×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Większość Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych. Jednak to nie oznacza, że dobrze orientują się w szczegółach

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Większość Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych / Fot. serwis agencyjny MondayNews / Canva

Aż 64% Polaków deklaruje znajomość zasad podatkowych, a co piąty jest zainteresowany tematem ulg i odliczeń podatkowych - wynika z Raportu e-pity: Co Polacy wiedzą o podatkach. To zainteresowanie nie oznacza, że Polacy dobrze orientują się w szczegółach podatkowych, a swoją faktyczną znajomość przywilejów oceniają mniej optymistycznie. Najlepszym dowodem na znaczące braki wiedzy w tej dziedzinie jest fakt, że zaledwie 55% Polaków deklaruje, że miało styczność z podatkiem VAT. Dokładnie tym, z którym  spotykamy się choćby w sklepach, robiąc codzienne zakupy. Jak przełamać ten impas? Potrzebna jest edukacja, merytoryczne wsparcie i intuicyjne narzędzia, które przeprowadzą Polaków przez trudności podatkowe.

Większość Polaków nie korzysta z przysługujących im praw podatkowych

Prawa podatkowe to nie tylko obowiązki, ale przede wszystkim przywileje. Warto je znać, by umieć z nich korzystać i należny podatek umniejszać o przysługujące nam odliczenia. Z raportu e-pity: Co Polacy wiedzą o podatkach przeprowadzonego w październiku 2023 roku jasno wynika, że nie wiemy, jak korzystać z przysługujących nam ulg i obniżek podatkowych. Ponad 64% badanych deklaruje, że zna przepisy dotyczące przysługujących im praw podatkowych, tylko 38,4% jest w pełni przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw.  Rozbieżność w wynikach pokazuje, że nie wiemy, jak przełożyć wiedzę na praktykę. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba zabiegać o podstawowe zainteresowanie Polaków, bo baza do edukacji już istnieje: co piąty respondent deklaruje duże zainteresowanie tematem ulg i odliczeń podatkowych oraz śledzenie bieżących zmian

- Ponad 50% respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30%. Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków. W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia - wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Skarbówka odzyskuje coraz mniej zaległości za abonament RTV. Spadek rdr. wynosi blisko 50 proc.

Polacy nie chcą płacić abonamentu RTV. Nawet fiskusowi coraz słabiej idzie odzyskiwanie należności. Zdaniem ekspertów, to wyraźnie pokazuje, że państwo nie daje sobie rady z tym tematem. System wymaga reformy, bo bez tego pobieranie należności będzie coraz bardziej fikcyjne.

Badanie nasuwa więc wniosek: Polacy chcą wiedzieć więcej o podatkach i dokonywać korzystniejszych rozliczeń, ale nie mają wystarczającej świadomości, by uwzględniać w nich przysługujące im odliczenia. A takie najczęściej wpisujemy w rozliczeniu rocznym, które składamy do 30 kwietnia 2024 roku. Składając zeznanie podatkowe  nie możemy już zmienić wysokości naliczonego podatku. Możemy jedynie sprawdzić wszystkie nasze dane, dochody, zaznaczyć ulgi, do których mamy prawo ii uzupełnić brakujące informacje. Natomiast, jeżeli chcemy wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał i wpłynąć na wysokość otrzymanego zwrotu lub obniżyć należny podatek, musimy rozpocząć działania jeszcze w bieżącym roku. Listopad i grudzień 2023 roku to ostatni dzwonek na obniżenie podatku i szansa na zmianę rozliczenia rocznego PIT. Zmiany wprowadzone w tych miesiące będą miały wpływ na to jaki zapłacimy podatek lub jaki otrzymamy zwrot.

ANALIZA: Ruch w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie, ale widać też, że sytuacja wyraźnie się poprawia

W ub.r. ruch w galeriach i centrach handlowych spadł w ujęciu rocznym o 1,5%. To kolejny gorszy rok, ale już bez dwucyfrowych spadków. Choć jest lepiej, to nadal jednak trudno mówić o całkowitym odbiciu.

Jak obniżyć podatek i skorzystać z wszystkich ulg?

Wystarczy, że już teraz sprawdzimy nasze rozliczenie w Programie  e-pity, który wyliczy, jaki podatek będziemy mieli do zapłacenia w przyszłym roku. - Podatnik, który jest świadomy, jak będzie wyglądało jego rozliczenie z fiskusem, ma możliwość wykorzystywania jeszcze w tym roku przysługujących mu ulg i odliczeń w taki sposób, aby finalnie mógł otrzymać wyższy zwrot lub znacząco obniżyć naliczony podatek - podpowiada Monika Piątkowska, Doradca Podatkowy e-pity.pl.

Dzięki możliwości przeprowadzenia symulacji rozliczenia podatku za 2023 rok, podatnicy mają czas na podjęcie działań korzystnie wpływających na ich rozliczenie jeszcze w bieżącym roku. Raz wprowadzone do aplikacji  dane (w tym wprowadzone ulgi, przysługujące rozliczającemu) zostaną w niej  zapisane. W takiej sytuacji Program  e-pity umożliwia bezpieczne, złożenie rozliczenia podatkowego z, uwzględnieniem wszystkich przysługujących podatnikowi ulg, i wysłanie e-deklaracji do Urzędu Skarbowego jak nadejdzie okres rozliczeń. Tylko do końca bieżącego roku możemy podjąć kroki, dzięki którym będziemy mogli zwiększyć zwrot podatku za 2023 rok.

 Źródło: e-pity.pl

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry