×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Świdośliwa ma potencjał, by opanować polski rynek. Antyrakowe właściwości mogą być kluczowe

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Monika Stromkie-Złomaniec, Poradnia dietetyczna Dietosfera. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Mało znany w Polsce owoc, jeśli zacznie być uprawiany masowo, ma szansę odnieść ogromny sukces na rodzimym rynku. Działa antynowotworowo i przeciwstarzeniowo. Te właściwości, w połączeniu z przewidywalnie niską ceną, mogą zagwarantować mu dużą popularność wśród konsumentów.

- Z punktu widzenia dietetyka, świdośliwa, to bardzo wartościowy owoc, gdyż zawiera mnóstwo cennych przeciwutleniaczy. Uważam, że może z powodzeniem opanować polski rynek wypierając borówkę, która nawet w środku sezonu jest dość droga. Dzięki temu również mniej zamożne osoby mogłyby pozwolić sobie na ten zakup, mówi Monika Stromkie-Złomaniec, specjalista ds. żywienia człowieka z poradni dietetycznej Dietosfera.

W ocenie eksperta, świdośliwa ma szansę na stałe zagościć w menu Polaków nie tylko za sprawą niskiej ceny i smaku przypominającego borówkę, ale przede wszystkim dzięki korzystnym dla zdrowia właściwościom. W skórce tych brunatno-fioletowych owoców znajdują się bowiem przeciwutleniacze. Ich zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami, które działają destruktywnie na organizm. Odpowiadają za jego szybsze starzenie oraz mogą przyczynić się do rozwoju procesów kancerogennych.

DANE Z CEIDG: Polacy mniej otwierają, ale za to więcej wznawiają firm. W gospodarce lekko coś drgnęło

Od stycznia do lipca br. do CEIDG wpłynęło 179,2 tys. wniosków dot. założenia JDG. I to jest spadek o 1,2% rdr. Do tego było ponad 110 tys. wznowień, czyli o 16,6% więcej niż rok wcześniej.

- Podczas oddychania komórkowego w każdej komórce naszego ciała powstają wolne rodniki. Jeśli dodatkowo żyjemy w dużym, zanieczyszczonym mieście, jesteśmy narażeni na ciągły stres, źle się odżywiamy, palimy papierosy i spożywamy alkohol, to ich produkcja wzrasta. Dlatego tak istotne jest spożywanie produktów, które w naturalny sposób dostarczą nam przeciwutleniaczy działających jak tarcza obronna naszego organizmu, dodaje specjalista.

Jak zauważa dietetyk, uprawa świdośliwy nie przysparza problemów. Roślina potrzebuje mniej wody niż borówka i nie ma wygórowanych wymagań glebowych, dzięki czemu jej uprawa przez plantatorów może być bardzo opłacalna. Owoc ma również szerokie zastosowanie w przetwórstwie. Oprócz spożywania go na surowo w krótkim sezonie, który trwa od czerwca do lipca, można z niego wytwarzać wartościowe, łatwe do przechowywania dżemy, konfitury, kompoty i soki.

Polacy odpuścili fast foody i pizzerie. Branża w wakacje zaliczyła dwucyfrowe spadki [ANALIZA]

Inflacja weszła do restauracji z szybkim jedzeniem i wypłoszyła klientów. Potwierdzają to wyniki badania. Od czerwca do końca sierpnia br. łącznie ww. restauracje straciły rdr. ponad 13% klientów i 14% wizyt.

- Ten owoc, z punktu widzenia ogrodników, jest zdecydowanie prostszy w uzyskaniu od borówki amerykańskiej. Żeby świdośliwa trafiła do szerszej grupy konsumentów, musi być uprawiana na skalę masową. Pojawi się wówczas na targach i straganach, a jej smak poznają nie tylko pasjonaci ogrodnictwa, ocenia Monika Stromkie-Złomaniec.

Jeśli obecny trend związany ze zdrowym odżywianiem nadal będzie się utrzymywał, to możliwe, że owoc opanuje rodzimy rynek, a Polska dołączy do Litwy, Łotwy i Finlandii, gdzie uprawia się go na masową skalę. Antyrakowe i przeciwstarzeniowe właściwości świdośliwy, połączone z niewymagającą uprawą i korzystną ceną, sprawiają, że ma ona sporą szansę na sukces na naszym rynku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry