×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Uczelnie mogą pomóc studentom ze spektrum autyzmu. Trwa nabór do innowacyjnego projektu

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Materiały prasowe Grupy Kapitałowej DGA S.A. (Asystent studenta z ASD)

Do 30 listopada br. trwa ostatni etap naboru do projektu „Asystent studenta z ASD”. Jego celem jest wsparcie szkół wyższych w stworzeniu zaplecza kompetencyjnego dostosowanego do potrzeb studentów neuronietypowych. Każda zakwalifikowana do programu uczelnia otrzymuje refundację wynagrodzenia asystenta osoby z ASD w wysokości do 2 tys. zł przez okres 15 miesięcy. Uzyskuje też diagnozę problemów, wsparcie ekspertów, dostęp do materiałów szkoleniowych i konsultacje prawne. Organizatorem przedsięwzięcia jest DGA, poznańska spółka z 30-letnim doświadczeniem na rynku usług szkoleniowo-doradczych.

Celem programu „Asystent osoby z ASD”, realizowanego przez DGA S.A. w kooperacji z Fundacją Sowelo, jest rozwiązanie problemu rezygnacji z kontynuacji studiów wyższych przez osoby ze spektrum autyzmu. Projekt został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Stanowi skalowanie mikroinnowacji społecznej „Tłumacz/Adwokat społeczny – asystent osoby z ASD”, autorstwa Fundacji Aktywnych FURIA, która została przetestowana na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Uczelnie nie mogą określić skali problemu porzucania studiów przez osoby z ASD, bo nie prowadzą takich statystyk. Zaliczają zaburzenia autystyczne do innych rodzajów niepełnosprawności. Natomiast z wielu badań wynika, że osoby neuronietypowe rzadko kontaktują się z biurami dedykowanymi niepełnosprawnym, aby załatwiać swoje sprawy na wydziałach osobiście lub za pośrednictwem bliskich. W konsekwencji często rezygnują z kontynuowania nauki bądź w ogóle do niej nie przystępują – mówi Joanna Juszczyszyn-Klimek, Dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami w DGA S.A.

Dodatkowo organizatorzy projektu zwracają uwagę na to, że uczelnie nie mają prawa pytać studenta o jego stan psychofizyczny. Natomiast osoby z ASD nie zgłaszają problemów z obawy przed stygmatyzacją i ostracyzmem. Projekt niweluje dwa ww. problemy powodujące, że standardowe działania podejmowane w tej kwestii przez szkoły wyższe są nieskuteczne.

Polacy skarżą się na zmęczenie i brak energii. Pracodawcy po cichu liczą straty [BADANIE]

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Jak wyliczyli autorzy raportu, minimalne straty, wywołane przez depresję, wynoszą w Polsce co najmniej 2,8 mld zł, a to tylko koszty zwolnień lekarskich.

– Osoba pełniąca funkcję asystenta studenta z ASD jest dla niego kimś zaufanym. Ma kwalifikacje do udzielania realnego wsparcia nakierowanego na konkretną jednostkę przy zapewnieniu dyskrecji i poczucia bezpieczeństwa. Usprawnia komunikację takiego studenta z uczelnią i w konsekwencji podniesie efektywności usług edukacyjnych – wyjaśnia Joanna Juszczyszyn-Klimek.

Organizatorzy zapewniają każdej z zakwalifikowanych uczelni m.in. refundację wynagrodzenia pracownikowi pełniącemu zadania wynikające z funkcji asystenta osoby z ASD w wysokości do 2 tys. zł przez okres 15 miesięcy. Sporządzana jest również diagnoza uczelni lub jej aktualizacja w przypadku, gdy stosowny dokument został wcześniej opracowany, pod kątem określenia potrzeb i działań mających na celu dostosowanie modelu placówki do sytuacji studentów z ASD.

W ub.r. Polacy oddali fiskusowi ponad 9 mld zł w ramach podatku Belki. To wzrost o blisko 58 proc. rdr. [DANE MF]

W ub.r. do skarbu państwa wpłynęło ponad 9 mld zł z tzw. podatku Belki. Był to o blisko 58% większy przychód niż w 2022 r. To też o ponad 8% więcej niż zakładano. Natomiast w porównaniu z 2021 r. widać wzrost już o przeszło 118%.

– Ponadto oferujemy wsparcie szkoleniowe ze strony ekspertów, m.in pedagoga specjalnego lub terapeuty AAC z wieloletnim doświadczeniem w zakresie diagnozy młodzieży i dorosłych z ASD. Uczelnia uzyskuje też dostęp do materiałów szkoleniowych i specjalistycznych opracowań dotyczących tematyki zaburzeń autystycznych – dodaje Dyrektor Juszczyszyn-Klimek.

Kolejnym benefitem są konsultacje prawne dot. wprowadzania zmian w regulacjach wewnętrznych uczelni, gwarantujących zapewnienie możliwości korzystania z nowych rozwiązań w sposób trwały. Uczestnik projektu otrzymuje kompleksowe wsparcie we wdrożeniu efektów wypracowanej innowacji społecznej w swoich strukturach.

– Do tej pory do projektu zgłosiło się już 20 szkół wyższych. Zależy nam na tym, aby było ich co najmniej 40. Im więcej uczelni przystąpi do tego innowacyjnego pilotażu, tym efekt będzie większy. Ostatni etap naboru trwa od 16 do 30 listopada br. Mamy nadzieję, że powyższymi działaniami przyczynimy się do podwyższenia jakości procesu studiowania przez osoby ze spektrum autyzmu. Dlatego też serdecznie zapraszamy uczelnie do wzięcia udziału w naborze. Gwarantujemy bieżące wsparcie od samego początku. Chętnie wyjaśniamy wszystkie aspekty dotyczące udziału oraz działania promocyjne pokazujące zaangażowanie uczelni – podsumowuje Joanna Juszczyszyn-Klimek z DGA S.A.

Źródło: Grupa Kapitałowa DGA S.A.

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry