×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Analiza Colliers International: Warszawa z najniższym współczynnikiem pustostanów od 2012 roku

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
W ostatnim kwartale zeszłego roku na rynku warszawskim oddano do użytku 42,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Colliers International podsumował ostatni kwartał 2018 roku na rynku biurowym w Warszawie. W tym okresie wynajęto najwięcej powierzchni biurowej w całym roku, co przełożyło się także na najniższy od lat poziom pustostanów.

Zasoby i nowa podaż

W ostatnim kwartale zeszłego roku na rynku warszawskim oddano do użytku 42,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Tym samym całkowita podaż biur w stolicy na koniec 2018 roku wyniosła blisko 5,5 mln mkw. Wśród 6 projektów ukończonych przez deweloperów w czwartym kwartale największe to: pierwszy budynek biurowy w Browarach Warszawskich – Biura przy Bramie (15 tys. mkw.) w strefie Centrum, Neopark B (ponad 12 tys. mkw.) oraz biurowiec Veolia (8,8 tys. mkw.) w strefie Mokotów. W całym 2018 roku w Warszawie deweloperzy oddali do użytku 23 nowoczesne projekty biurowe o łącznej powierzchni 232,7 tys. mkw., czyli o 15,5% mniej niż w 2017 roku. Najwięcej powierzchni oddano w strefie Centrum (32,3%) oraz Mokotów (23,5%). Warszawski rynek nie zwalnia tempa. W budowie znajduje się obecnie ponad 744,2 tys. mkw.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

Transakcje

Od początku października do końca grudnia w Warszawie wynajęto niemal 230,8 tys. mkw., co było najlepszym kwartalnym wynikiem w zeszłym roku. Najwięcej powierzchni biurowej wynajęto w strefie Mokotów (36,2%). Do głównych transakcji najmu w Q4 2018 należały: nowa umowa Ringier Axel Springer Polska w Trinity Park III (niemal 11,7 tys. mkw.), nowa umowa WeWork w Browarach Warszawskich   (niemal 10,5 tys. mkw.) oraz wynajęcie przez Veolię 8,8 tys. mkw. we własnym biurowcu. W całym 2018 roku w stolicy wynajęto łącznie ponad 856,6 tys. mkw. czyli o 4,4% więcej niż w 2017 roku.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Pustostany

Poziom pustostanów w Warszawie zmniejszył się w stosunku do poprzedniego kwartału o 1,3 p. p. i na koniec zeszłego roku wyniósł zaledwie 8,7%, co przełożyło się na około 473,4 tys. mkw. dostępnej powierzchni. Jest to najniższy poziom współczynnika pustostanów w Warszawie od trzeciego kwartału 2012 roku (8,1%). Czynsze bazowe w ostatnim kwartale zeszłego roku utrzymywały się na zbliżonym poziomie do całego 2018 r. Miesięczne stawki za powierzchnię biurową w Warszawie wynosiły od 14,0 do 24,0 euro za 1 mkw.

Źródło: Biuro Prasowe Colliers International

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry