×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Inwestorzy szukają głównie biur, ale mniej intensywnie niż rok temu. Obiekty handlowe i hotele wracają do łask

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Przemysław Łachmaniuk, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE / Fot. Materiały prasowe

Połowa europejskich inwestorów planuje zwiększyć aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych lub utrzymać ją na poziomie z zeszłego roku - wynika z raportu CBRE „Europe Investor Intentions  Survey”. Najbardziej pożądanym sektorem pozostają biura, które mimo 10 proc. spadku zainteresowania, nadal wybiera niemal 3 na 10 inwestorów. Na kolejnych miejscach znajdują się budynki mieszkaniowe i magazynowe. W porównaniu do zeszłego roku widać rosnące zainteresowanie hotelami oraz obiektami handlowymi, co jest efektem odbicia po pandemii. Liczba inwestorów preferujących strategie oportunistyczne i value-add jest większa niż w poprzednich latach. Inwestorzy poszukują nieruchomości, które obecnie są tańsze, ale mają dobre perspektywy na przyszłość. 

Nasz raport pokazuje, że mimo trudniejszego otoczenia gospodarczego, europejscy inwestorzy wykazują znaczne zainteresowanie inwestycjami w nieruchomości. Ponad połowa z nich przewiduje, że w 2023 roku zwiększy swoją aktywność lub utrzyma ją na dotychczasowym poziomie. Trzy czwarte inwestorów instytucjonalnych prognozuje, że procentowe alokacje w inwestycje nieruchomościowe (w stosunku do całego portfela) w tym roku utrzymają poziom lub wzrosną. Mimo to spodziewamy się obniżek cen, co będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego i wyższych stóp procentowych. Te czynniki powodują też, że coraz więcej strategii inwestycyjnych koncentruje się na poszukiwaniu okazji cenowych.

Mimo znacznego spadku w porównaniu z minionym rokiem, sektor biurowy zajmuje pierwsze miejsce pod względem zainteresowania europejskich inwestorów nieruchomościowych. Niemal 3 na 10 z nich poszukuje tego typu obiektów. To spadek o 10 pp. w porównaniu rok do roku, gdy w biura inwestować chciało aż 39 proc. inwestorów. Rynkowi biurowemu po piętach depczą obiekty mieszkaniowe, które odnotowały wzrost o 2 pp. w ciągu roku i obecnie są interesujące dla jednej czwartej inwestorów. Wysoki poziom trzymają budynki przemysłowo-logistyczne, którym z uwagą przygląda się 23 proc. inwestujących, czyli o 2 pp. więcej niż w zeszłym roku.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

Optymistycznie na rynku handlu i hoteli

Sektory handlowy i hotelowy zostały najmocniej doświadczone w pandemii. Aktualnie trend na tych rynkach zaczyna być pozytywny. Zainteresowanie hotelami wzrosło o 4 pp. w porównaniu do 2022 roku i obecnie chce w nie inwestować 8 proc. europejskich inwestorów. Tyle samo (8 proc.) przygląda się obiektom handlowym, podczas gdy jeszcze rok temu było to 6 proc.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Wśród obiektów hotelowych największą uwagę przyciągają tradycyjne hotele z pełną obsługą, w które chce inwestować ponad połowa badanych. Hotelami resortowymi zainteresowana jest jedna trzecia z nich. Natomiast jeśli chodzi o handel, to największe zainteresowanie utrzymuje się w sektorze parków handlowych, ale ulice handlowe i centra handlowe również przykuwają wzrok europejskich inwestorów.

Autorem komentarz jest Przemysław Łachmaniuk, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji OPINIE I KOMENTARZE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry