×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

BADANIE: 70 proc. Polaków aktywnie poszukuje sposobów na równoważenie domowego budżetu

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Polacy aktywnie poszukują sposobów równoważenia swoich wydatków domowych (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

70 proc. Polaków aktywnie poszukuje sposobów równoważenia swoich wydatków domowych, najczęściej, żeby móc więcej oszczędzać. Jest to jednak trudniejsze w chłodnych miesiącach. 63 proc. z nas przyznaje, że jesienno-zimowe rachunki za ogrzewanie są poważnym obciążeniem dla domowego budżetu. Nic więc dziwnego, że dużym zainteresowaniem cieszy się rozłożenie ich na równe raty w ciągu roku. Takiemu rozwiązaniu chętnie przyjrzałby się co drugi Polak, wynika z badania VeloBanku „Strategie Polaków w zarządzaniu budżetem domowym”.

Ponad 2/3 gospodarstw domowych w Polsce poszukuje lepszej finansowej równowagi w swoich wydatkach (np. na rachunki). Nieco częściej sposobów na lepszą kontrolę w tej sferze próbują znaleźć kobiety (73 proc. vs. 65 proc. mężczyzn) oraz osoby między 35 a 44 rokiem życia (74 proc.). Motywacją dla równoważenia budżetu domowego jest najczęściej chęć oszczędzania, którą wskazało 60 proc. badanych. To szczególnie ważne dla młodych osób (między 18 a 34 r.ż.), gdzie ten odsetek sięgał 68 proc. Chęć odłożenia pieniędzy dzięki lepszemu gospodarowaniu domowymi finansami spada wraz z wiekiem. Wśród osób w wieku 55 lat i starszych deklaruje ją tylko nieco ponad połowa (54 proc.). Drugim powodem, dla którego Polacy chcą równoważyć swoje wydatki na utrzymanie domu, jest chęć uzyskania nad nimi większej kontroli (42 proc.). Nieco ponad co czwarty respondent w badaniu VeloBanku, wskazywał, że potrzebuje lepszego balansu, bo wydaje więcej niżby tego chciał, a 18 proc. poszukuje równowagi, bo czasem nie starcza na pokrycie niezbędnych opłat i rachunków. 4 proc. chciałoby uniknąć sytuacji, w której musi brać pożyczkę lub kredyt, aby opłacić niezbędne wydatki, co teraz im się zdarza.

Osoby, które nie szukają sposobów na równoważenie swoich wydatków domowych, najczęściej jako powód podają brak problemów z rodzinnym budżetem (44 proc. wskazań w tej grupie). Niemal co trzeci deklaruje, że ewentualne kłopoty w tej materii rozwiązuje na bieżąco. Dla części Polaków, hamulcem jest brak wiedzy. Blisko co siódma osoba (14 proc.) nie zna sposobów na równoważenie domowego budżetu, a kolejne 7 proc. nie wie, gdzie ich szukać.

W 2023 roku kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych poszła w górę o ponad 33 proc. r/r

Jak wynika z danych ZUS-u, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 r. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Sezonowe wahania rachunków zaburzają domowy budżet

Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych rozwiązań pomagających w domowych płatnościach. Jednym z najbardziej znanych sposobów na znalezienie lepszej równowagi jest rozkładanie większych wydatków na raty. Od niedawna to nie tylko opcja na sfinansowanie droższych zakupów, np. lodówki czy telewizora, ale i nawet rachunków domowych. W 2023 r. możliwość wyrównania comiesięcznych opłat za gaz wprowadził VeloBank. Dużą potrzebę na tego rodzaju rozwiązanie potwierdzili też badani. Połowa respondentów przyznała, że byłaby zainteresowana rozłożeniem opłat za ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym na równe raty płacone przez cały rok.

[ANALIZA] Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak trend może się odwrócić

Dynamika wzrostu cen nadal spada. Obecnie w sklepach jest już tylko o ponad 2% drożej niż rok temu. W czołówce najszybciej drożejących kategorii są dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także środki higieny osobistej.

– W przeprowadzonym przez nas badaniu 63 proc. Polaków przyznało, że rachunki w sezonie jesienno-zimowym są dużym obciążeniem dla ich budżetu domowego. Przez wahania wysokości faktur w najchłodniejsze miesiące i brak przewidywalności znacznie trudniej utrzymać im finansową równowagę. Z pomocą przychodzi nowoczesna bankowość. Jako VeloBank przecieramy w tej materii szlaki na polskim rynku. Nasze nowe bezpłatne rozwiązanie VeloKomfort pozwala rozłożyć płatności za gaz u największego polskiego dostawcy na stałe spłaty w ciągu roku. Korzystający z tej usługi nie muszą martwić się o sezonowe wahania wysokości rachunków, bo płacą z góry ustaloną kwotę. Taka przewidywalność ułatwia zarządzanie domowym budżetem i jest wygodna, gdyż bank opłaca rachunki u dostawcy zawsze na czas – mówi Marek Grodkiewicz, Dyrektor Zarządzający Obszarem Transformacji Kanałów Cyfrowych w VeloBanku.

Metodologia badania: Badanie przeprowadzone na panelu badawczym Ariadna w dniach 27-30 stycznia 2023 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1083 osób od 18 lat wzwyż. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Źródło: VELOBANK

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry