×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Spółki publiczne wymagają przebudowy polityki informacyjnej, aby móc się dostosować do nadchodzących zmian

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Mateusz Bednarz, Senior Associate z kancelarii JSLegal)

3 lipca zaczną obowiązywać regulacje unijne, które wpłyną na cały rynek finansowy. Odpowiedzialność za funkcjonowanie definicji informacji poufnej oraz system raportowania zacznie spoczywać na zarządach spółek publicznych. Zmiany wymagają przebudowy polityki informacyjnej.

Unijna dyrektywa MAD (Market Abuse Directive) w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku oraz rozporządzenie MAR (Market Abuse Regulation) w znaczący sposób wpłyną na polski rynek kapitałowy. Wraz z ich wdrożeniem zarząd spółki publicznej będzie decydować o tym, jakie zdarzenie stanowi informację poufną i w jaki sposób ona wpływa na szacowanie wartości spółki. Podejmując tę decyzję będzie kierował się własnym doświadczeniem i wiedzą o tym, co operacyjnie jest ważne w ramach danej spółki. Dotychczas odgórne rozporządzenie dyktowało tego typu przedsiębiorstwom, co wymaga publikacji raportu bieżącego.

- Spółki publiczne notowane powinny stworzyć katalog takich zdarzeń, które według nich stanowią informację poufną i uzasadniają ich publikację. Zapewne na początku będzie to katalog oparty o ten, który obecnie funkcjonuje, czyli wynikający z rozporządzenia dotyczącego raportów bieżących i okresowych, mówi Mateusz Bednarz, Senior Associate z kancelarii JSLegal.

W trzy kwartały 2024 roku na rynku pojawiło się ponad 221 tys. nowych firm. 149 tys. wznowiło działalność

W trzech kwartałach 2024 r. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 221 tys. wniosków dotyczących zarejestrowania jednoosobowej działalności gospodarczej. To o 4,6% mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Ekspert uważa, że należy przebudować politykę informacyjną w taki sposób, aby departamenty spółki notowanej wiedziały, jakie zdarzenia muszą sobie wzajemnie raportować. Jeżeli jakaś informacja, według danego departamentu, jest na przykład informacją poufną, to ważne, aby jak najszybciej powiadomiono zarząd spółki o konieczności jej niezwłocznego opublikowania. Przygotowanie regulaminu organizacyjnego mogłoby być pomocne w tym zakresie. Bardzo dużo spółek notowanych takie regulaminy już posiada.

[DANE Z RYNKU] Ceny usług stomatologicznych najszybciej rosną w całym sektorze zdrowia

Jak wynika z danych GUS, wzrost cen usług stomatologicznych wynosi ponad 8% r/r. Dla porównania, inflacja w całym sektorze zdrowia jest niższa. Eksperci komentujący te dane twierdzą, że wkrótce wzrost może być nawet dwucyfrowy r/r.

- Polskie spółki muszą się przyzwyczaić do tego, że od 3 lipca rozporządzenie MAR będzie określać, jakie informacje mają zawierać konkretne dokumenty związane z rynkiem publicznym. Mam tu na myśli na przykład listę osób mających dostęp do informacji poufnej, czy też zawiadomienie dotyczące dokonywania transakcji przez osoby zarządzające daną spółką publiczną, dodaje Mateusz Bednarz.

Nadchodzące zmiany budzą spore emocje wśród uczestników rynku kapitałowego. Wynika to z faktu, że wraz z ich wdrożeniem mogą - jak zauważa specjalista z kancelarii JSLegal - wystąpić dwa rodzaje problemów. Pierwszy z nich będzie związany z katalogiem, który ma się pojawić w danej spółce, drugi będzie dotyczył kwestii odpowiedzialności zarządu za określenie danego zdarzenia jako tworzącego informację poufną lub nie. Niemniej, jak ocenia Bednarz, planowane zmiany zmierzają w dobrym kierunku. Ujednolicą bowiem regulacje dotyczące informacji poufnych na terytorium całej UE.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry