×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Raport rynku mieszkaniowego 2025. Marzenie o własnym M – prawie 1/3 Polaków mieszka u rodziny

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Marzenie o własnym M – prawie 1/3 Polaków mieszka u rodziny / Fot. Materiały prasowe

Wysokie ceny nieruchomości i trudne warunki kredytowe nie zniechęcają Polaków do realizacji marzenia o własnym mieszkaniu – wynika z najnowszego raportu Business Growth Review. Aż 91% respondentów uważa posiadanie mieszkania za lepsze rozwiązanie niż wynajem, postrzegając je jako gwarancję bezpieczeństwa (80%) i inwestycję w przyszłość (72%). Wysokie koszty zakupu to jednak główna przeszkoda – wskazuje na nią 68% badanych. 

Prawie jedna trzecia Polaków mieszka u rodziny 

Według wyników badania, aż 91% respondentów uznaje posiadanie mieszkania za lepsze rozwiązanie długoterminowe niż wynajem. Własność postrzegana jest głównie jako gwarancja bezpieczeństwa (80%) oraz inwestycja w przyszłość (72%). Mimo wysokich kosztów zakupu, 28% Polaków posiada już mieszkanie bez kredytu, podczas gdy kolejne 28% wciąż mieszka z rodziną. Wynajem, choć bardziej dostępny, jest uznawany za mniej atrakcyjną opcję długoterminową – tylko 4% badanych opowiada się za tym rozwiązaniem. Co ciekawe, 34% deklaruje, że mogłoby zmienić zdanie, gdyby wynajem stał się bardziej opłacalny.

Młodzi w pułapce wysokich cen i braku oszczędności

Największym wyzwaniem dla Polaków jest wysoka cena nieruchomości – wskazuje na nią 68% badanych. Młodzi dorośli w wieku 25–45 lat czują się szczególnie zagrożeni. Tylko 9% respondentów ocenia swoje szanse na zakup mieszkania jako bardzo wysokie, a jedynie 28% planuje dokonać zakupu w ciągu najbliższych 5 lat. Główne przeszkody to wysokie ceny (71%), brak oszczędności na wkład własny (59%) oraz trudności w uzyskaniu kredytu hipotecznego (33%).

Znani eksperci podsumowują. Wskazują sukcesy i porażki podatkowego 2024 roku [ANALIZA]

Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. Jak przekonują, miniony rok przyniósł niewiele zmian podatkowych dla firm. I jak dodają, właściwie wygląda na to, że 2024 rok pod względem podatków wyglądał dość leniwie.

Fakt, że 28% Polaków wciąż mieszka z rodziną, obrazuje skalę wyzwań na rynku nieruchomości. Wysokie ceny i trudności z kredytami sprawiają, że młodym trudno rozpocząć samodzielne życie. Wynajem, choć dostępniejszy, wciąż nie jest atrakcyjną alternatywą. Potrzebne są systemowe reformy, powodujące zwiększenie podaży mieszkań, by umożliwić młodym realizację marzeń o własnym kącie – mówi Aleksandra Pańczyszyn, Editorial Director z Business Growth Review.

Polacy coraz bardziej będą się zadłużać. Najbardziej mogą zarobić na tym parabanki [ANALIZA EKSPERTÓW]

Eksperci rynkowi są zgodni, że w 2025 r. należy spodziewać się wzrostu zadłużenia Polaków. Głównie chodzi o osoby powyżej 30. roku życia. W efekcie zwiększy się liczba rodaków zwracających się w stronę parabanków.

Potrzebne reformy i wsparcie państwa

Polacy oczekują od rządu realnych działań, które mogłyby poprawić dostępność mieszkań. 69% respondentów postuluje wprowadzenie reform mających na celu zwiększenie podaży mieszkań, preferencyjne kredyty hipoteczne czy dofinansowanie wkładu własnego. Podkreślają, że bez strukturalnych zmian młode pokolenia mogą mieć poważne trudności w realizacji marzeń o własnym kącie.

***
Metodologia badania
Badanie przeprowadził Business Growth Review we współpracy z ARC Rynek i Opinie na reprezentatywnej grupie 1042 Polek i Polaków w wieku 25–45 lat, stosując metodę CAWI. Projekt został zrealizowany na przełomie listopada i grudnia 2024 roku, z wykorzystaniem sprawdzonych narzędzi analitycznych oraz transparentnych procedur metodologicznych, co gwarantuje rzetelność i niezależność wyników.

Źródło: Business Growth Review, ARC Rynek i Opinie

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry