×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

BADANIE: Jak polskie firmy radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Jak polskie firmy radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym / Fot. Peshov, Canva / Zdjęcie ilustracyjne

Spowolnienie gospodarcze spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Kierownictwo firm w Polsce i na całym świecie z niepokojem patrzy w przyszłość i pracuje nad strategiami, które pozwolą zminimalizować wpływ spowolnienia na ich organizacje. Wśród najpopularniejszych rozwiązań wskazywane są reorganizacja dostaw, nowe inwestycje oraz fuzje czy przejęcia. W przetrwaniu ciężkich czasów może również pomóc efektywniejsze wykorzystanie nowych technologii.

Badanie nastrojów prezesów firm przeprowadziła firma doradcza EY. Polscy CEO przewidują, że spowolnienie gospodarcze dotknie Polskę bardziej niż ogół światowej gospodarki, ale jednocześnie są bardziej optymistycznie nastawieni do przyszłości niż ich zachodni odpowiednicy. 40 proc. badanych wśród polskich prezesów uważa, że spowolnienie będzie silne, natomiast na świecie ten odsetek wynosi 50 proc.

[OPINIE] Znani ekonomiści uspokajają. Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie pogrąży naszego rynku pracy

Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie wpłynie znacząco na sytuację na naszym rynku pracy. Co prawda Polskę może opuścić część z nich, ale nie będzie to zbyt duży odpływ. Do tego eksperci uspokajają, że nawet gdyby Ukraińcy masowo opuszczali nasz kraj, to i tak sobie z tym poradzimy.

W obliczu spowolnienia gospodarczego firmy zmieniają swoje strategiczne plany. 40 proc. polskich prezesów myśli o zmianie w łańcuchach dostaw, tyle samo też ma w planach relokację aktywów operacyjnych. 33 proc. planuje natomiast przejęcia i fuzje, które pomogą przetrwać gorszy okres. Tę zmianę w myśleniu strategicznym najlepiej widać na przykładzie największych firm, które swoje inwestycje w IT planuję najczęściej w horyzoncie czasowym nie dłuższym niż rok, jak wynika z raportu Polcom i Intel „Inwestycje IT w czasach kryzysu. Chmura i nowe technologie. Perspektywa na lata 2022-23”. Pokazuje to, że nawet największe organizacje coraz mocniej cenią sobie elastyczność - mówi Robert Czarniewski, wiceprezes i CFO Polcom.

Co więcej, pogarszająca się koniunktura i nadchodzące spowolnienie gospodarcze niekoniecznie oznaczają rezygnację z inwestycji w IT – połowa ankietowanych firm w raporcie Polcom i Intel planuje zwiększyć wydatki na nowe technologie, w tym rozwiązania chmurowe, a 88 proc. widzi szansę na rozwój w nadchodzących zmianach technologicznych.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

Wydaje się, że najprostszym rozwiązaniem, które przyczyni się do oszczędności i większej stabilności finansowej w przyszłości, jest redukcja kosztów związanych z zatrudnieniem. Jednak nie jest to jedyna możliwość ograniczenia wydatków, a przecież gdy wróci dobra koniunktura, trzeba będzie odbudować zespół specjalistów. Doświadczenia pandemii pokazały, że nie jest to takie proste – dodaje Czarniewski. Inwestycje w IT mogą pomóc ograniczyć przyszłe koszty. Przeniesienie infrastruktury IT do chmury obliczeniowej przynosi już wymierne korzyści. Model abonamentowy informatyki jest efektywniejszy kosztowo niż rozwiązania on-premise. Ważnym elementem w planie oszczędnościowym jest płacenie tylko za faktycznie wykorzystane zasoby ­– podsumowuje Czarniewski. Korzystanie z rozwiązań chmurowych to nie tylko optymalizacja kosztowa, ale również – dzięki lepszemu wykorzystaniu i analizowaniu zbieranych danych – optymalizacja procesów biznesowych.

Źródło: Polcom

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry