×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

BADANIE: W co chcieliby zainwestować Polacy, ale… tego nie robią?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
W co chcieliby zainwestować Polacy, ale… tego nie robią? / Fot. Materiały prasowe

W 2022 roku w TOP 3 inwestycji Polaków znalazły się lokaty (41%), które zostawiają w tyle swoich konkurentów z podium. Niższe zainteresowanie budziły akcje na giełdzie (16%) oraz fundusze inwestycje (16%) – wynika z badań firmy Tavex. Co ciekawe, na pytanie, na jakie aktywa warto postawić, odpowiedzi respondentów znacząco różniły się od tego, co faktycznie wybrali jako sposób pomnożenia swoich oszczędności w zeszłym roku. Jakie inwestycje są najbardziej opłacalne zdaniem polskich inwestujących oraz dlaczego ich nie wybierają?

W co warto inwestować?

W badaniu przeprowadzonym w grudniu 2022 roku przez firmę Tavex zadano Polakom pytanie, w co ich zdaniem warto inwestować. Najczęściej wskazywano na nieruchomości (34%) oraz złoto inwestycyjne (28%). Co interesujące, te dwa aktywa wskazywane były przez wszystkie grupy wiekowe, biorące udział w badaniu.

Na trzecim miejscu ulokowały się Obligacje Skarbu Państwa (16%), jednak w tym przypadku nie pojawiają się one w TOP 3 inwestycji, w jakie warto inwestować zdaniem najmłodszych grup wiekowych, czyli Polaków w wieku od 18 do 34 lat. Respondenci w tym przedziale, poza nieruchomościami i złotem, stawiają na inwestycje w kryptowaluty (37% osób 18-24 lata i 25% w przedziale 25-34 lata).

Popularne wcześniej wirtualne waluty nie są jednak wymarzonym rozwiązaniem osób powyżej 34 roku. Respondenci z tej grupy wskazują je bardzo rzadko lub nie wybierają ich wcale.

Fiskus robi coraz mniej kontroli podatkowych. Spadek rok do roku jest aż 29-procentowy [DANE MF]

Według danych pochodzących z resortu finansów, w ub.r. wszczęto ponad 12 tys. kontroli podatkowych, czyli o prawie 29% mniej niż rok wcześniej. Blisko 98 proc. z nich kończy stwierdzeniem nieprawidłowości. Patrząc na zestawienia dotyczące 2023 roku, widzimy, że uszczuplenia wyniosły prawie 2 mld zł.

Dlaczego więc aż 41% inwestujących Polaków w 2022 roku postanowiło postawić na lokaty, a nie na nieruchomości lub złoto, które wskazywane były przez nich w badaniu jako aktywa warte zainteresowania?

Lokaty od dawna uznawane są za bezpieczne i stabilne formy inwestycji domowych nadwyżek finansowych. Co więcej, w ostatnim roku sympatię tę wspierały stosunkowo wysokie oprocentowania lokat, sięgające średnio 6%, a w przypadku niektórych banków nawet powyżej 8% w skali roku (dane HRE Investments). Jednakże należy zwrócić uwagę, że w sytuacji aktualnej inflacji, inwestycje w lokaty nie dają możliwości utrzymania wartości pieniądza.

W 2023 roku kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych poszła w górę o ponad 33 proc. r/r

Jak wynika z danych ZUS-u, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 r. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Strach czy przyzwyczajenie?

To, że mimo niesprzyjających warunków makroekonomicznych lokaty bankowe pozostawały najczęstszym wyborem inwestycyjnym Polaków, świadczy o tym, że nadal uważamy, że nie mamy wystarczających kompetencji do zainteresowania się innymi klasami aktywów. Wolimy więc kierować się przede wszystkim przyzwyczajeniem.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że złoto należy do grupy aktywów długoterminowych o niskim poziomie ryzyka, a w odróżnieniu od lokat, pozwala nie tylko zachować w czasie wartość pieniądza, ale również uzyskać zwrot z inwestycji. Przykładowo, gdybyśmy systematycznie inwestowali w ten kruszec w 2013 roku, prawie 10 lat później, czyli w styczniu 2023 roku nie tylko odzyskalibyśmy włożone środki finansowe, ale uzyskalibyśmy ponad 100% zysk – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex. Inwestowanie małych kwot rzędu 10-20% miesięcznej wypłaty i dywersyfikacja portfela są najlepszymi sposobami na zabezpieczenie finansowe. Warto podkreślić, że próg wejścia w złoto nie jest wysoki, z czego nie wszyscy zdają sobie sprawę. Ceny sztabek zaczynają się bowiem obecnie od około 300 zł — dodaje.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 27 grudnia 2022 do 7 stycznia 2023 przez Opinia24. Zastosowano technikę telefoniczną (CATI) do zrealizowania badania na reprezentatywnej próbie N=1014 dorosłych Polaków oraz na próbie N=500 osób, które zainwestowały w 2022 roku.

Źródło: Tavex

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry