześniejszych latach. Między 2016 a 2021 rokiem wydatki na R&D, mierzone jako procent przychodu wzrosły o 23 proc., podczas gdy udział innych kategorii kosztowych takich jak marketing i sprzedaż, czy administracja spadł odpowiednio o 10 proc. i 5 proc. Prognozowany przez Bain & Company dalszy wzrost wydatków na badania i rozwój w największym stopniu będzie opierał się na inwestycjach w technologie cyfrowe.

– Już w trakcie poprzednich kryzysów gospodarczych obserwowaliśmy, że firmy dążą do utrzymania lub zwiększenia wydatków na badania i rozwój niezależnie od sytuacji zewnętrznej – mówi Marcin Szczuka, partner w Bain & Company. – Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia choćby w trakcie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-09.

Wzrost wydatków na badania i rozwój najczęściej deklarują przedstawiciele branży motoryzacyjnej, lotnictwa i obronności oraz energetyki. Inwestycje w technologie cyfrowe głównie bazują na rozwiązaniach związanych ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym i cloud computing.

[ANALIZA] W najbliższym czasie sytuacja geopolityczna będzie głównym czynnikiem wzrostu cen w sklepach

Eksperci rynkowi prognozują, że przed świętami Bożego Narodzenia ceny detaliczne w sklepach będą stabilne. Jednak w dłuższej perspektywie geopolityka może to wyraźnie zmienić. Wiele będzie zależeć od relacji Europy z Donaldem Trumpem.

Firmy inwestują w badania i rozwój głównie z zamiarem zwiększenia konkurencyjności: przyspieszenia wprowadzenia produktów na rynek, unowocześnienia produkcji, tworzenia nowych produktów i rozwiązań, czy też wdrażania zasad ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego (ESG).

– Dla firm, które strategicznie inwestują w rozwój, spowolnienie gospodarcze to dobra okazja do zyskania przewagi konkurencyjnej w wyścigu o innowacje – dodaje Marcin Szczuka. – Zwiększanie wydatków na badania i rozwój opłaci się w przyszłości.

Rośnie problem z obowiązkowymi szczepieniami. Urzędnicy nakładają coraz więcej grzywien

Od stycznia do sierpnia 2024 r. nałożono więcej grzywien za uchylanie się od obowiązku szczepień ochronnych niż w całym 2023 r. Jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna chce zmniejszenia dolegliwości kar dla rodziców. Za to postuluje, żeby szerzej postawić na edukację społeczeństwa.

Hamulcem dla dalszego rozwoju są braki kadrowe. Aż 73 proc. przedstawicieli firm badanych przez Bain & Company deklaruje, iż brak wykwalifikowanej kadry inżynierskiej jest obecnie głównym problemem dla wdrażania nowoczesnych rozwiązań. W największym stopniu dotyczy to firm branży nowych technologii. Najbardziej poszukiwani są specjaliści analizy danych, baz danych, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i programiści.

– Nie ma łatwego rozwiązania na problem braku kadr – mówi Marcin Szczuka. – W związku z tym spodziewamy się, że w najbliższych latach coraz większą popularnością cieszyć się będzie outsourcing i offshoring usług związanych z badaniami i rozwojem.

Badanie poświęcone R&D zostało przeprowadzone wśród ponad 500 przedstawicieli firm z różnych części świata, których roczne wydatki na ten cel przekraczają 25 mln dolarów. Wydatki 11 proc. uczestników badania przekraczają 1 mld dolarów.

Źródło: Bain & Company

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry