Według styczniowych analiz firmy Gartner globalne wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania technologiczne w 2018 r. mają wynieść aż 3,7 bln dolarów. Znaczna część tych kosztów na pewno obejmie inwestycje branży ubezpieczeniowej – jak wynika z wyliczeń Gartnera, do końca br. nawet 80% światowych towarzystw ubezpieczeniowych ma zamiar zainwestować we współpracę ze spółkami technologicznymi. Naprzeciw potrzebom globalnych graczy wychodzą firmy takie jak polski software house Sparkbit, w portfolio którego znajduje się między innymi Octo U – system do analizy stylu jazdy i zachowań kierowców stworzony na zlecenie jednego z największych międzynarodowych dostawców usług telematycznych.
W odpowiedzi na dynamiczne zmiany na rynku ubezpieczeń software house’y oferują innowacyjne rozwiązania z zakresu oceny ryzyka, analizy danych czy wyceny szkód. Ubezpieczyciele coraz częściej stawiają na oferty typu UBI (ang. Usage-Based Insurance), w których wysokość składek zależna jest od stylu jazdy kierowcy, co przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za polisami UBI stoją skomplikowane systemy, w ramach których zbierane i analizowane są dane dotyczące zachowania użytkowników za kierownicą. Jednym z takich systemów jest Octo U – oparta o Big Data platforma, która bazuje na informacjach takich jak: położenie i prędkość pojazdu mierzonych w czasie rzeczywistym, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu czy ograniczenia prędkości. System pozwala na wykrycie potencjalnie niebezpiecznych zachowań kierowcy np. przekroczenie prędkości, ostre wejście w zakręt, gwałtowne przyspieszenie lub hamowanie.
Od stycznia do sierpnia 2024 r. nałożono więcej grzywien za uchylanie się od obowiązku szczepień ochronnych niż w całym 2023 r. Jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna chce zmniejszenia dolegliwości kar dla rodziców. Za to postuluje, żeby szerzej postawić na edukację społeczeństwa.
- Firmy inwestując w rozwój powinny postawić na Big Data i systemy telematyczne takie jak Octo U – dzięki temu zyskają przewagę konkurencyjną na rynku ubezpieczeń i zbudują biznes działający na szeroką skalę – mówi Michał Kręglewski, prezes Sparkbit – Realizujemy wiele zagranicznych zleceń, w tym właśnie projekt dla włoskiej korporacji telematycznej. Świadczy to o zaufaniu międzynarodowych firm do polskich podwykonawców, a jak wiadomo polscy programiści są uznawani za jednych z najzdolniejszych na świecie. Sparkbit znalazł się wśród 10 najlepszych Java firm wg. rankingu clutch.co. Nasze doświadczenie dowodzi, że możemy stworzyć dedykowaną platformę dostosowaną do potrzeb firmy, z której wielu użytkowników będzie mogło korzystać jednocześnie.
Aktualne trendy na rynku ubezpieczeń sprzyjają nowoczesnym rozwiązaniom. Jak pokazują statystyki firmy analitycznej Berg Insight, łączna liczba polis opierających się na telematyce w Europie wzrośnie w 2021 r. do 30 mln. Z kolei Allied Market Research podaje, że wartość rynku UBI na świecie w 2022 r. może wynieść nawet 123 mld dolarów. Liczby te wyraźnie wskazują na ogromny potencjał telematyki w biznesie, która przyczynia się do jego rozwoju i już teraz staje się podstawą działalności wielu firm ubezpieczeniowych.
Eksperci rynkowi prognozują, że przed świętami Bożego Narodzenia ceny detaliczne w sklepach będą stabilne. Jednak w dłuższej perspektywie geopolityka może to wyraźnie zmienić. Wiele będzie zależeć od relacji Europy z Donaldem Trumpem.
O Sparkbit...
Sparkbit to dynamicznie rozwijający się polski software house specjalizujący się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie klientów biznesowych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Doświadczony zespół ekspertów Sparkbit projektuje, rozwija oraz utrzymuje złożone platformy i systemy informatyczne, dobierając odpowiednie technologie do potrzeb firm oraz użytkowników. Wśród projektów spółki znajdują się m.in.: Octo U – system do analizy stylu jazdy i zachowań kierowców na zlecenie jednego z największych międzynarodowych dostawców usług telematycznych; Fermi – wewnętrzny system do automatyzacji procesu rekrutacji dla agencji doradztwa Toolbox for HR oraz platforma uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym opartym na technologii blockchain na zlecenie firmy z branży fintech.
Źródło: Sparkbit/MN
Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.