×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

BADANIE: Aż 85 proc. badanych Polaków uważa, że usługi remontowo-budowlane są zbyt drogie

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Remont powszechnie kojarzy się ze stresem i wyrzeczeniami. Jedną z przyczyn są coraz większe koszt / Fot. Materiały prasowe

Remont powszechnie kojarzy się z napięciem, stresem i wyrzeczeniami. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest jego koszt. Polki i Polacy bardzo często przekraczają zaplanowane nakłady pieniężne na przeprowadzenie remontu – wynika z badania opracowanego na zlecenie OLX i Fixly. Aż 85% badanych uważa, że usługi remontowo-budowlane są po prostu drogie.

Budżet remontowy – na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważną kwestią w kontekście planowania i przeprowadzania remontu jest budżet. A niestety mamy problem z planowaniem niezbędnych wydatków. Ma na to wpływ przede wszystkim ciągły wzrost cen towarów i usług, za które trzeba finalnie zapłacić więcej, niż planowaliśmy.

Jednak dobrze skonstruowany budżet oszczędzi nerwów i wyrzeczeń w czasie remontów. Kiedy już mamy w głowach wymarzone efekty, trzeba zejść na ziemię i zaplanować wydatki. Pomocne będzie spisanie, np. w arkuszu kalkulacyjnym, wszystkich sprzętów, mebli i materiałów, które mamy zamiar kupić, a także dokładne zmierzenie powierzchni mieszkania – zarówno metrażu, jak i wysokości oraz długości ścian. Wszystko to przyda się do wyliczenia ilości farb, tapet, płytek i innych materiałów, których planujemy użyć. Warto założyć w budżecie kwotę na nieprzewidziane wydatki. Przyda się to w kontekście wspomnianego wzrostu cen, ale także w przypadku awarii: przewiercenia rury, uszkodzenia płytek, zarysowania lustra itp.

Wydatki planowane a rzeczywiste

Przeciętna kwota, w której w 2022 roku Polki i Polacy planowali zmieścić się z remontem, wynosiła 25 tys. zł. Rzeczywiste koszty były jednak o 28% wyższe niż planowany budżet i wynosiły 32 tys. zł. Najwięcej, względem planu, dołożyli do remontu mieszkańcy dużych miast (42%), a najmniej – mieszkańcy najmniejszych miast (22%) i najmłodsi w wieku 18–29 lat (19%).

W ub.r. zamknięto blisko 200 tys. jednoosobowych firm. Zawieszono prawie 373 tys. [Dane z CEIDG]

W ub.r. do CEIDG złożono blisko 200 tys. wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To wzrost rdr. o prawie 3%. Do tego zawieszono prawie 373 tys. firm, czyli o ponad 7% więcej niż rok wcześniej.

Ponad dwukrotnie więcej na remont wydały osoby mieszkające w domach (średnio 57 tys. zł) niż w mieszkaniach (24 tys. zł). Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ zazwyczaj domy to większa powierzchnia do modernizacji. Jednak w obydwu przypadkach finalny koszt przewyższał planowany.

Koszt remontu z fachowcami

Do bardziej kosztownych remontów zatrudniamy fachowców. Z raportu „Jak remontują Polacy” jasno wynika, że prace, takie jak wykonanie bądź przeróbki instalacji klimatyzacyjnych, kanalizacyjnych, grzewczych, elektrycznych, a także termoizolacja oraz montaż i wymiana okien są zadaniami dla profesjonalistów. To prace dużo bardziej skomplikowane – aby je dobrze wykonać, potrzeba specjalistycznej wiedzy, umiejętności i doświadczenia, dlatego Polki i Polacy sięgają po pomoc fachowców w przypadku ⅘ takich remontów.

Średni koszt remontu z fachowcem wyniósł w 2022 roku 40 tys. zł, a bez fachowca zaledwie 8 tys. zł, a planowany był odpowiednio na 31 tys. zł i 7 tys. zł. Dużą część kosztu stanowi usługa. W przypadku remontu bez fachowca płacimy głównie za materiały, więc koszt jest nieporównywalnie mniejszy. Angażujemy wtedy jednak dużo więcej swojego czasu.

Skąd mamy pieniądze na remont?

Polki i Polacy biorą środki na remont z różnych źródeł. Zdecydowana większość, bo aż 78% remontujących, sięga po zgromadzone oszczędności, ok. 1/3 wykorzystuje bieżące środki finansowe, pożyczkami od instytucji finansowej wspiera się 13% badanych, a ze wsparcia rodziny i znajomych korzysta 7%. Stosunkowo często badani łączą równocześnie kilka źródeł finansowania.

[NASZ NEWS] Zakaz handlu w niedziele do likwidacji. Jest polityczna deklaracja. Mają być też bonusy dla pracowników

Coraz bliżej zniesienia zakazu handlu w niedziele. Politycy partii rządzącej zapowiadają zdecydowany ruch. Padają też obietnice dla pracowników. Dwa wolne weekendy i podwójna pensja za prace w dni wolne.

Opieranie finansowania na oszczędnościach było podobnie częste we wszystkich analizowanych grupach badanych. Z pożyczek z instytucji finansowych najczęściej korzystają osoby w wieku 30–39 lat oraz mieszkańcy mniejszych miast. Najmłodsi remontujący częściej korzystają z pomocy finansowej rodziny i znajomych, a rzadziej (podobnie jak najstarsi) z kredytów i pożyczek z instytucji finansowych.

Respondenci badania OLX i Fixly najbardziej obawiali się, że koszty remontu wzrosną w trakcie jego realizacji. I najczęściej była to słuszna obawa. Wpływ na to miało wiele czynników, wśród których należy wymienić rosnące ceny robocizny oraz materiałów na rynku budowlanym. Jednym ze sposobów na radzenie sobie z drogim remontem jest przygotowanie budżetu, w którym założymy bufor – kwotę, jaką chcemy wydać na modernizację, a także naszą „granicę bólu”, czyli maksymalną kwotę, jaką jesteśmy w stanie wydać.

Więcej o raporcie

Raport, opracowany na zlecenie OLX i Fixly, przedstawia wyniki ilościowego badania dotyczącego remontów Polaków przeprowadzonego w okresie 10–20.02.2023 roku. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu internetowego CAWI na próbie 1000 osób zamieszkałych w miastach liczących co najmniej 60 tys. mieszkańców, którzy w 2022 roku zrobili remont w aktualnie zamieszkiwanym domu lub mieszkaniu. Analiza została uzupełniona badaniem jakościowym na próbie 18 osób. Celem badań było przeanalizowanie procesu remontu z perspektywy klientów zamawiających takie usługi.

Źródło: OLX i Fixly

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry