×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Świdośliwa ma potencjał, by opanować polski rynek. Antyrakowe właściwości mogą być kluczowe

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Monika Stromkie-Złomaniec, Poradnia dietetyczna Dietosfera. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Mało znany w Polsce owoc, jeśli zacznie być uprawiany masowo, ma szansę odnieść ogromny sukces na rodzimym rynku. Działa antynowotworowo i przeciwstarzeniowo. Te właściwości, w połączeniu z przewidywalnie niską ceną, mogą zagwarantować mu dużą popularność wśród konsumentów.

- Z punktu widzenia dietetyka, świdośliwa, to bardzo wartościowy owoc, gdyż zawiera mnóstwo cennych przeciwutleniaczy. Uważam, że może z powodzeniem opanować polski rynek wypierając borówkę, która nawet w środku sezonu jest dość droga. Dzięki temu również mniej zamożne osoby mogłyby pozwolić sobie na ten zakup, mówi Monika Stromkie-Złomaniec, specjalista ds. żywienia człowieka z poradni dietetycznej Dietosfera.

W ocenie eksperta, świdośliwa ma szansę na stałe zagościć w menu Polaków nie tylko za sprawą niskiej ceny i smaku przypominającego borówkę, ale przede wszystkim dzięki korzystnym dla zdrowia właściwościom. W skórce tych brunatno-fioletowych owoców znajdują się bowiem przeciwutleniacze. Ich zadaniem jest walka z wolnymi rodnikami, które działają destruktywnie na organizm. Odpowiadają za jego szybsze starzenie oraz mogą przyczynić się do rozwoju procesów kancerogennych.

Światowe zwyżki notowań cen kakao szybko nie wyhamują. Polacy już teraz odczuwają to w portfelach

Kakao bije historyczne rekordy. Eksperci rynkowi twierdzą, że wzrosty cen na światowych giełdach szybko się nie zatrzymają. Słodycze i desery dalej będą szybko drożały. Finalnie dotknie to też kosmetyków, leków czy suplementów.

- Podczas oddychania komórkowego w każdej komórce naszego ciała powstają wolne rodniki. Jeśli dodatkowo żyjemy w dużym, zanieczyszczonym mieście, jesteśmy narażeni na ciągły stres, źle się odżywiamy, palimy papierosy i spożywamy alkohol, to ich produkcja wzrasta. Dlatego tak istotne jest spożywanie produktów, które w naturalny sposób dostarczą nam przeciwutleniaczy działających jak tarcza obronna naszego organizmu, dodaje specjalista.

Jak zauważa dietetyk, uprawa świdośliwy nie przysparza problemów. Roślina potrzebuje mniej wody niż borówka i nie ma wygórowanych wymagań glebowych, dzięki czemu jej uprawa przez plantatorów może być bardzo opłacalna. Owoc ma również szerokie zastosowanie w przetwórstwie. Oprócz spożywania go na surowo w krótkim sezonie, który trwa od czerwca do lipca, można z niego wytwarzać wartościowe, łatwe do przechowywania dżemy, konfitury, kompoty i soki.

[NASZ NEWS] Zakaz handlu w niedziele do likwidacji. Jest polityczna deklaracja. Mają być też bonusy dla pracowników

Coraz bliżej zniesienia zakazu handlu w niedziele. Politycy partii rządzącej zapowiadają zdecydowany ruch. Padają też obietnice dla pracowników. Dwa wolne weekendy i podwójna pensja za prace w dni wolne.

- Ten owoc, z punktu widzenia ogrodników, jest zdecydowanie prostszy w uzyskaniu od borówki amerykańskiej. Żeby świdośliwa trafiła do szerszej grupy konsumentów, musi być uprawiana na skalę masową. Pojawi się wówczas na targach i straganach, a jej smak poznają nie tylko pasjonaci ogrodnictwa, ocenia Monika Stromkie-Złomaniec.

Jeśli obecny trend związany ze zdrowym odżywianiem nadal będzie się utrzymywał, to możliwe, że owoc opanuje rodzimy rynek, a Polska dołączy do Litwy, Łotwy i Finlandii, gdzie uprawia się go na masową skalę. Antyrakowe i przeciwstarzeniowe właściwości świdośliwy, połączone z niewymagającą uprawą i korzystną ceną, sprawiają, że ma ona sporą szansę na sukces na naszym rynku.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry