×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

BADANIE: Aż 85 proc. badanych Polaków uważa, że usługi remontowo-budowlane są zbyt drogie

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Remont powszechnie kojarzy się ze stresem i wyrzeczeniami. Jedną z przyczyn są coraz większe koszt / Fot. Materiały prasowe

Remont powszechnie kojarzy się z napięciem, stresem i wyrzeczeniami. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest jego koszt. Polki i Polacy bardzo często przekraczają zaplanowane nakłady pieniężne na przeprowadzenie remontu – wynika z badania opracowanego na zlecenie OLX i Fixly. Aż 85% badanych uważa, że usługi remontowo-budowlane są po prostu drogie.

Budżet remontowy – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważną kwestią w kontekście planowania i przeprowadzania remontu jest budżet. A niestety mamy problem z planowaniem niezbędnych wydatków. Ma na to wpływ przede wszystkim ciągły wzrost cen towarów i usług, za które trzeba finalnie zapłacić więcej, niż planowaliśmy.

Jednak dobrze skonstruowany budżet oszczędzi nerwów i wyrzeczeń w czasie remontów. Kiedy już mamy w głowach wymarzone efekty, trzeba zejść na ziemię i zaplanować wydatki. Pomocne będzie spisanie, np. w arkuszu kalkulacyjnym, wszystkich sprzętów, mebli i materiałów, które mamy zamiar kupić, a także dokładne zmierzenie powierzchni mieszkania – zarówno metrażu, jak i wysokości oraz długości ścian. Wszystko to przyda się do wyliczenia ilości farb, tapet, płytek i innych materiałów, których planujemy użyć. Warto założyć w budżecie kwotę na nieprzewidziane wydatki. Przyda się to w kontekście wspomnianego wzrostu cen, ale także w przypadku awarii: przewiercenia rury, uszkodzenia płytek, zarysowania lustra itp.

Wydatki planowane a rzeczywiste

Przeciętna kwota, w której w 2022 roku Polki i Polacy planowali zmieścić się z remontem, wynosiła 25 tys. zł. Rzeczywiste koszty były jednak o 28% wyższe niż planowany budżet i wynosiły 32 tys. zł. Najwięcej, względem planu, dołożyli do remontu mieszkańcy dużych miast (42%), a najmniej – mieszkańcy najmniejszych miast (22%) i najmłodsi w wieku 18–29 lat (19%).

[OPINIE] Znani ekonomiści uspokajają. Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie pogrąży naszego rynku pracy

Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie wpłynie znacząco na sytuację na naszym rynku pracy. Co prawda Polskę może opuścić część z nich, ale nie będzie to zbyt duży odpływ. Do tego eksperci uspokajają, że nawet gdyby Ukraińcy masowo opuszczali nasz kraj, to i tak sobie z tym poradzimy.

Ponad dwukrotnie więcej na remont wydały osoby mieszkające w domach (średnio 57 tys. zł) niż w mieszkaniach (24 tys. zł). Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zazwyczaj domy to większa powierzchnia do modernizacji. Jednak w obydwu przypadkach finalny koszt przewyższał planowany.

Koszt remontu z fachowcami

Do bardziej kosztownych remontów zatrudniamy fachowców. Z raportu „Jak remontują Polacy” jasno wynika, że prace, takie jak wykonanie bądź przeróbki instalacji klimatyzacyjnych, kanalizacyjnych, grzewczych, elektrycznych, a także termoizolacja oraz montaż i wymiana okien są zadaniami dla profesjonalistów. To prace dużo bardziej skomplikowane – aby je dobrze wykonać, potrzeba specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, dlatego Polki i Polacy sięgają po pomoc fachowców w przypadku ⅘ takich remontów.

Średni koszt remontu z fachowcem wyniósł w 2022 roku 40 tys. zł, a bez fachowca zaledwie 8 tys. zł, a planowany był odpowiednio na 31 tys. zł i 7 tys. zł. Dużą część kosztu stanowi usługa. W przypadku remontu bez fachowca płacimy głównie za materiały, więc koszt jest nieporównywalnie mniejszy. Angażujemy wtedy jednak dużo więcej swojego czasu.

Skąd mamy pieniądze na remont?

Polki i Polacy biorą środki na remont z różnych źródeł. Zdecydowana większość, bo aż 78% remontujących, sięga po zgromadzone oszczędności, ok. 1/3 wykorzystuje bieżące środki finansowe, pożyczkami od instytucji finansowej wspiera się 13% badanych, a ze wsparcia rodziny i znajomych korzysta 7%. Stosunkowo często badani łączą równocześnie kilka źródeł finansowania.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

Opieranie finansowania na oszczędnościach było podobnie częste we wszystkich analizowanych grupach badanych. Z pożyczek z instytucji finansowych najczęściej korzystają osoby w wieku 30–39 lat oraz mieszkańcy mniejszych miast. Najmłodsi remontujący częściej korzystają z pomocy finansowej rodziny i znajomych, a rzadziej (podobnie jak najstarsi) z kredytów i pożyczek z instytucji finansowych.

Respondenci badania OLX i Fixly najbardziej obawiali się, że koszty remontu wzrosną w trakcie jego realizacji. I najczęściej była to słuszna obawa. Wpływ na to miało wiele czynników, wśród których należy wymienić rosnące ceny robocizny oraz materiałów na rynku budowlanym. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z drogim remontem jest przygotowanie budżetu, w którym założymy bufor – kwotę, jaką chcemy wydać na modernizację, a także naszą „granicę bólu”, czyli maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać.

Więcej o raporcie

Raport, opracowany na zlecenie OLX i Fixly, przedstawia wyniki ilościowego badania dotyczącego remontów Polaków przeprowadzonego w okresie 10–20.02.2023 roku. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu internetowego CAWI na próbie 1000 osób zamieszkałych w miastach liczących co najmniej 60 tys. mieszkańców, którzy w 2022 roku zrobili remont w aktualnie zamieszkiwanym domu lub mieszkaniu. Analiza została uzupełniona badaniem jakościowym na próbie 18 osób. Celem badań było przeanalizowanie procesu remontu z perspektywy klientów zamawiających takie usługi.

Źródło: OLX i Fixly

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry