×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Jutro kolejna agencja dokona rewizji naszego ratingu. Polska ma prawo odwołać się od wystawionej opinii?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Waldemar Grzegorczyk, Ministerstwo Finansów. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Agencje ratingowe dokonują oceny wiarygodności kredytowej kraju zgodnie z tajnymi umowami, zawartymi z rządem państwa. Na 24 godziny przed jej ogłoszeniem, muszą poinformować władze o nadanym wskaźniku. Jeśli przy ewaluacji posłużono się błędnymi danymi, można go podważyć.

15 lipca swoją opinię wystawi Polsce agencja Fitch, która w pierwszym półroczu obniżyła ratingi piętnastu państw. Analitycy spekulują, jaki wskaźnik otrzyma nasz kraj. W powszechnej opinii panuje pogląd, że ocena wiarygodności kredytowej to niepodważalny werdykt, od którego nie ma odwołania. Tymczasem, jak wyjaśnia Krzysztof Kluj, warszawski radca prawny, rating nie jest ani orzeczeniem, ani wyrokiem, lecz produktem umowy zawartej między państwem a agencją. Podlega on również opinii pod względem należytego wykonania. Rząd polski może więc dochodzić roszczeń, jeżeli uważa, że ewaluacja została dokonana sprzecznie z porozumieniem.

- Decyzje agencji ratingowych są podejmowane suwerennie przez komitety oceniające wiarygodność kredytową na podstawie danych, o które prosiły. Zgodnie z przepisami, muszą poinformować opiniowany podmiot o nadanym wskaźniku przynajmniej 24 godziny przed jego ogłoszeniem. My oczywiście taką wiadomość dostajemy. Wolno nam wtedy zwrócić uwagę agencji na warunki, których, naszym zdaniem, nie uwzględniła albo przeceniła. Wówczas może ponownie zebrać się komitet ratingowy i dokonać zmiany oceny. Jest to jednak kwestia warunkowa. Natomiast, tylko i wyłącznie w przypadku, gdyby analitycy posłużyli się fałszywymi danymi, jest możliwe skierowanie sprawy do sądu lub żądanie zmiany ratingu po dostarczeniu przez nas prawdziwych danych, mówi Waldemar Grzegorczyk z Ministerstwa Finansów.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Zgodnie z przepisami o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, polski rząd nie może ujawnić obywatelom zapisów umów z agencjami, które mają prawo do ochrony tajemnic swoich przedsiębiorstw. Brak znajomości treści porozumień uniemożliwia krajowym prawnikom analizę rozwiązań w przypadku niezadowolenia państwa z wystawionej oceny wiarygodności kredytowej. Zdaniem Krzysztofa Kluja, strony w umowie o wykonanie ratingu mogą postanowić, że spory wynikłe na jej podstawie będzie rozstrzygał sąd powszechny lub arbitrażowy. Jeżeli takich zapisów nie ma, to sąd właściwy zostanie wyznaczany na podstawie przepisów prawa prywatnego międzynarodowego. W takim przypadku rozprawa mogłaby się odbywać w miejscu siedziby agencji bądź też w miejscu wykonania konkretnego zobowiązania.

[OPINIE Z RYNKU] Cena bitcoina wciąż niska, ale eksperci rynkowi widzą w tym szansę na dobry zarobek

Inwestorzy od kilku dobrych tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu.

- W związku z tym, że umowa nie jest ujawniana przez Ministerstwo Finansów, prawnicy nie mogą stworzyć opinii na ten temat, czy jest ona wykonywana należycie czy też nie. W takim porozumieniu na pewno wskazane są parametry, jakie agencja powinna wziąć pod uwagę przy sporządzaniu oceny wiarygodności kredytowej, m.in. metodologia badań, dane do analizowania czy modele matematyczne, które wpływają bezpośrednio na treść oceny wiarygodności kredytowej. Jeżeli zatem polski rząd uznałby, że produkt w postaci tego ratingu jest wykonany sprzecznie z zasadami określonymi w umowie może domagać się jej należytego wykonania bądź też odszkodowania za niewykonanie, albo jednego i drugiego, ocenia Krzysztof Kluj.

Jak zaznacza Waldemar Grzegorczyk, Ministerstwo Finansów zwróciło się z pytaniem do agencji ratingowych o możliwość podania do publicznej wiadomości warunków zawartych z nimi umów. Jednak odpowiedź była negatywna. Warto podkreślić, że porozumienia są objęte tajemnicą handlową. Ponadto ustawa o finansach publicznych pozwala nie ujawniać szczegółów kontraktów dotyczących emisji skarbowych papierów wartościowych, a dokumenty podpisane z agencjami ratingowymi należą właśnie do tej kategorii. Rzecznik Ministerstwa Finansów zapewnia też, że zawierane od połowy lat 90. XX wieku umowy z firmami oceniającymi wiarygodność kredytową są modyfikowane w miarę potrzeb i dostosowywane do aktualnych warunków.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry