×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera
Poniższy materiał jest nadesłaną informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść.

Blisko 90% Polek wciąż doświadcza nierówności. Avon wzywa do działania oraz wzmocnienia ich pozycji

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
W Międzynarodowy Dzień Kobiet Avon wzywa do działania i wzmocnienia ich pozycji (Fot. Materiały prasowe)

Marka Avon zapytała tysiące kobiet na świecie, w tym Polki, jakich nierówności, wynikających z nierównego traktowania ze względu na płeć, doświadczają w obszarach finansowych i zawodowych. Aż 86% badanych Polek twierdzi, że stereotypy związane z płcią blokują im równe szanse. W odpowiedzi na tę sytuację, firma Avon rusza z kampanią #SzachMat, by inspirować kobiety do przełamywania barier w realizowaniu siebie i swoich celów. Ambasadorką akcji została Martyna Kaczmarek, pierwsza w historii programu Top Model modelka plus-size.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, marka prezentuje Raport Avon „Równe szanse dla kobiet”, który powstał na podstawie opinii zebranych od ponad 7000 respondentek z 7 krajów, w tym 1004 z Polski. Wynika z niego, że rola kobiet w biznesie wciąż jest marginalizowana i muszą zmagać się z wieloma nierównościami ze względu na płeć. Badania ujawniają, że dla Polek brak elastyczności pracy (45%), zarobki (62%) i możliwość założenia własnej firmy (19%) to główne obszary, w których napotykają największe bariery, które uniemożliwiają im osiągnięcie pełnego potencjału finansowego i zawodowego.

Avon mówi #SzachMat!

Czy to w biznesie czy w innych dziedzinach, każda dziewczyna nie raz usłyszała, że jej się nie uda, że nie da rady, że kobiecie nie wypada. W kontrze do takich głosów, przy okazji Dnia Kobiet, Avon rusza z kampanią #SzachMat, w której docenia kobiety i to, jak codziennie udowadniają, że nie ma dla nich barier nie do pokonania.

W Avon inspirujemy kobiety, by pokonywały bariery, by podążały własną ścieżką, niezależnie od tego, co mówią inni. Wszystkim niedowiarkom, tym którzy podcinają nam skrzydła mówimy #szachmat! - mówi Agnieszka Isa, General Manager Avon Polska. - Naszą misją jest tworzenie lepszego świata dla kobiet. Sercem Avon są nasze Konsultantki, a przez nas model biznesowy wspieramy ich przedsiębiorczość. Na całym świecie nasze Konsultantki mogą zarobić średnio ponad 20% ceny każdego zakupionego od nich produktu. Dlatego za każdym razem, gdy kupujesz od niej szminkę, krem nawilżający lub szampon, zyskujesz nie tylko świetny produkt, ale też pomagasz przedsiębiorczej kobiecie tworzyć lepszą przyszłość. – dodaje Isa.

W 2023 roku aktywni płatnicy zalegali ZUS-owi 19,4 mld złotych. To wzrost rok do roku o blisko 12 proc.

Na koniec 2023 r. niemal 628 tys. aktywnych płatników składek miało zadłużenie względem ZUS-u. Z tego wynika, że problem faktycznie dotyka ponad 20 proc. z nich. Do tego łączny dług płatników wyniósł 19,4 mld złotych, co stanowi wzrost o blisko 12% rdr.

Do kampanii Avon dołączyły: Martyna Kaczmarek, ambasadorka #SzachMat, której występ w Top Model doskonale oddaje ducha akcji oraz PukkaLifestyle, Edyta Herbuś, Iga Kreft i Eliza Milewska. Ich życiowe osiągnięcia są inspiracją dla niejednej kobiety w zmaganiach z barierami, których według raportu Avon, jest ciągle wiele. Zwłaszcza, gdy chodzi o finanse i karierę.

Elastyczna praca nie dla wszystkich

Fakt, że kobiety mają znacznie ograniczony dostęp do elastycznych możliwości pracy powoduje, że nie mogą w pełni swoich realizować się w życiu zawodowym. 39% zapytanych Polek przyznało, że nawet przy elastycznym zatrudnieniu wciąż mierzy się z większymi trudnościami niż mężczyźni. A 25% twierdzi, że spoczywający na nich obowiązek opieki nad dziećmi i bliskimi ma negatywny wpływ na rozwój ich kariery. Co ciekawe, według Światowego Forum Ekonomicznego mężczyźni spędzają zaledwie 19% całkowitego czasu pracy wykonując czynności niepłatne, podczas gdy kobiety aż 55% .

Fiskus zainicjował w ub.r. ponad 9 tys. kontroli celno-skarbowych. Wzrost rdr. wynosi blisko 120 proc.

Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w całym 2023 roku wszczęto o ponad 117% więcej kontroli celno-skarbowych niż w 2022 roku. Blisko 93 proc. z nich skończyła się pozytywnie. Fiskus stwierdził też nieprawidłowości na blisko 5 mld zł.

(NIE)równe zarobki

Choć obserwujemy znaczący postęp na przestrzeni ostatnich lat to gorzka prawda jest taka, że kobiety nadal zarabiają mniej. Aż 68% Polek twierdzi, że zarobki mężczyzn są wciąż wyższe. Kobietom również trudniej dostać podwyżkę. 79% pytanych chciałoby zarabiać więcej pieniędzy, czy to poprzez inne źródło dochodu, czy w swojej pracy, a 77% uważa, że recesja i wzrost kosztów utrzymania dotknęła je bardziej niż mężczyzn. Światowe Forum Ekonomiczne potwierdza, że kobiety posiadają mniej środków niż mężczyźni, a w obecnym kryzysie ta dysproporcja prawdopodobnie będzie się pogłębiać .

Biznes wciąż domeną mężczyzn

Według Światowego Forum Ekonomicznego przedsiębiorczość kobiet rośnie na całym świecie, a od 8 do 10 milionów małych i średnich przedsiębiorstw w krajach rozwijających się ma co najmniej jedną właścicielkę kobietę. Pomimo tego, mężczyźni nadal mają przewagę liczebną nad kobietami, jeśli chodzi o posiadanie firmy. Blisko jedna trzecia Polek (30%) uważa, że mężczyźni mają łatwiej przy zakładaniu swojego biznesu. A pytane o najczęstsze bariery, które napotykają na tym polu, wskazały na finanse (58%), strach przed porażką (50%), niewiedza od czego zacząć (41%), brak znajomości o rynku (35%) i brak pewności siebie (40%). Dodatkowo 58% ankietowanych przyznało, że mężczyznom łatwiej awansować na wyższe stanowiska.

Dziś, w Międzynarodowy Dzień Kobiet, Avon wzywa do działania na rzecz zmian szkodliwych stereotypów i mówi #SzachMat! ograniczeniom. Marka pokazuje, że tak jak dla kobiet, tak i dla niej, nie ma rzeczy niemożliwych. A dowodem jest nowość – szminka Hydramatic - pierwsza na świecie matowa szminka z nawilżającym środkiem z kwasem hialuronowym , która tak jak kobiety, pokonuje przeciwności i rzuca wyzwanie barierom.

Źródło: AVON POLSKA

Powyższy materiał jest informacją prasową. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za jego treść. Materiały zamieszczane w sekcji CENTRUM PRASOWE są samodzielnie opracowywane przez osoby i/lub podmioty trzecie. Materiały te mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez dziennikarzy/media.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry