×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Ceny paliwa stabilne. Drożeje serwis oraz kary dla kierowców. Koszty utrzymania auta w 2023 roku

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Eksperci przeanalizowali, ile wyniesie nas utrzymanie auta w 2023 r. / Fot. Sasirin, Canva / Zdjęcie ilustracyjne

Nie tylko paliwo czy ubezpieczenie. W budżecie samochodowym musimy uwzględnić również opłaty za naprawy oraz przegląd. Eksperci serwisu autobaza.pl przeanalizowali, ile wyniesie nas utrzymanie auta w 2023 r.

Koszty paliwa stabilne

Koszty paliwa stanowią znaczną część kosztów utrzymania samochodu. Choć w Polsce ceny paliw od 2020 r. sukcesywnie rosły,  prognozy na przyszłość wskazują, że póki co utrzymają się na stałym poziomie. W przypadku benzyny rekordowa cena została odnotowana w czerwcu 2022 r. kiedy kosztowała ponad 8 zł za litr. Obecnie przeciętny koszt benzyny PB 95 wynosić około 6,70 zł za litr, zaś Pb 98 7,36 zł za litr. W przypadku diesla najdrożej było w listopadzie ubiegłego roku, kiedy cena za litr przekroczyła 8 zł. Aktualnie koszty tankowania tego paliwa podobnie jak w przypadku bezołowiowej wahają się w granicach 6,70 zł/l. 

Na szczęście scenariusz z końca ubiegłego roku się nie sprawdził. Eksperci zapowiadali, że cena paliwa do silników diesla może osiągnąć nawet 10 zł za litr. Swoje szacunki opierali na podstawie planowanego embargo na olej napędowy sprowadzany z Rosji, która dotychczas była głównym importerem tego paliwa. Mimo to, ceny zarówno oleju napędowego jak i benzyny wciąż są dużo wyższe, niż jeszcze na początku 2020 r. i prawdopodobnie szybko do tego poziomu nie wrócą – prognozuje Marek Trofimiuk, ekspert serwisu autobaza.pl

Koszty ubezpieczenia samochodu

Koszty ubezpieczenia samochodu są uzależnione od wielu czynników, takich jak wiek kierowcy, marka i model samochodu oraz liczba szkód w przeszłości. Wbrew zapowiedziom w 2023 r. składki OC są nawet o 10% niższe niż w ubiegłym roku. Jak podaje rankomat.pl, w styczniu składka podstawowego ubezpieczenia wyniosła średnio 492 zł. Nie dotyczy to jednak młodych kierowców, którzy chcą ubezpieczyć auto po raz pierwszy. W ich przypadku składka może być nawet cztery razy wyższa.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

Również miejsce zamieszkania ma wpływ na wysokość składki. Najdroższe składki w 2022 r. obowiązywały na Pomorzu, zaś najmniej za OC musieli zapłacić mieszkańcy Podkarpacia.

Warto również pamiętać, że w 2023 r. wzrosły kary za brak aktualnego ubezpieczenia OC. Wyliczana jest ona na podstawie wysokości tzw. najniższej krajowej oraz długości przerwy w ubezpieczeniu. W przypadku braku polisy do 3 dni poniesiemy karę w wysokości 1400 zł, do 14 dni – 3 490 zł a powyżej dwóch tygodni blisko 7 000 zł – podpowiada Marek Trofimiuk z serwisu autobaza.pl.

Koszty napraw

Koszty napraw samochodu również wpływają na całkowity koszt jego utrzymania. W zależności od wieku i stanu technicznego auta, mogą się one znacznie różnić. Jednak z danych aplikacji motowarsztat.pl wynika, że w ciągu roku koszty samych części wzrosły średnio o ponad 20%, a średnia stawka za roboczogodzinę o około 15%.

Wymiana klocków hamulcowych obecnie jest droższa o około 6%, koszt wymiany oleju silnikowego wzrósł średnio o 19%, zaś cena filtra paliwa do Volkswagena  1,6/2,0TDI 2012 wzrosła o ponad 55%.

Polacy coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]

Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym. Częściej chodzą do lekarzy po zwolnienia z tego tytułu. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawiają złudzeń. Ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne stają się coraz większymi problemami społecznymi.

Właściciele serwisów samochodowych borykają się już od ponad roku z wyższymi kosztami zakupu części i utrzymania warsztatów (chociażby koszty energii elektrycznej), co w konsekwencji wpłynęło na ceny napraw oferowanych klientom. Ponadto nieustannie rosnące ceny surowców potrzebnych do produkcji części, takich jak stal czy aluminium, a także coraz wyższe koszty transportu i logistyki, a przy tym szalejąca w Polsce inflacja wymuszają podwyżki cen usług serwisowych – podsumowuje Przemysław Cholewa, CEO aplikacji motowarsztat.pl.

Koszty przeglądu technicznego

Każdy samochód musi obowiązkowo przechodzić regularne przeglądy techniczne. Koszty takiej usługi również zależą od wieku i stanu technicznego samochodu. W 2023 roku, opłaty za badanie techniczne nie zmieniły się i wynoszą około 100 zł, zaś w przypadku pojazdu z instalacją gazową – około 160 zł.  Zmieniła się natomiast się kara za brak aktualnego badania technicznego. W takim przypadku kierowca będzie musiał zapłacić od 1 500 do 5 000 zł. Wysokość kary finansowej nałożonej przez policję zależy od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, o jaki został przekroczony termin przeglądu.

Trzeba pamiętać, że w przypadku kontroli policji i stwierdzenia przez nią braku aktualnego przeglądu technicznego, wraz z mandatem może zostać zatrzymany nasz dowód rejestracyjny, jeśli przy okazji funkcjonariusz stwierdzi również usterkę. Wtedy konieczne będzie wezwanie lawety, która odholuje auto do warsztatu, a następnie do najbliższej stacji kontroli pojazdów. Tam zostanie wykonane badanie dodatkowe, które będzie miało na celu usunięcie usterki, a odzyskać dokumenty będziemy mogli dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku badania przeprowadzonego w SKO – wyjaśnia Marek Trofimiuk, ekspert serwisu autobaza.pl.  

Źródło: Portal autobaza.pl

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry