×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Eksperci portalu RynekPierwotny.pl: Dynamika cen materiałów budowlanych już poniżej inflacji

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Dynamika cen materiałów budowlanych już poniżej inflacji / Fot. NomaAds, CanvaPro

W lutym dynamika cen materiałów budowlanych zniżkowała o kolejne 2 pp. do poziomu 15 proc., co oznacza, że znalazła się już bardzo wyraźnie poniżej inflacji CPI. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym sposobem trend słabnięcia parametrów uciążliwej dla budowlanki materiałowej hossy po raz kolejny potwierdził swoją siłę.

Wkrótce minie rok od rekordu tempa materiałowej drożyzny z kwietnia ub. roku na poziomie 34 proc. Wynik z lutego rzędu 15 proc. daje nadzieję na powrót do względnej normalności, za którą w obecnych czasach należy uznać powrót parametrów wzrostu cen do wartości jednocyfrowych, jeszcze przed końcem bieżącego roku, co zresztą niedawno prognozowali eksperci Grupy PSB.  

Najnowszy odczyt dynamiki cen materiałów budowlanych umacnia przekonanie o nieodwracalności tendencji z ostatnich miesięcy. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl w dalszym ciągu pozycją najmocniej zwyżkującą jest cement - wapno. Jednak tempo wzrostu cen tego spoiwa z lutego jest mdm słabsze aż o 17 pp., co jest głównym czynnikiem hamowania trendu wzrostowego. Podobnie choć w znacznie skromniejszym stopniu dzieje się prawie we wszystkich pozostałych przypadkach grup towarowych. Na drugim biegunie klasyfikację zamykają płyty OSB i drewno z dynamiką rzędu zaledwie 2 proc.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

W dalszym ciągu notowania giełd surowcowych, które często wytyczają kierunek cenom materiałów budowlanych, coraz wyraźniej sugerują zakończenie hossy najważniejszych pozycji dla realizacji inwestycji budowlanych. Główny wskaźnik globalnych trendów surowcowych - CRB Index w marcu zanotował kolejny 5 proc. spadek do poziomu 280 pkt., głównie za sprawą postępującego regresu notowań surowców energetycznych z ich głównymi reprezentantami – węglem,  ropą naftową i gazem ziemnym. Z kolei wciąż kilkumiesięczne odreagowania wzrostowe dominują w przypadku stali i miedzi.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

Nieprzerwanie zdecydowanie patowa sytuacja dominuje na rodzimym pierwotnym rynku mieszkaniowym. Choć widać już kosmetyczną poprawę w statystykach sprzedaży nowych mieszkań, to jednak w najmniejszym stopniu nie przekłada się to na trwające ograniczenie aktywności inwestycyjnej firm deweloperskich. W statystykach GUS budownictwa mieszkaniowego za dwa pierwsze miesiące br. w dalszym ciągu panuje zastój, który zapowiada dalszy wyraźny spadek popytu na materiały budowlane oraz presję na ograniczanie wzrostu ich cen. Zapowiadane przez rząd uruchomienie w połowie br. programu mieszkaniowych kredytów preferencyjnych, daje jedynie iluzoryczne nadzieje na choćby okresowe ożywienie koniunktury inwestycyjno-sprzedażowej rynku pierwotnego.

W efekcie poza dynamiką cen maleje dynamika sprzedaży większości grup towarowych komunikowanych przez Grupę PSB. W lutym nad kreską liczonej w relacji rdr dynamiki sprzedaży pozostawały jedynie cement wapno (+39%), motoryzacja (+26%), farby i lakiery (+26%) oraz sucha zabudowa (+1%). Z kolei w przypadku aż 16 pozycji zanotowano regres, a rekordowo ujemny wynik rzędu blisko 80 proc. spadku popytu zanotowały płyty OSB i drewno, jeszcze niedawno najbardziej pożądany asortyment na krajowych placach budowy.

Źródło: RynekPierwotny.pl

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry