×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Dwa razy więcej Polaków szuka pracy dorywczej niż rok temu. Pracodawcy mają dla nich coraz więcej propozycji

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Dwa razy więcej Polaków szuka pracy dorywczej niż rok temu / Fot. Canva / Zdjęcie ilustracyjne

Z najnowszych danych Tikrow wynika, że praca dorywcza w Polsce cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród pracowników jak i pracodawców. W II kwartale br. liczba ofert w aplikacji zatrudniającej na dniówki wzrosła o 34% rok do roku. Rekordowy okazał się czerwiec, kiedy propozycji od firm było niemal o połowę więcej niż rok temu. Po drugiej stronie ekranu appki są Polacy, którzy chcą dorobić kilkaset złotych w jeden dzień. Ich liczba w II kwartale br. zwiększyła się aż o 88% r/r. Eksperci Tikrow podkreślają, że praca dorywcza to już nie tylko sposób na piki sprzedażowe zatrudniającej najczęściej branży handlowej. To metoda na uelastycznienie grafików pracy i optymalizacji kosztów wielu gałęzi gospodarki.

– Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania pracą dorywczą w Polsce. Za tym, że elastyczne zatrudnienie na dniówki rozwija się, stoją konkretne liczby. Po stronie pracodawców są to coraz liczniejsze oferty dniówek, a po stronie pracowników coraz większa grupa osób, które aktywnie korzystają z naszej aplikacji. Baza użytkowników Tikrow to już 120 tys. chętnych, by dorobić tu i teraz oraz zyskać szybką wypłatę w 24 godziny od realizacji zlecenia. To ponad dwa razy więcej osób niż jeszcze rok temu. Trzy kluczowe branże, które regularnie potrzebują natychmiastowych pracowników to retail, produkcja i logistyka. Jednak coraz więcej gałęzi gospodarki dostrzega, że ten sposób zatrudnienia przynosi korzyści zarówno dla firm, jak i szukających szansy dorobienia Polaków – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Coraz więcej zleceń…

Firmy w Polsce chętniej sięgają po pracę natychmiastową, czyli elastyczne zatrudnienie poprzez nowatorską aplikację. Dzięki niej firma może zlecać zadania w trybie projektowym, dokładnie wtedy, kiedy potrzebuje dodatkowych pracowników dorywczych. W sytuacji pojawienia się konieczności obsłużenia większej liczby zamówień czy klientów, pozyskanie pracowników sprowadza się do kilku prostych kroków. Z danych Tikrow wynika, że w II kwartale tego roku liczba dniówek była o 34% wyższa niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Rekordowym miesiącem tego roku był czerwiec. Pracodawcy wystawili o 46% więcej propozycji niż rok temu.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

… piątki i soboty…

Liczba zleceń pracy natychmiastowej waha się w zależności od dnia tygodnia. Pracodawcy potrzebują mniej dodatkowych rąk do pracy w poniedziałki czy wtorki. Liczba ofert rośnie do soboty o 35%, a czasem nawet o połowę względem początku tygodnia.

… i jeszcze więcej chętnych do pracy

Praca dorywcza zyskuje na znaczeniu, jeżeli pod uwagę weźmiemy liczbę chętnych do jej podjęcia. Baza Polaków gotowych zgłosić się do realizacji zleceń dla firm urosła na koniec I półrocza do 120 tys. To o 121% więcej osób niż rok wcześniej. Porównując II kwartał tego i zeszłego roku liczba chętnych do podjęcia dodatkowego zajęcia wzrosła o 88%. Za rosnącą popularnością tej formy zatrudnienia stoi przede wszystkim szybka wypłata, elastyczność i konkurencyjne stawki godzinowe.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

Jeszcze więcej pracy dorywczej na koniec roku

Systematycznemu wzrostowi zainteresowania pracą dorywczą w II połowie roku sprzyjać będzie wiele okazji, które generują znaczne zapotrzebowanie na pracowników po stronie handlu, produkcji i logistyki. Nowy rok szkolny i akademicki, jesienne wyprzedaże oraz sezon świąteczny generują wzmożony ruch w branżach, które posiłkują się pracownikami natychmiastowymi.

– Trudno jednoznacznie prognozować, jak najbliższe miesiące wpłyną na kondycję finansową Polaków. Choć obserwujemy powolne hamowanie inflacji nadal wiele zjawisk makroekonomicznych wskazuje, że daleko nam do czasów prosperity. Potrzeby finansowe wielu z nas rosną, co skłania do podjęcia dodatkowej pracy. Patrząc na rynek od strony biznesu nie da się ukryć, że druga część roku generuje wiele okazji do zwiększenia mocy przerobowych firm. Powrót uczniów i studentów, sezonowe wyprzedaże, okres świąteczny czy noworoczne remanenty to tylko część zdarzeń gospodarczych, które wymagać będą zatrudnienia pracowników natychmiastowych. Stąd z optymizmem spoglądamy na II półrocze i rozwój platformy Tikrow – podkreśla Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.

Źródło: Tikrow

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry