×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Raport: Jak trwoga, to do… korepetytora. Sezonowy wzrost zainteresowania ofertami dodatkowych lekcji

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Sezonowy wzrost zainteresowania ofertami dodatkowych lekcji / Fot. Materiały prasowe

Z danych opublikowanych przez CBOS wynika, że w roku szkolnym 2021/2022 z korepetycji korzystał aż co czwarty polski uczeń. Zapotrzebowanie na dodatkowe zajęcia pozaszkolne cały czas rośnie. Ma to także związek z nadchodzącym czasem matur i egzaminów ósmoklasisty.

Rosnące wymagania, przepełnione treściami podstawy programowe, trudność w dostaniu się do najlepszych szkół średnich czy uczelni wyższych – to kilka powodów, dlaczego dzisiaj korepetycje wydają się być podstawową potrzebą polskich dzieci i nastolatków. Poza tym, indywidualne czy grupowe zajęcia są okazją do rozwinięcia talentów uczniów, na co w czasie standardowego dnia w szkole zazwyczaj brakuje czasu.

Ostatni dzwonek na znalezienie korepetytora

Według danych serwisu OLX, co roku w lutym i w marcu zapotrzebowanie na zajęcia dodatkowe rośnie, co widać po fali nowych ogłoszeń. W marcu 2023 roku OLX zanotował ponad 18 tysięcy aktywnych ofert dotyczących udzielania korepetycji. To o 10,9% więcej w porównaniu z marcem 2022 roku.

Najwięcej ofert dotyczy przedmiotów:

  • matematyka (ponad 3000 ofert),
  • język angielski (ok. 2600),
  • chemia (ok. 600),
  • język niemiecki (ok. 500),
  • język polski (ok. 500).

Ogłoszenia o zajęciach z najpopularniejszych przedmiotów otrzymują co najmniej dziesięć odpowiedzi od zainteresowanych osób.

Co znajdziesz w ogłoszeniach korepetytorów na OLX?

– Przeglądając serwis OLX, można trafić na mniej i bardziej rozbudowane sylwetki osób, które udzielają lekcji, zajmując się tym w pełnym wymiarze bądź też traktując korepetycje jako zajęcia dodatkowe. Niektórzy nauczyciele dodają swoje zdjęcie, a w opisie zamieszczają krótki opis, w czym się specjalizują. Warto zwracać uwagę na podane w ofertach lokalizacje – bardzo często zasięg pracy korepetytora obejmuje kilka miejscowości, jeśli proponuje on dojazd do domu ucznia – wyjaśnia Jakub Fingas odpowiedzialny za kategorię Usługi w OLX.

Małe firmy bardziej boją się wzrostu kosztów i nierzetelnych kontrahentów niż kontroli skarbówki [RAPORT]

Najmniejsze na rynku firmy najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności, na co wskazuje obecnie ponad 41% ankietowanych. Na drugim miejscu, z blisko 40% wynikiem, wskazywani są nierzetelni kontrahenci.

Czasami jednak nauczyciele ograniczają swoje usługi do zajęć wirtualnych, które zdobyły popularność w trakcie pandemii.

Dlaczego rodzice inwestują w dodatkowe zajęcia?

Nic dziwnego, że popularność korepetycji cały czas wzrasta. Korzystający z nich uczniowie mają szansę na bardziej indywidualne podejście do nauki i rozwoju swoich umiejętności. Podczas zajęć w klasie nauczyciel zazwyczaj nie ma możliwości poświęcić tyle samo uwagi każdemu uczniowi. Szczególnie w szkołach średnich, gdy potrzeby młodzieży są zróżnicowane (chociażby przez wybór poziomu trudności egzaminów maturalnych), korepetycje mogą okazać się jedynym rozwiązaniem na zwiększenie szans podczas egzaminów.

Dostosowanie tempa nauki do potrzeb ucznia, co skutkuje szybszymi postępami i lepszą efektywnością, to nie jedyne korzyści wynikające z korzystania z korepetycji. Warto pamiętać również o zwiększaniu się poczucia pewności siebie – osoby, które mogą liczyć na osobiste wsparcie nauczyciela, są bardziej zaangażowane w naukę, czerpią z niej przyjemność i mają większą motywację do podejmowania działań w kierunku osobistego rozwoju.

Czy korepetycje online są tak samo skuteczne?

Doświadczenie nauczania zdalnego w szkołach w czasie pandemii nie kojarzy się z przynoszeniem oczekiwanych rezultatów edukacyjnych. Zajęcia dodatkowe to jednak coś innego. Korepetycje online, udzielane po standardowym dniu w szkole, mogą być bardzo korzystne ze względu na oszczędność czasu i wygodę w dostępie do wiedzy.

Wojna między dyskontami wyhamowała wzrost cen. Widać to po najnowszych danych ze sklepów

W kwietniu br. ceny w sklepach poszły rdr. w górę o 2,4%. Jednak na początku miesiąca były wyższe rdr. o 3,5%, a w połowie miesiąca zeszły do 3,2%. Wg ekspertów, wyhamowanie podwyżek było przede wszystkim wynikiem wojny cenowej, prowadzonej przez dyskonty.

Istnieje wiele platform do dzielenia materiałów, nauki poprzez grywalizację czy generowania testów online. Korepetytor obyty w tym środowisku potrafi przygotować zajęcia wirtualne, które nie tylko będą atrakcyjne, ale i skuteczne. Jakość prowadzonych zajęć nie musi obniżać się wraz z przejściem z formy stacjonarnej na wirtualną. Wszystko zależy od kompetencji nauczyciela, chęci ucznia oraz wyborze platformy.

Ceny korepetycji

Ceny zajęć dodatkowych, w zależności od doświadczenia zawodowego korepetytora, tego, do jakiego egzaminu przygotowują, formuły (online czy offline) i przedmiotu wahają się pomiędzy 40 a 80 zł za godzinę. Są jednak korepetytorzy, którzy oferują swoje usługi nawet do 120 zł za godzinę. A za wysokie kompetencje, indywidualne podejście do ucznia i skuteczność prowadzonych lekcji, rodzice i maturzyści są w stanie zapłacić wysokie kwoty.

Jak wybrać dobrego korepetytora?

To jednak nie cena powinna być głównym wyznacznikiem w wyborze nauczyciela. Warto zwracać uwagę na doświadczenie i kwalifikacje potencjalnych korepetytorów. Kiedy już zdecydujemy się na kontakt z jednym z nich, zapytajmy o podejście do nauczania bądź też przykładowe zadania, które pokażą nam jego podejście do edukacji.

Przyswajanie wiedzy zależy od tego, jak czujemy się podczas zajęć, dlatego ważna jest również relacja z nauczycielem – to, czy jest cierpliwy, otwarty na pytania i dbający o komfort nauki swojego ucznia. Styl i podejście do dzielenia się wiedzą to priorytety, jednak bez pozytywnej atmosfery niewiele wyniesiemy nawet z najlepiej przygotowanych zajęć.

Źródło: Grupa OLX

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry