39 proc. firm z sektora MŚP zajmujących się handlem i usługami dobrze ocenia swoją aktualną sytuację finansową. Większość ankietowanych przedsiębiorstw uważa też, że ich obecna kondycja nie zmieni się w ciągu najbliższych 12 miesięcy (52 proc.). Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fiserv Polska S.A., działającego pod marką PolCard from Fiserv wynika również, że firmy będą starały się utrzymać zatrudnienie na podobnym poziomie – tak prognozuje aż 73 proc. respondentów.
Jak wynika z najnowszego raportu „Płatności bezgotówkowe w polskich MŚP”, 39 proc. firm zajmujących się handlem i usługami dobrze ocenia swoją sytuację finansową, natomiast 22 proc. określiło ją jako złą bądź bardzo złą. Wśród wszystkich ankietowanych większy optymizm wykazują małe i średnie przedsiębiorstwa (od 10 do 249 pracowników) – tutaj aż 54 proc. określiło aktualny stan firmy jako dobry, a 5 proc. jako bardzo dobry. W przypadku mikro firm (do 9 pracowników) jest mniej optymistycznie - co trzecia z nich uważa, że jej obecna forma jest dobra. W gronie badanych sektorów najsłabiej swoją kondycję finansową ocenia branża związana z fitnessem i rozrywką – 29 proc. tego typu podmiotów określiło sytuacje firmy jako złą, a 9 proc. jako bardzo złą.

W ubiegłym roku liczba wniosków o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy spadła o niespełna 1 proc. w porównaniu z 2023 rokiem. W 2024 roku w sumie podjęto ponad 46 tys. decyzji przyznających ww. świadczenie i przeszło 27 tys. – odmownych.
Jak wynika z naszego badania polskie MŚP patrzą w przyszłość dość optymistycznie. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) przewiduje, że ich obecna kondycja finansowa pozostanie bez zmian w ciągu najbliższych 12 miesięcy, natomiast prawie 23 proc. sądzi, że raczej się pogorszy. Takie nastawienie może być związane z niepewną sytuacją gospodarczą, wysoką inflacją czy też rosnącymi kosztami prowadzenia działalności. Aby poprawić kondycję finansową przedsiębiorstwa warto podjąć działania, które pomogą przyciągnąć nowych klientów. Jednym z nich jest np. udostępnienie możliwości płacenia bezgotówkowo. Z pewnością sprzyja to wzmacnianiu pozycji danej firmy na rynku, niwelując dystans do konkurencji. Dobrym rozwiązaniem jest także poszukiwanie dodatkowych źródeł dochodu i wprowadzanie nowych usług – mówi Krzysztof Polończyk, prezes zarządu Fiserv Polska S.A.
Polscy przedsiębiorcy będą starać się utrzymać zatrudnienie
Aż 70 proc. polskich MŚP zajmujących się handlem i usługami zadeklarowało w badaniu PolCard from Fiserv, że w minionych 12 miesiącach poziom zatrudnienia się u nich nie zmienił. 10 proc. informowało o wzroście liczby pracowników, a prawie 19 proc. o spadku.

W 2024 r. wpływy z podatku Belki zasiliły budżet państwa kwotą 10,6 mld zł. To o 16,4% więcej niż w 2023 roku i aż o 83,6% większa suma niż w 2022 roku. Prognoza przedstawiona w nowelizacji ustawy budżetowej na ub.r. zakładała wpływy w wysokości 9,2 mld zł.
Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej polskie firmy z sektora MŚP będą starały się utrzymać obecne zatrudnienie – tak powiedziało aż 73 proc. badanych (77 proc. mikro firm oraz 64 proc. małych i średnich). Co więcej co dziesiąte przedsiębiorstwo przewiduje powiększenie załogi w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Podobna liczba firm planuje także zwolnienia w najbliższej przyszłości – podsumowuje Krzysztof Polończyk.
Źródło: Fiserv Polska
Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.