×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Wierzyciel może wstrzymać wydanie dłużnikowi paszportu, dochodząc przed sądem swoich roszczeń

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Michał Tomasiak, Kancelaria Prawna Rachelski i Wspólnicy)

Wierzyciel może zwrócić się do sądu rozpatrującego sprawę o wydanie postanowienia dotyczącego wstrzymania wydania dłużnikowi paszportu. Może jednak skorzystać z takiej możliwości tylko w przypadku roszczeń niepieniężnych. Dłużnik ma prawo zaskarżyć postanowienie sądu.

Artykuł 17 ustawy z dnia 13 lipca 2006 roku o dokumentach paszportowych przewiduje postanowienia, które umożliwiają wstrzymanie dłużnikowi paszportu na skutek konkretnych działań wierzyciela. Jest on dość restrykcyjny w swojej treści i dotyczy dwóch kategorii spraw. Pierwsza z nich związana jest z postępowaniem przed sądem, w tym m.in. z dochodzeniem roszczeń cywilnych przed sądem powszechnym. Natomiast druga kategoria wiąże się z prowadzeniem postępowania przygotowawczego w sprawach karnych lub karno-skarbowych przez organy ścigania.

- Jeżeli wierzyciel chciałby skorzystać z możliwości wstrzymania dłużnikowi wydania paszportu, wówczas w postępowaniu sądowym, w którym dochodzi swoich roszczeń przeciwko dłużnikowi, może zwrócić się do sądu rozpatrującego daną sprawę o wydanie przez tę instytucję takiego postanowienia. Na jego podstawie sąd zwróci się do właściwego organu, czyli do właściwego wojewody, o wstrzymanie dłużnikowi wydania dokumentu paszportowego, wyjaśnia Michał Tomasiak, radca prawny z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

[SONDAŻ] Dyskonty i supermarkety czekają podczas Euro 2024 urodzajne żniwa. 87 proc. badanych zrobi tam zakupy

Jak wynika z najnowszego badania NielsenIQ i Grupy BLIX, smart shopperzy będą celebrować Euro 2024 głównie przy słonych przekąskach i piwie, a także napojach bezalkoholowych. Do tego wiadomo, że aż 87 proc. z nich zaopatrzy się w ww. towary w dyskontach lub supermarketach.

Według Tomasiaka jest to jedna z form zabezpieczenia roszczeń, niestosowana zbyt często, ale uzasadniona w świetle obowiązujących przepisów prawa. Jeżeli sąd uzna, że przesłanki wstrzymania dłużnikowi paszportu są na tyle istotne, że wyjazd przez niego z terytorium UE może wiązać się z ucieczką z kraju przed konsekwencjami prawnymi, może podjąć taką decyzję.

- Przepisy art. 17 mówią tylko o możliwości wstrzymania wydania paszportu. Natomiast nie stanowią one w żaden sposób o sytuacjach, kiedy dana osoba posiada już paszport i można byłoby go unieważnić. Tego przepisy w ustawie nie przewidują. Tak więc dotyczy to wyłącznie możliwości wstrzymania wydania paszportu, kiedy wierzyciel się o niego ubiega, dodaje Michał Tomasiak.

Nie każdy dłużnik musi obawiać się takiej sytuacji. Przepisy artykułu o dokumentach paszportowych i postępowaniu egzekucyjnym, zawarte w kodeksie postępowania cywilnego, nakazują zwrócić uwagę na roszczenia niepieniężne, ponieważ katalog zabezpieczenia roszczeń pieniężnych jest zamknięty. Jeżeli wierzyciel dochodzi przeciwko dłużnikowi np. z powództwa o zapłatę danej kwoty, raczej nie będzie mógł skorzystać z tego typu instytucji. Ponadto w sytuacji, która jest uzasadniona ważnym interesem osoby ubiegającej się o dokument paszportowy, konsul może wydać paszport tymczasowy, pomimo istnienia przesłanek do odmowy. Jednak dotyczy to przypadków, gdy paszport tymczasowy wydawany jest za granicą.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

- W tym przypadku bardziej chodzi tu o sytuacje, w których dłużnik musi świadczyć jakieś świadczenie niepieniężne, czyli musi zachować się w jakiś określony sposób np. przeprosić wierzyciela, czy wydać mu jakąś konkretną rzecz. Wówczas należałoby uznać, że tego typu zabezpieczenie związane z koniecznością osobistej obecności dłużnika przy spełnieniu roszczenia jest konieczne, podkreśla Tomasiak.

Dłużnik może zaskarżyć postanowienie wojewody o odmowie wydania paszportu do organu wyższej instancji tj. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W przypadku nieprzychylenia się do jego zażalenia, może on zakwestionować decyzję odmowną przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym, a następnie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry