×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Spada spożycie ziemniaków w Polsce. Powodem tego jest błędne przekonanie, że wywołują otyłość

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Dr n. med. Piotr Niedziałkowski, Centrum Zdrowej Skóry. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Nie doceniamy kartofli, które mają wiele cennych dla zdrowia witamin i składników mineralnych. W trosce o linię, zastępujemy je innymi pokarmami. Tymczasem ziemniaki są mniej kaloryczne od ryżu, a podane wraz z mięsem ograniczają wpływ tłuszczu zwierzęcego na nasz organizm.

Przez dziesiątki lat nie wyobrażaliśmy sobie obiadu bez ziemniaków. Zawsze były ogólnodostępne i niedrogie, dlatego stały się podstawą polskiej kuchni. W czasach ograniczonej możliwości zakupu różnorodnych jarzyn, zyskały funkcję podstawowego dania, którym mogliśmy najeść się do syta. Jednak nasze zwyczaje żywieniowe bardzo się zmieniły. W latach 90. przeciętny Polak zjadał aż 148 kg kartofli rocznie, w 2005 r. - 126 kg, w 2015 r. ta liczba spadła do zaledwie 100 kg. W ostatnim roku spożycie tych warzyw obniżyło się jeszcze o kilogram, na korzyść innych jarzyn.

– Przekonanie, że ziemniaki tuczą, jest błędne. Jeżeli będziemy spożywać te warzywa same lub ewentualnie z lekkimi dodatkami, to na pewno od nich nie przytyjemy. Szkodliwe są dla nas za to tłuste sosy, mąki oraz napoje gazowane, które zawierają cukry. Tymczasem 100 g kartofli ma tylko 77 kilokalorii. Więcej posiada ryż wyjaśnia w rozmowie z serwisem agencyjnym MondayNews, dr n. med. Piotr Niedziałkowski z Centrum Zdrowej Skóry.

[DANE MF] Podatnicy winni fiskusowi ponad 115 mld złotych. Widać też 2-proc. spadek rdr. w zaległościach

Według danych udostępnionych przez resort finansów, na koniec 2023 roku zaległości podatkowe przekroczyły 115 mld zł. Ponad 81% z ww. kwoty stanowi VAT. Najgorzej sprawa wygląda w województwie mazowieckim i śląskim.

Chcąc w pełni wykorzystać potencjał ziemniaków, trzeba je odpowiednio przygotować. Niestety, najczęściej warzywa te obieramy i wkładamy do zimnej wody, a następnie gotujemy. Ten proces powoduje rozpuszczenie witamin. Tymczasem kartofle, najlepiej jest przygotowywać na parze lub w niewielkiej ilości wrzątku oraz w skórce, ponieważ tuż pod nią znajduje się najwięcej cennych dla naszego zdrowia składników. Powinniśmy spożywać je na gorąco, zaraz po wyjęciu z garnka.

Polacy coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]

Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym. Częściej chodzą do lekarzy po zwolnienia z tego tytułu. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawiają złudzeń. Ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne stają się coraz większymi problemami społecznymi.

– Trzy lub cztery ziemniaki nie będą zagrożeniem dla naszego zdrowia, ani tym bardziej sylwetki, jeżeli znajdą się na talerzu wraz z surówką oraz rybą. Co więcej, kartofle mają działanie zasadotwórcze i spożywanie ich np. razem z kotletem schabowym działa antagonistycznie, czyli równoważy kwasotwórczy wpływ białka zwierzęcego na nasz organizm. Dlatego, do mięsa warto podawać właśnie ziemniaki – zaleca dr Niedziałkowski.

Zdaniem eksperta, należy informować pacjentów o ważnych dla zdrowia wartościach odżywczych ziemniaków. Gdyby znali dokładnie budowę tych roślin, zmieniliby zdanie na ich temat i chętniej je spożywali. Kartofle są bogate w minerały, takie jak potas i magnez, witaminy oraz skrobię. Ten ostatni składnik powszechnie uważa się za tuczący, a tymczasem jest on cennym dla ludzkiego organizmu źródłem energii. Ponadto ziemniaki są lekkostrawne i niskokaloryczne. Dlatego, powinny je jadać osoby, które przebywają na diecie.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry