×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

RAPORT: Pracują, kiedy chcą i zarabiają więcej niż na etacie. 9 na 10 firm zatrudni w tym roku pracowników dorywczych

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Blisko 90 proc. firm planuje w tym roku zlecać pracę dorywczą / Fot. Kzenon, Canva / Zdjęcie ilustracyjne

88 proc. firm planuje zlecać pracę dorywczą w tym roku, wskazuje raport Tikrow „Trendy rynku pracy dorywczej 2023. #PracaNatychmiastowa”. Dla Polaków taka forma zatrudnienia staje się alternatywą lub uzupełnieniem etatu. Z tym, że ma nad nim kilka istotnych przewag. Pracownik sam decyduje, kiedy i gdzie chce pracować. Na wynagrodzenie nie czeka miesiąc, lecz maksymalnie 24 godziny. Dodatkowo, korzystając z dorywczych propozycji pracy można zarobić niemal dwa razy więcej niż oferuje płaca minimalna.

– Obserwowane i analizowane uelastycznienie zatrudnienia to sytuacja korzystna zarówno dla pracodawców jak i pracowników dorywczych. 88 proc. firm deklaruje, że zleci w 2023 roku pracę dorywczą. W grupie pracodawców bez tego typu doświadczeń, co drugi deklaruje, że wypróbuje taki model zatrudnienia w tym roku. Dziś praca natychmiastowa nie dotyczy tylko sezonowych potrzeb zwiększania załogi w produkcji czy rolnictwie. Stanowi doskonałą szansę dla pracodawcy, by stworzyć elastyczny grafik pracy, oszczędzić na rekrutacji i formalnościach, a dla pracownika otwiera drogę do wielu branż i korzystnych stawek – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Według raportu Tikrow, zdecydowana większość pracowników, którzy wykonywali w 2022 roku pracę dorywczą deklaruje, że zamierza kontynuować taką formę̨ wykonywania pracy w bieżącym roku (90%). Wśród ankietowanych, którzy nie pracowali dorywczo w ubiegłym roku, aż 81% spróbuje tej formy zatrudnienia w tym roku. Poniżej TOP5 przewag, jakie ma praca dorywcza nad etatem w jego tradycyjnym rozumieniu.

Polacy w I kwartale br. złożyli 21 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. jest blisko 6-proc. [DANE Z SĄDÓW]

Z danych sądów okręgowych wynika, że w I kw. 2024 r. wpłynęło do nich przeszło 21,1 tys. pozwów rozwodowych. To o 5,7% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do tego w pierwszych trzech miesiącach br. zakończono też blisko 19,8 tys. tego typu postępowań.

#1 Z appką po dobie, nie po miesiącu

Szybka wypłata wynagrodzenia to jedna z kluczowych zalet pracy dorywczej, na jaką wskazuje aż 87 proc. ankietowanych. Tikrow oferuje natychmiastowe wypłaty wszystkim użytkownikom swojej aplikacji z dniówkami. Pieniądze trafiają „na konto” w ciągu 24h od zakończenia pracy – to jedyna agencja w Polsce, w której można zarobić z dnia na dzień. Pracownicy cenią sobie błyskawiczne płatności za zlecenia, ponieważ wykonują pracę dorywczą z ważnych dla siebie powodów. Dla 48 proc. z nich szybko otrzymane środki pozwalają na zasilenie domowego budżetu przeznaczanego na podstawowe potrzeby czy opłacenie rachunków. Wypłata realizowana w dniówkach pomaga w utrzymaniu płynności finansowej i skutecznie buduje wiarygodność pracodawcy w oczach pracownika.

#2 Wolny poniedziałek, nie sobota

85 proc. ankietowanych w badaniu „Trendy rynku pracy dorywczej 2023” ocenia pracę dorywczą jako atrakcyjną dzięki możliwości samodzielnego ustalania własnego grafiku pracy i dostosowania go do innych zobowiązań. Jest to szczególnie korzystne dla ludzi młodych, łączących zatrudnienie z nauką czy realizacją pasji. Samodzielnie ustalany grafik pozwala pracownikowi na zatrudnienie się w różnych miejscach w dowolne dni tygodnia i o różnych porach dnia. Nie musimy się tu ograniczać do pracy od poniedziałku do piątku, a na przykład zająć sobie pracą weekend, kiedy można więcej zarobić, a poniedziałek czy wtorek uczynić dniem przeznaczonym na odpoczynek.

#3 W dwa tygodnie, nie w miesiąc

Praca dorywcza realizowana w modelu „na dniówki” pozwala osiągać wynagrodzenie ok. 40 proc. wyższe niż wartość netto płacy minimalnej, wynika z kalkulacji ekspertów Tikrow. Minimalna pensja „na rękę” w przypadku studentów to dziś 3490 zł, co przy wykonywaniu pracy na pełny etat daje stawkę godzinową 21,81 zł „na rękę”. Realizacja dorywczych zleceń np. na stanowisku magazyniera pozwala dorobić studentom nawet 34 zł za godzinę pracy, czyli 36 proc. więcej niż w wypadku pracy „na etat”. W połączeniu z elastycznością wyboru miejsca i czasu pracy natychmiastowe zlecenia stają się wartościowym uzupełnieniem dla tradycyjnego modelu zatrudnienia.

W pierwszym kwartale br. do sądów trafiło ponad 23 tys. spraw frankowych. Wzrost rdr. wynosi blisko 24 proc.

Jak wynika z danych zebranych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, w I kwartale br. wpłynęło do nich w sumie 23,2 tys. spraw złożonych przez posiadaczy kredytów frankowych. To o prawie 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

#4 Dziś sklep odzieżowy, jutro magazyn

Szansa na poznanie wielu branż to motywator dla 6 z 10 osób, które próbują swoich sił u wielu pracodawców w krótkim czasie. Dzięki takiemu rozwiązaniu jak appka ze zleceniami Tikrow, dziś można sprawdzić się w roli opiekuna klienta w sklepie odzieżowym, a jutro poznać tajniki pracy w magazynie wysyłkowego sklepu z książkami czy elektroniką. Szczególnie młode osoby wchodzące na rynek pracy doceniają fakt, że praca natychmiastowa, zlecana za pomocą nowatorskiej aplikacji, pomaga lepiej poznać rynek pracy, przetestować wielu pracodawców i zdecydować, z którym sektorem warto wiązać swoją karierę w przyszłości.

#5 Trzy kliknięcia, nie trzy etapy

Nie do przecenienia w przypadku pracy dorywczej jest błyskawiczny model podjęcia pracy. Dziś możemy znaleźć ofertę, a jutro już pracować. Bez czasochłonnej rekrutacji, rozmów kwalifikacyjnych, testów. Tikrow umożliwia swoim użytkownikom za pomocą kilku kliknięć na ekranie smartfona wybrać swoje nowe miejsce pracy. To zdecydowanie szybsze i wygodniejsze niż wysyłanie CV i wieloetapowe procesy rekrutacyjne na stanowiska, które tak drobiazgowej rekrutacji zwyczajnie nie potrzebują.

Źródło: Tikrow

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry