×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Apel PIH: Z systemu kaucyjnego należy wyłączyć opakowania po mleku i produktach mlecznych

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Z systemu kaucyjnego należy wyłączyć opakowania po mleku i produktach mlecznych / Fot. Canva / Zdjęcie ilustracyjne

Stanowczo protestujemy przeciwko włączaniu opakowań po produktach mlecznych do systemu kaucyjnego. Obowiązek składowania aktywnych biologicznie butelek po produktach mlecznych, które zawierają żywe kultury bakterii, w jednostkach handlowych może kolidować z obowiązkiem zapewnienia w sklepach odpowiednich warunków sanitarnych, a także z przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy – co dotyczy w szczególności sklepów spożywczych i placówek z ofertą gastronomiczną.

– Nie można przerzucać na przedsiębiorców negatywnych konsekwencji prawnych wynikających z takich kolizji, a także ryzyka związanego z niespójnością systemu prawa – komentuje Maciej Ptaszyński, prezes Polskiej Izby Handlu. – Zwłaszcza że w tym przypadku kolizji można łatwo uniknąć, wyłączając ww. opakowania z obowiązku zbierania w systemie kaucyjnym. W wielu krajach (np. w Norwegii, na Słowacji) opakowania po mleku są wyłączone z systemów kaucyjnych. Na tej samej zasadzie zakres polskiego systemu kaucyjnego powinien być proporcjonalny do celów stawianych przez Unię Europejską, a także do możliwych do osiągnięcia korzyści bez konieczności ponoszenia nieadekwatnych kosztów. Rozszerzenie tego zakresu będzie można rozważyć dopiero po przetestowaniu systemu i na podstawie rzetelnej oceny efektywności jego funkcjonowania w kolejnych latach, z uwzględnieniem ewentualnych zmian technologicznych i zmian w bilansie kosztowym.

Składowanie opakowań po mleku i produktach mlecznych, ze względu na specyfikę tych produktów, wiąże się z zagrożeniem sanitarnym. Rezygnacja z ich zbiórki eliminuje to zagrożenie. – Wiąże się również z mniejszą uciążliwością dla przedsiębiorców i dla konsumentów, bo nie jest równoznaczne z koniecznością przechowywania odpadów i opakowań, w których gniją lub pleśnieją resztki zawartości w sklepie, gdzie oferowana jest żywność i gdzie opakowania miałyby być oddawane i przechowywane do czasu ich odbioru przez operatora – dodaje Ptaszyński.

ZUS za pierwsze półrocze br. wypłacił obcokrajowcom ponad 2 mln świadczeń z programu Rodzina 500 plus

Obcokrajowcy chętnie pobierają 500 plus. Za pierwsze I br. najwięcej świadczeń przekazano na rzecz Ukraińców. Na kolejnych miejscach znaleźli się obywatele Białorusi, Rosji, Wietnamu, Rumunii i Bułgarii.

Nie powinno się obligować sklepów poniżej 500 m2 do wzięcia udziału w systemie kaucyjnym.

Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen. Jednak w sklepach nie widać, żeby było taniej [ANALIZA]

Z najnowszej analizy wynika, że w sierpniu zakupy zdrożały średnio o 12,4% rdr. Największy wzrost cen odnotowała chemia gospodarcza. Na podium znalazły się też dodatki spożywcze oraz warzywa.

Sklepy o powierzchni sprzedaży do 500 m2 w większości nie dysponują wystarczającą powierzchnią magazynową (zapleczem), która pozwalałaby na składowanie odebranych odpadów w sposób bezpieczny i higieniczny – brak wystarczającej powierzchni magazynowej oznaczałby dla nich konieczność składowania odebranych odpadów w przestrzeni handlowej (czyli na sali sprzedaży).

– Konieczność składowania odpadów na tak małej przestrzeni zakłócałaby normalne funkcjonowanie sklepu – zarówno w procesie obsługi klienta, jak i procesie magazynowania towarów i uzupełniania asortymentu w sali sprzedaży, przyjmowania dostaw itd. Byłoby to też równoznaczne z nałożeniem na przedsiębiorców prowadzących małe sklepy obowiązków prawnych pozostających we wzajemnej kolizji, tj. z jednej strony obowiązków związanych z uczestnictwem w systemie kaucyjnym, z drugiej – obowiązków wynikających z regulacji sanitarnych, przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz bezpieczeństwa żywności. W większości krajów europejskich, w których działają systemy kaucyjne, przyjęto wyższe progi powierzchni sklepu dla obowiązkowego uczestnictwa w systemie w zakresie odbioru odpadów (tak jest na Litwie, Łotwie, w Estonii, Chorwacji, Niemczech, Holandii i Słowacji) – podkreśla prezes Polskiej Izby Handlu.

Źródło: Polska Izba Handlu

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry