Według styczniowych analiz firmy Gartner globalne wydatki przedsiębiorstw na rozwiązania technologiczne w 2018 r. mają wynieść aż 3,7 bln dolarów. Znaczna część tych kosztów na pewno obejmie inwestycje branży ubezpieczeniowej – jak wynika z wyliczeń Gartnera, do końca br. nawet 80% światowych towarzystw ubezpieczeniowych ma zamiar zainwestować we współpracę ze spółkami technologicznymi. Naprzeciw potrzebom globalnych graczy wychodzą firmy takie jak polski software house Sparkbit, w portfolio którego znajduje się między innymi Octo U – system do analizy stylu jazdy i zachowań kierowców stworzony na zlecenie jednego z największych międzynarodowych dostawców usług telematycznych.
W odpowiedzi na dynamiczne zmiany na rynku ubezpieczeń software house’y oferują innowacyjne rozwiązania z zakresu oceny ryzyka, analizy danych czy wyceny szkód. Ubezpieczyciele coraz częściej stawiają na oferty typu UBI (ang. Usage-Based Insurance), w których wysokość składek zależna jest od stylu jazdy kierowcy, co przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Za polisami UBI stoją skomplikowane systemy, w ramach których zbierane i analizowane są dane dotyczące zachowania użytkowników za kierownicą. Jednym z takich systemów jest Octo U – oparta o Big Data platforma, która bazuje na informacjach takich jak: położenie i prędkość pojazdu mierzonych w czasie rzeczywistym, warunki atmosferyczne, natężenie ruchu czy ograniczenia prędkości. System pozwala na wykrycie potencjalnie niebezpiecznych zachowań kierowcy np. przekroczenie prędkości, ostre wejście w zakręt, gwałtowne przyspieszenie lub hamowanie.
Oszuści mają nowy sposób na Polaków. Przestępcy podają się za kancelarie prawne specjalizujące się w obsłudze kredytobiorców. Twierdzą, że oszczędności rozmówcy są zagrożone, ale dzięki zastosowaniu się do ich rekomendacji można środki uratować. Szczególnie narażeni są frankowicze.
- Firmy inwestując w rozwój powinny postawić na Big Data i systemy telematyczne takie jak Octo U – dzięki temu zyskają przewagę konkurencyjną na rynku ubezpieczeń i zbudują biznes działający na szeroką skalę – mówi Michał Kręglewski, prezes Sparkbit – Realizujemy wiele zagranicznych zleceń, w tym właśnie projekt dla włoskiej korporacji telematycznej. Świadczy to o zaufaniu międzynarodowych firm do polskich podwykonawców, a jak wiadomo polscy programiści są uznawani za jednych z najzdolniejszych na świecie. Sparkbit znalazł się wśród 10 najlepszych Java firm wg. rankingu clutch.co. Nasze doświadczenie dowodzi, że możemy stworzyć dedykowaną platformę dostosowaną do potrzeb firmy, z której wielu użytkowników będzie mogło korzystać jednocześnie.
Aktualne trendy na rynku ubezpieczeń sprzyjają nowoczesnym rozwiązaniom. Jak pokazują statystyki firmy analitycznej Berg Insight, łączna liczba polis opierających się na telematyce w Europie wzrośnie w 2021 r. do 30 mln. Z kolei Allied Market Research podaje, że wartość rynku UBI na świecie w 2022 r. może wynieść nawet 123 mld dolarów. Liczby te wyraźnie wskazują na ogromny potencjał telematyki w biznesie, która przyczynia się do jego rozwoju i już teraz staje się podstawą działalności wielu firm ubezpieczeniowych.
Spada liczba dłużników wśród rolników. Do tego widać, że ogólnie skraca się średni czas zadłużenia. Jednak komentujący te dane eksperci, dość sceptycznie odczytują nowe dane z rynku. I dodają, że mimo wszystko nad rolnikami wciąż wiszą wielomilionowe długi.
O Sparkbit...
Sparkbit to dynamicznie rozwijający się polski software house specjalizujący się w tworzeniu oprogramowania na zamówienie klientów biznesowych z Europy i Stanów Zjednoczonych. Doświadczony zespół ekspertów Sparkbit projektuje, rozwija oraz utrzymuje złożone platformy i systemy informatyczne, dobierając odpowiednie technologie do potrzeb firm oraz użytkowników. Wśród projektów spółki znajdują się m.in.: Octo U – system do analizy stylu jazdy i zachowań kierowców na zlecenie jednego z największych międzynarodowych dostawców usług telematycznych; Fermi – wewnętrzny system do automatyzacji procesu rekrutacji dla agencji doradztwa Toolbox for HR oraz platforma uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym opartym na technologii blockchain na zlecenie firmy z branży fintech.
Źródło: Sparkbit/MN
Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.