×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

G. Sperczyński: Już za kilka lat, co piąty dom budowany w Polsce, powinien być przynajmniej pasywny

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Grzegorz Sperczyński, Cada Casa. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Przepisy, które wejdą w życie w 2021 roku, zrewolucjonizują polskie budownictwo. Nowe domy będą musiały być energooszczędne. Najbardziej opłacalne stanie się inwestowanie w architekturę pasywną. Jednocześnie zmniejszy się koszt materiałów potrzebnych do ich konstruowania.

Na prawdziwy dom ekologiczny składa się wiele elementów, takich jak wykorzystywanie źródeł energii odnawialnej i materiałów przyjaznych środowisku, a także ograniczanie emisji energii w urządzeniach domowych. Obiektów spełniających wszystkie te warunki, wciąż jest w Polsce zaledwie kilka procent. W Europie Zachodniej powstaje ich o kilkanaście procent więcej. Dla przykładu, szacuje się, że w Niemczech to ponad połowa inwestycji. Z kolei około 20% budynków mieszkalnych w naszym kraju wyróżnia się przynajmniej jednym kryterium domu ekologicznego, jakim jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji, co wpisuje się w ideę domu pasywnego lub energooszczędnego.

- Obecnie istnieją ograniczenia prawne w zakresie wykorzystania innowacji w domach pasywnych. Przyjęta niedawno nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii może hamować stosowanie odnawialnych, wiatrowych źródeł energii, na szeroką skalę, np. do budowy całych osiedli ekologicznych. Ponadto występują nierynkowe przeliczniki w zakresie samodzielnie produkowanej energii, odsprzedawanej do elektrowni. Blokowane są rozwiązania niestandardowe, takie jak innowacyjne ogrzewanie na podczerwień, które posiada o 30% lepszą wydajność energetyczną, niż gazowe, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Grzegorz Sperczyński z firmy Cada Casa.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

Na duże koszty domu ekologicznego mają wpływ lepszej jakości materiały, technologie i urządzenia, które nigdy nie byłyby stosowane w domach o wysokim zapotrzebowaniu na energię. Największe wydatki generują m.in. płyty fundamentowe lub podbudowy wymagające właściwej izolacji od gruntu, okna spełniające wymogi domów pasywnych (o współczynniku Uw nie większym niż 0,8 oraz właściwej, wielokomorowej i izolowanej budowie ramy), fotowoltaiki, magazyny energii, a także wentylacja mechaniczna. Jednak, jak podkreśla Grzegorz Sperczyński, wskazane pozycje są jednocześnie inwestycją w długoterminowe oszczędzanie.

- W 2021 roku wejdą w życie przepisy, zgodnie z którymi wymogiem będzie wznoszenie budynków mieszkalnych, co najmniej energooszczędnych, czyli takich, które mają zapotrzebowanie na energię cieplną do ogrzania budynku oraz wody bieżącej nie większą, niż 40 kWh/m2/rok. Odtąd bardziej opłacalne będzie budowanie domów pasywnych, o analogicznym zapotrzebowaniu do 15kWh/m2/rok, oraz domów tzw. plus energetycznych – tzn. produkujących nadwyżki energetyczne względem wymaganej ilości energii potrzebnej do funkcjonowania domu, wyjaśnia ekspert z Cada Casa.

W przyszłości stopień wzrostu liczby budynków ekologicznych zostanie uwarunkowany zmianą przepisów wynikających z dyrektywy unijnej 2012/27/U oraz czynnikami towarzyszącymi, tj. opłacalnością inwestycji i modą na ekologię. Biorąc pod uwagę ilość złożonych pozwoleń na budowę, szacuje się, że liczba domów pasywnych względem energooszczędnych po 2021 roku będzie kształtować się w stosunku 1:5. To znaczy, że co piąty dom budowany w Polsce powinien być przynajmniej pasywny, czyli spełniający normy EUco<15. Jednak coraz popularniejsze stają się rozwiązania plus energetyczne, powodujące nadwyżki energetyczne względem zapotrzebowania (EuCo bliskie 0). Przewidywany jest też wzrost użycia pomp ciepła, fotowoltaików, zdrowych systemów grzewczych oraz materiałów odnawialnych i biodegradowalnych.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

- Zgodnie z założeniami dyrektywy unijnej 2012/27/U, przepisy dotyczące budowy domów w Polsce ulegają systematycznej zmianie już od 2014 r. Proces ten wpływa na kształtowanie świadomości ekologicznej w naszym społeczeństwie, a jego finalizacja w 2021 roku wymusi stosowanie takich rozwiązań, które zmniejszą zapotrzebowanie na energię cieplną i użytkową. W efekcie mieszkańcy przekonają się, że obiekty wybudowane w technologiach ekologicznych, energooszczędnych czy nawet pasywnych, nie tylko obniżają koszty eksploatacji, ale też służą zdrowiu i poprawie otoczenia, w którym żyją, np. w zakresie zmniejszenia emisji CO2 do powietrza, ocenia Grzegorz Sperczyński.

W ostatnich latach zwiększa się dostępność magazynów energii, poprawia się efektywność i jakość ogniw fotowoltaicznych. W budownictwie stosowane są materiały pochodzące z recyklingu, które mogą ulegać ponownej utylizacji. Ogranicza się używanie szkodliwych substancji w farbach, plastikach. Zdaniem eksperta, zwiększenie świadomości ekologicznej inwestorów prywatnych i przemysłowych oraz osób z ich otoczenia, np. architektów, koreluje z ekonomią rozwiązań. Coraz szersze stosowanie nowoczesnych technologii sprawia, że stają się one coraz tańsze. Wyższa podaż w połączeniu z rosnącym popytem spowoduje ich masową produkcję, najprawdopodobniej po 2021 roku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry