×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Grupa CIECH digitalizuje i zwiększa efektywność procesów HR dzięki systemom SAP Success Factors

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Grupa CIECH digitalizuje i zwiększa efektywność procesów HR (Fot. Grupa CIECH)

Zwiększenie efektywności procesu zarządzania wynikami pracy – Performance Management i Talent management, digitalizacja i automatyzacja wybranych funkcjonalności oraz zredukowanie ilości pracy manualnej w organizacji, a także obiegu papierowych dokumentów – to główne efekty projektu wdrożeniowego, który przeprowadziła Grupa CIECH we współpracy z firmą Gavdi Polska i jej podwykonawcami. Wybrane elementy systemu SAP SuccessFactors, zasilane danymi z bezpośrednio z systemu kadrowo-płacowego SAP HCM oraz autorskie rozwiązanie Gavdi, służące do kalkulacji wypłaty bonusu, wspierają dział HR w realizacji strategii Grupy CIECH.

W ramach realizowanej przez CIECH strategii na lata 2022-2024 obszar HR ma kluczowe znaczenie. Jej celem jest tworzenie angażującego środowiska pracy i kultury organizacyjnej opartej o zarządzenie wynikami pracy. Rozwiązania wdrożone przez Gavdi przenoszą na wyższy poziom kwestie związane z wyznaczaniem i rozliczaniem celów i tworzeniem przejrzystego systemu premiowego oraz digitalizacją związanych z nim procesów HR.

Nowy system, na który składają się  SuccessFactors Employee Profile, Performance & Goals oraz Gavdi Payroll Cost Planning Platform, daje wygodny dostęp do skonsolidowanych danych o pracownikach w zakresie bieżącego wyznaczania i śledzenia realizacji celów, możliwość wykorzystywania tych danych do innych procesów oraz obsługuje proces wyliczenia i dystrybucji premii. System jest kompatybilny z popularnym środowiskiem SAP, dając komfort użytkowania systemu oraz umożliwiając intuicyjną pracę na różnych typach urządzeń. Równie istotne jest także zapewnienie bezpieczeństwa danych i dokumentów. Ponadto, wartością dodaną projektu jest również wzrost transparentności procesu premiowania, co spotkało się z pozytywną reakcją związków zawodowych funkcjonujących w Grupie CIECH.

W pierwszym kwartale br. do sądów trafiło ponad 23 tys. spraw frankowych. Wzrost rdr. wynosi blisko 24 proc.

Jak wynika z danych zebranych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, w I kwartale br. wpłynęło do nich w sumie 23,2 tys. spraw złożonych przez posiadaczy kredytów frankowych. To o prawie 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Grupa CIECH od kilku lat sukcesywnie realizuje nową strategię HR. Jej założenia to wprowadzenie nowych procesów w dwóch kluczowych obszarach: performance management i systemów wynagrodzeń. Zależało nam na zmianie kultury organizacyjnej oraz podniesieniu poziomu cyfrowej dojrzałości firmy, ograniczeniu obiegu papierowych dokumentów i automatyzacji części procesów. Zdecydowaliśmy się wykorzystać do tego SAP SuccessFactors i współpracę z Gavdi Polska – mówi Agnieszka Jaraczewska, odpowiedzialna za wdrożenie projektu w Grupie CIECH w latach 2020-2022.

O kompleksowości rozwiązania świadczy fakt, że projekt, poza realizacją prac nad nowym systemem wspierającym procesy biznesowe, wymagał synchronizacji z pracami CIECH w zakresie rozbudowy infrastruktury IT. Wdrożeniu towarzyszyła szeroko zakrojone działania szkoleniowe dla managerów w Grupie. Przygotowano również odpowiednie materiały szkoleniowe i filmy instruktażowe dla wszystkich pracowników CIECH, a wdrożenie systemu było nadzorowane przez zarząd chemicznej grupy.

W ub.r. Polacy oddali fiskusowi ponad 9 mld zł w ramach podatku Belki. To wzrost o blisko 58 proc. rdr. [DANE MF]

W ub.r. do skarbu państwa wpłynęło ponad 9 mld zł z tzw. podatku Belki. Był to o blisko 58% większy przychód niż w 2022 r. To też o ponad 8% więcej niż zakładano. Natomiast w porównaniu z 2021 r. widać wzrost już o przeszło 118%.

– Uruchomiony po kilku miesiącach intensywnych prac system został zbudowany w bardzo napiętym harmonogramie, wynikającym z przyjętego w firmie cyklu wyznaczania kwartalnych celów. Momentami oznaczało to pracę pod dużą presją czasu, bo wdrażanie następowało w dużej, rozproszonej organizacji. Elastyczność naszych rozwiązań pozwoliła na stworzenie szytego na miarę narzędzia, dziś już w pełni funkcjonującego w polskich spółkach Grupy CIECH – wskazuje Marcin Kleczka, Dyrektor Konsultingu i Kierownik Projektu z Gavdi Polska.

Performance management pełni istotną rolę we wszystkich biznesach Grupy, stale wspieranych przez dział HR poprzez dostarczenie mu narzędzi, danych i wskaźników. Kolejne moduły SAP SuccessFactors, jak Talent management, są wdrażanie z początkiem roku 2023. 2023 roku. Grupa ma również w planach wprowadzenia SuccessFactors Performance & Goal Management w swoich spółkach działających na rynku niemieckim.

Źródło: Grupa CIECH

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry