×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Barometr: Firmy produkcyjne zaciągają hamulec inwestycyjny, a 13 proc.obawia się mniejszych zamówień

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Firmy produkcyjne zaciągają hamulec inwestycyjny (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

Pierwszy tegoroczny subindeks Barometru EFL dla sektora produkcyjnego wyniósł 48,9 pkt. i jest o 1,9 pkt. wyższy niż trzy miesiące wcześniej. Jest to najwyższy wskaźnik od roku, kiedy w I kwartale 2022 roku wyniósł 49,9 pkt. Hamulec inwestycyjny pozostaje zaciągnięty – tylko 1% firm produkcyjnych planuje wzrost inwestycji, a co dziesiąty ich spadek. Choć w produkcji na tle pozostałych badanych sektorów znajduje się najliczniejsza grupa optymistów sprzedażowych (10%), to z drugiej strony 13% badanych obawia się mniejszych zamówień. Sen z powiek 46% producentów spędza wysoka inflacja, a 29% firm obawia się gorszej kondycji swojego biznesu z uwagi na konsekwencje wojny w Ukrainie.

Barometr EFL dla branży produkcyjnej na I kwartał 2023:

  • Subindeks: 48,9 pkt. (+1,0 pkt. kw./kw.)
  • Inwestycje: 89 proc. przedsiębiorców nie spodziewa się zmian w inwestycjach
  • Sprzedaż: 10 proc. przedsiębiorców prognozuje zwiększenie sprzedaży; 13 proc. prognozuje spadek sprzedaży
  • Płynność finansowa: 7 proc. przedsiębiorców prognozuje poprawę płynności finansowej; 16 proc. prognozuje pogorszenie płynności finansowej
  • Finansowanie zewnętrzne: 16 proc. przedsiębiorców prognozuje większe zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne; 8 proc. prognozuje mniejsze zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne

Subindeks Barometru EFL na I kwartał 2023 roku dla branży produkcyjnej był najwyższy od roku (w I kwartale 2022 roku wyniósł 49,9 pkt) i odnotował wartość 48,9 pkt., o 1,9 pkt. więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku.

– Pierwszy tegoroczny pomiar to pierwsza od roku pozytywna wiadomość dla sektora produkcyjnego. Widzimy wzrost subindeksu branżowego, podczas gdy we wcześniejszych trzech pomiarach mieliśmy do czynienia ze spadkami lub sytuacją bez zmian. Ale to na razie tyle, jeśli chodzi o dobre informacje. Skłonność przedsiębiorców do większych inwestycji, która świadczy o lepszych perspektywach, jest niemal zerowa, a więcej producentów obawia się spadku sprzedaży niż jej wzrostu. Wysoka inflacja, w największym stopniu i tocząca się za naszą wschodnią granicą wojna w nieco mniejszym, bardzo mocno wpływają na negatywne nastroje producentów i obawy co do przyszłości – mówi Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Inflacja groźniejsza niż wojna

Niemal połowa firm produkcyjnych (46%) obawia się, że w kontekście rosnącej inflacji kondycja ich biznesu w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy pogorszy się. Choć jest to bardzo wysoki wynik, to i tak pozostaje jednym z niższych na tle pozostałych branż objętych badaniem. Dla przykładu w HoReCa 59% zapytanych obawia się inflacji, a w handlu 53%.  Co trzecia firma produkcyjna uważa, że inflacja będzie neutralna dla jej biznesu, a 15% nie potrafi przewidzieć tego, co się wydarzy.

Mniej niż inflacji, producenci obawiają się wojny. Na negatywny wpływ konfliktu toczącego się za naszą wschodnią granicą na ich działalność wskazuje 29% zapytanych. Ponad połowa przedsiębiorstw (57%) uważa, że sytuacja w najbliższych miesiącach pozostanie bez zmian.

W inwestycjach bez zmian

W I kwartale br. zdecydowana większość producentów (89%) planuje podobny poziom inwestycji co w poprzednich miesiącach, a tylko 1% spodziewa je zwiększyć. Niestety co dziesiąta firma obawia się mniejszego poziomu inwestycji.

Polacy coraz mniej kradną w sklepach. Policja mówi nawet o blisko 30-procentowym spadku przestępstw rok do roku

Z najnowszych danych Komendy Głównej Policji wynika, że w I półroczu br. stwierdzono 17,1 tys. przestępstw kradzieży w sklepach, czyli o 28,5% mniej niż przed rokiem. Do tego o 12,4% rok do roku spadła liczba wykroczeń w tej kwestii.

Nieco lepiej wyglądają prognozy dotyczące sprzedaży. 10% zapytanych liczy na jej wzrost – to najwyższy wskaźnik wśród badanych branż. 75% spodziewa się podobnego poziomu zamówień co w poprzednim kwartale, ale już 13% obawia się ich spadku.

Większość firm produkcyjnych nie obawia się o swoją „płynność finansowa” – 74% uważa, że w najbliższych miesiącach będzie na takim samym poziomie, co w minionych miesiącach. Jednak aż 16% obawia się pogorszenia kondycji finansowej swojego przedsiębiorstwa, a tylko 7% jej poprawy. Wartość głównego indeksu Barometru EFL na I kwartał 2023 roku wyniosła 48,5 pkt. Osiągnięty poziom jest o 1,3 pkt. wyższy niż w IV kwartale 2022 roku.

Źródło: Grupa Crédit Agricole

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry