×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Wbrew powszechnym opiniom, pozycja kobiet w sektorze informatycznym jest coraz mocniejsza

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Kamila Sidor, Geek Girls Carrots. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Społeczność Geek Girls Carrots informuje, że tylko 34% kobiet pracujących w IT, skończyło studia informatyczne. Większość zajmowała wcześniej różne stanowiska w takich branżach jak PR, marketing, psychologia czy HR. Rynek jest otwarty dla tych, które chcą się rozwijać.

Okazuje się, że kobiety coraz częściej porzucają dotychczasowe zawody na rzecz pracy w IT. Widzą duże możliwości, jakie oferuje ta branża. Kojarzą ją m.in. z większą satysfakcją, wyzwaniami i wysokimi zarobkami. W sektorze informatycznym istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników. Muszą oni spełniać jednak dwa warunki – być zdolni i stale się uczyć.

- Obecnie firmy IT poszukują nowych talentów. Często wskazują, że barierą ich rozwoju jest właśnie brak uzdolnionych osób. Dlatego te przedsiębiorstwa z przychylnością przyjmują do pracy kobiety, w których widzą ogromny potencjał, mimo tego że w swoim procesie edukacji wybrały one inną ścieżkę, zapewnia Kamila Sidor, prezes Geek Girls Carrots.

W pierwszym kwartale br. do sądów trafiło ponad 23 tys. spraw frankowych. Wzrost rdr. wynosi blisko 24 proc.

Jak wynika z danych zebranych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, w I kwartale br. wpłynęło do nich w sumie 23,2 tys. spraw złożonych przez posiadaczy kredytów frankowych. To o prawie 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Kobiety, które chcą zmienić branżę i zacząć pracę w IT, dokształcają się we własnym zakresie. Biorą udział w szkoleniach lub w wykładach. Często uczą się nowego oprogramowania w domu, korzystając z zasobów edukacyjnych dostępnych w Internecie. Należą też do społeczności skupiających osoby działające na rynku informatycznym. Dzięki temu nie tylko poszerzają swoją wiedzę, ale też dowiadują się o prowadzonych aktualnie rekrutacjach.

- Aby zrobić karierę w IT, trzeba lubić się uczyć. To jest branża, w której należy przez cały czas zdobywać wiedzę. Na rynku informatycznym mają szansę zaistnieć osoby wytrwałe i przede wszystkim wykazujące zainteresowanie nowymi technologiami, podkreśla Sidor.

Według ekspertki, coraz więcej organizacji wspiera kobiety, chcąc zwiększyć ich zatrudnienie na stanowiskach informatycznych. Ponadto właściciele firm mają świadomość tego, że warto je przyjmować do pracy, gdyż różnorodność w zespole oznacza otwarcie na nowe pomysły. A to przynosi korzyści w postaci lepszych produktów i zysków.

[DANE Z CEIDG] W trzy miesiące z rynku zniknęło prawie 56 tys. firm. Ponad 91 tys. zawiesiło działalność

Od stycznia do marca br. liczba wniosków dotyczących zamknięcia jednoosobowej działalności gospodarczej była o przeszło 6% mniejsza niż w analogicznym okresie 2023 roku. W tym samym okresie o 2% wzrosła liczba wniosków dotyczących zawieszenia działalności.

- W branży IT częściej panują elastyczne godziny pracy. Jest to rynek skierowany na pracownika, stąd łatwiej jest je wynegocjować. Dzięki temu kobiety mogą idealnie łączyć swoje obowiązki zawodowe z prywatnymi. Jeżeli ktoś jest utalentowany i działa efektywnie, to szef będzie się godził na indywidualne warunki zatrudnienia, wyjaśnia Kamila Sidor.

W ocenie ekspertki z Geek Girls Carrots, w branży IT będzie pracowało coraz więcej kobiet. Obecnie częściej wybierają one kierunki techniczne lub informatyczne. Ponadto technologie wkraczają w niemal każdą dziedzinę życia i biznesu. Dlatego wiele osób zacznie uczyć się programowania i będzie rozwijało tę umiejętność.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry