×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Podatki Polityka krajowa Polityka zagraniczna Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

KPMG Global Insights: Cyfryzacja zmienia przemysł transportowy i logistyczny

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Materiały własne MN.

W dobie cyfryzacji przepływ danych i informacji generuje obecnie większą wartość ekonomiczną niż globalny handel dobrami fizycznymi. Duże wyzwanie w dalszym ciągu stoi przed firmami z sektora logistyki, które muszą reagować na wymagania cyfrowych konsumentów, tak jak to robią sprzedawcy internetowi. W okresie od 2010 do 2017 r. zrealizowali oni ponad trzy razy więcej inwestycji niż 10 wiodących firm logistycznych i ponad siedem razy więcej niż 10 kluczowych firm transportowych.

Prognozowany wzrost handlu światowego na poziomie 3,2% w 2018 r.

Światowa gospodarka wykazała oznaki stabilnego ożywienia, po znaczącej niepewności w 2016 r. Jak wskazują statystyki CPB handel wzrósł o około 2,5% do października 2017 r. Tymczasem we wrześniu 2017 r. Światowa Organizacja Handlu prognozowała wzrost handlu na poziomie 3,6% w wyniku gwałtownego przyspieszenia globalnego handlu w pierwszej połowie roku. Z powodu trwających w 2018 r. napięć geopolitycznych, ryzyka protekcjonizmu oraz klęsk żywiołowych Światowa Organizacja Handlu przestrzega przed zbyt optymistycznymi prognozami na ten rok, spodziewając się wzrostu handlu światowego na poziomie 3,2%.

Sektor żeglugi musi być bardziej wydajny

Światowy handel morski wzrósł o 2,6% w 2016 r. Wraz z rozwojem branży, prognozowany jest skumulowany roczny wskaźnik wzrostu na poziomie 3,2% w latach 2017-2022. Silny popyt jest jednak zrównoważony przez stale rosnący potencjał przewozowy, który osiągnął w 2017 r. 1,86 miliarda DWT (ang. dead-weight tons). Stały spadek liczby zamówień na nowe statki i pozytywne prognozy co do wzrostu rynku powinny jednak wymuszać stopniowe zmniejszenie nadwyżek potencjału przewozowego i poprawić jego wykorzystanie.

Producenci towarów konsumpcyjnych i firm naftowych wywierają presję na swoich dostawców – w tym na dostawców usług transportowych – w celu zapewnienia wyższego poziomu usług i zmniejszenia kosztów. Aby to osiągnąć warto być większą organizacją i mieć możliwość obsługi klienta w wielu lokalizacjach.

Rynek oczekuje, aby sektor żeglugi stał się bardziej wydajny. Ograniczenie budowy nowych statków, oraz większa skala złomowania starej floty, tzw. ekonomia współdzielenia (ang. Shared Economy), fuzje i przejęcia czy też ustanawianie strategicznych aliansów, wydają się być rozwiązaniami problemów rynku żeglugowego. Aby zachować konkurencyjność, firma musi skoncentrować się na poprawie wykorzystania aktywów, a także na redukcji kosztów i poprawie marż. Konsolidacja wydaje się być sposobem w jaki firma może osiągnąć oba te cele. Bardzo ciekawą inicjatywą na poprawę efektywności wykorzystania aktywów morskich w Polsce jest propozycja utworzenia Morskiego Funduszu Inwestycyjnego, skupiającego cały łańcuch wartości aktywów zaangażowanych w branżę morską w Polsce (porty, stocznie, armatorzy). Pozwoli to na bardziej efektywne planowanie, a także przeciwdziałanie cyklom koniunkturalnym – mówi Wojciech Drzymała, partner w dziale audytu ogólnego, szef zespołu doradczego dla sektora transportu, spedycji i logistyki w KPMG w Polsce.

Badanie Current Consumer Mood: Pomimo kryzysu Polacy nie na wszystkim oszczędzają

Większość Polaków uważa, że kryzys szybko nie minie. Aż 59 proc. badanych spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej naszego kraju w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Rynek lotniczy w obliczu zmian

Rynek europejski stoi obecnie w obliczu poważnych zmian, także regulacyjnych w związku z toczącymi się negocjacjami dotyczącymi wycofania się Wielkiej Brytanii z UE, możliwym wprowadzeniem zmian regulacyjnych w odniesieniu do przewoźników z krajów trzecich oraz coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem europejskich linii lotniczych, który postawił wielu przewoźników przed koniecznością sprzedaży lub spowodował gwałtowne zniknięcie z rynku wielu linii lotniczych.

Tempo rozwoju technologii zapewnia branży możliwości dalszego udoskonalania oferty usług oraz działalności. To z kolei powinno umożliwić podróżującym z całego świata przemieszczać się z większą wygodą i niższym kosztem. Presja odczuwana przez europejskie linie lotnicze została spotęgowana przez konkurencję ze strony tanich przewoźników, którzy stali się bardzo popularni, odpowiadając za 48% udział w przewozach pasażerskich na rynku Unii Europejskiej w 2015 r.

Wysoce konkurencyjne linie lotnicze na Bliskim Wschodzie i w Azji nadal rzucają wyzwanie europejskim przewoźnikom i lotniskom. Jest to spowodowane pewnymi korzyściami, jakie mają ci przewoźnicy, na przykład dynamiczny wzrost rynków wschodzących i ruchu powiązanego. Czynniki te zostały wsparte przez spore inwestycje w infrastrukturę oraz flotę nowoczesnych samolotów – mówi Wojciech Drzymała, partner w dziale audytu ogólnego, szef zespołu doradczego dla sektora transportu, spedycji i logistyki w KPMG w Polsce.

Wielkanoc będzie skromniejsza niż rok temu. Więcej Polaków ograniczy wydatki na żywność

Co trzeci konsument wyda na świąteczne zakupy żywnościowe do 200 zł na osobę. Jedna na cztery wskazuje kwotę od 200 do 300 zł. Ponad 22% badanych chce dokonać redukcji wydatków rdr. o 10-15% lub 15-20%.

Wygoda w procesie dostawy

Rosnące wymagania klientów związane z otrzymywaniem przesyłek powodują, iż firmy logistyczne muszą spełnić wysokie standardy w odpowiedzi na coraz większe wymagania swoich klientów. Z perspektywy sprzedawców detalicznych szybkość dostawy nadal ma kluczowe znaczenie, ponieważ konsumenci mogą zrezygnować z zakupu jeśli dostawa będzie trwała zbyt długo. Prowadzi to do rozwijania nowych opcji dostawy i modeli procesów biznesowych. Należy jednak pamiętać, że konsumenci nadal wolą niskokosztowe modele dostawy z możliwością bezproblemowego zwrotu zakupionych towarów.

Potęga przełomowych technologii

Koncepcja Hyperloop nabrała niezwykłego rozmachu w ciągu czterech lat. Obecnie istnieje wiele startupów, które pracują nad wprowadzeniem przełomowych innowacji w życie. Prawdopodobnie w najbliższym czasie interakcje z transportem ulegną zmianie w wyniku autonomicznych pojazdów (AV), infrastruktury z włączoną technologią, a także coraz szerszego wykorzystania Internetu Rzeczy (IoT).

Wiele firm, zarówno nowych, jak i uznanych, dokonuje szybkich postępów w kierunku produkcji autonomicznych pojazdów. Można powiedzieć, że obecnie znajdujemy się na krawędzi ich powszechnego użycia. Koncepcja Hyperloop wyraźnie wpisuje się w tę zmianę paradygmatu i wydaje się, że czas jej rozwoju może być właściwy – mówi Wojciech Drzymała, partner w dziale audytu ogólnego, szef zespołu doradczego dla sektora transportu, spedycji i logistyki w KPMG w Polsce.

Źródło: KPMG Global Insights                                       

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry