×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Weksel w formie elektronicznej. Rada przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o podjęcie prac legislacyjnych

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Rada przedsiębiorczości zaapelowała do rządu o podjęcie prac legislacyjnych / Fot. Canva / Zdjęcie ilustracyjne

Rada Przedsiębiorczości zaapelowała do Rządu o podjęcie prac legislacyjnych umożliwiających wprowadzenie i funkcjonowanie w obrocie gospodarczym weksla w postaci elektronicznej.

Weksel stanowi w obrocie gospodarczym jedną z najczęściej wykorzystywanych form zabezpieczenia. Funkcjonowanie weksla w formie materialnej nie spełnia oczekiwań użytkowników zarówno co do szybkości jak i sposobów elektronicznej wymiany danych na odległość. Tradycyjny weksel (…) nie spełnia także oczekiwań klientów instytucji finansowych i innych podmiotów zaufania publicznego w zakresie przyjmowania zabezpieczeń w postaci weksla w obecnej formie. Dalsze funkcjonowanie weksli wyłącznie w tradycyjnej formie papierowej stało się także potencjalnie niebezpieczne, ponieważ w obrocie prawno-gospodarczym pojawiły technologie fałszujące podpisy w sposób nieodróżnialny od podpisu odręcznego - czytamy w apelu RP do Rządu.

W dobie powszechnej cyfryzacji procesów biznesowych, nieuniknione jest wprowadzenie weksli w formie elektronicznej. W ostatnich latach handel internetowy odnotowuje dynamiczny wzrost, dlatego wprowadzenie weksla elektronicznego będzie jednym z ostatnich elementów domykających transakcje wykonywane on-line. Apel do Rządu jest podyktowany potrzebą zgłaszaną zarówno przez przedsiębiorców, jak i samych klientów - podsumowuje Katarzyna Adamiak, Ekspert BCC d zarządzania i przedsiębiorczości

NCBR w cztery i pół roku dofinansował blisko 1,9 tys. projektów badawczych na kwotę prawie 12 mld zł

Według NCBR, w I połowie br. było prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich, z dofinansowaniem na ponad 524 mln zł. Natomiast od początku 2019 r. było to 11,8 mld zł.

W apelu skierowanym do rządu zwrócono również uwagę na rolę weksla w zakresie zabezpieczania transakcji agencji publicznych (w tym przede wszystkim Banku Gospodarstwa Krajowego), programów rządowych oraz dla bezpieczeństwa publicznego systemu gwarancyjno-poręczeniowego, wspierającego polską przedsiębiorczość. Do końca 2022 r. przyjęto w tym obszarze prawie siedemset tysięcy weksli w formie dokumentowej, co wygenerowało olbrzymie koszty związane z ich obsługą i przechowywaniem.

Przedstawiciele RP, w tym BCC proponują umożliwienie równoległego funkcjonowania weksla w formie tradycyjnej oraz elektronicznej i pozostawienie rynkowi swobody wyboru pożądanej formy.

BADANIE: Blisko 50 proc. Polaków ma problem ze snem. Gospodarka traci na tym minimum 8,2 mld zł rocznie

Polacy mają problem ze snem, bo martwią się o finanse. Już 49,9% to zgłasza. Widać też, że jest gorzej niż w czasie pandemii. Do tego eksperci wyliczają, że niewyspani rodacy generują spore koszty.

Na uwagę zasługuje fakt, że apele środowisk gospodarczych, a w ślad za nimi prace eksperckie nad wprowadzeniem weksla w formie elektronicznej trwają od kilku lat. Ich efektem było m.in. opracowanie i przedstawienie koncepcji e-weksla przez międzyśrodowiskowy Zespół zadaniowy „od papierowej do cyfrowej Polski”, funkcjonujący w ramach Grupy roboczej ds. Rejestrów rozproszonych i blochchain.  Zaproponowano także zmiany regulacji prawnych głównie w obszarze Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego, a także rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 18 czerwca 2019 r. Regulamin urzędowania sądów powszechnych, które są warunkiem koniecznym dla zastosowania koncepcji elektronicznego weksla, celem uznawania jego ważności przez sądy.

Rekomendacje te zostały zaakceptowane przez Ministra Cyfryzacji oraz jednomyślnie i szeroko poparte przez rynek, także finansowy i technologiczny. Niestety, mimo powszechnego konsensusu w tej sprawie, z niezrozumiałych powodów proces legislacyjny w tej sprawie do dzisiaj nie został podjęty.

Źródło: Business Centre Club

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry