×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Wydatki firm na badania i rozwój rosną pomimo kryzysu. Wzrost do 2026 r. będzie dwucyfrowy

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Wydatki firm na badania i rozwój rosną pomimo kryzysu / Fot. Materiały prasowe

Wydatki firm na badania i rozwój będą rosły średnio o 10 proc. rocznie do 2026 roku pomimo wysokiej inflacji i niepewności na rynku, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Firmy inwestują w R&D z zamiarem szybszego wprowadzenia produktów na rynek i wdrożenia nowoczesnych technologii. Największym wyzwaniem pozostaje brak wykwalifikowanej kadry.

Do 2026 roku roczne wydatki firm na badania i rozwój osiągną 2,72 bln euro wobec 1,85 bln w 2022, co oznacza wzrost o niemal połowę. Prognoza odzwierciedla trend obserwowany już we wcześniejszych latach. Między 2016 a 2021 rokiem wydatki na R&D, mierzone jako procent przychodu wzrosły o 23 proc., podczas gdy udział innych kategorii kosztowych takich jak marketing i sprzedaż, czy administracja spadł odpowiednio o 10 proc. i 5 proc. Prognozowany przez Bain & Company dalszy wzrost wydatków na badania i rozwój w największym stopniu będzie opierał się na inwestycjach w technologie cyfrowe.

– Już w trakcie poprzednich kryzysów gospodarczych obserwowaliśmy, że firmy dążą do utrzymania lub zwiększenia wydatków na badania i rozwój niezależnie od sytuacji zewnętrznej – mówi Marcin Szczuka, partner w Bain & Company. – Z takim zjawiskiem mieliśmy do czynienia choćby w trakcie globalnego kryzysu finansowego w latach 2008-09.

Wzrost wydatków na badania i rozwój najczęściej deklarują przedstawiciele branży motoryzacyjnej, lotnictwa i obronności oraz energetyki. Inwestycje w technologie cyfrowe głównie bazują na rozwiązaniach związanych ze sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym i cloud computing.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

Firmy inwestują w badania i rozwój głównie z zamiarem zwiększenia konkurencyjności: przyspieszenia wprowadzenia produktów na rynek, unowocześnienia produkcji, tworzenia nowych produktów i rozwiązań, czy też wdrażania zasad ładu środowiskowego, społecznego i korporacyjnego (ESG).

– Dla firm, które strategicznie inwestują w rozwój, spowolnienie gospodarcze to dobra okazja do zyskania przewagi konkurencyjnej w wyścigu o innowacje – dodaje Marcin Szczuka. – Zwiększanie wydatków na badania i rozwój opłaci się w przyszłości.

Hamulcem dla dalszego rozwoju są braki kadrowe. Aż 73 proc. przedstawicieli firm badanych przez Bain & Company deklaruje, iż brak wykwalifikowanej kadry inżynierskiej jest obecnie głównym problemem dla wdrażania nowoczesnych rozwiązań. W największym stopniu dotyczy to firm branży nowych technologii. Najbardziej poszukiwani są specjaliści analizy danych, baz danych, sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa i programiści.

– Nie ma łatwego rozwiązania na problem braku kadr – mówi Marcin Szczuka. – W związku z tym spodziewamy się, że w najbliższych latach coraz większą popularnością cieszyć się będzie outsourcing i offshoring usług związanych z badaniami i rozwojem.

Badanie poświęcone R&D zostało przeprowadzone wśród ponad 500 przedstawicieli firm z różnych części świata, których roczne wydatki na ten cel przekraczają 25 mln dolarów. Wydatki 11 proc. uczestników badania przekraczają 1 mld dolarów.

Źródło: Bain & Company

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry