×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Sklepy kuszą Polaków głównie masłem 200g. W ciągu roku przybyło blisko 40% promocji

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
W sklepach przybywa promocji na masło w mniejszych kostkach. Większe opakowania zaliczają spadki (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

Liczba promocji masła 200g wzrosła w sklepach o prawie 40%, porównując pierwszych 10 miesięcy tego i ub. roku. Z kolei opakowania 250g zmniejszyły swój udział w gazetkach o blisko 8%. Mniejsza kostka najbardziej poszła w górę w convenience – o niecałe 90%, a ta druga miała największy spadek w cash&carry, tj. ok. 88%.

Z analizy wynika, że od stycznia do października br. na rynku wyraźnie przybyło promocji masła 200g w porównaniu do analogicznego okresu z ub. roku – wzrost o 39,17%. Z kolei opakowanie o wadze 250g było rzadziej promowane – spadek o 7,69%. Jak zauważa Marcin Lenkiewicz z Grupy Mobilnej Qpony-Blix, mniejsze kostki są tańsze. Dlatego sieci handlowe zdecydowanie częściej przedstawiają je w gazetkach, aby zachęcić konsumentów do robienia u nich dużych zakupów. Polacy bacznie śledzą ceny produktów, zwłaszcza tych z tzw. podstawowego koszyka.

– W wielu przypadkach promocje dot. tych samych produktów o innych gramaturach przypominają sinusoidę. W zależności od sezonu i zapotrzebowania promowane są większe lub mniejsze opakowania. Te pierwsze są popularniejsze np. w okresie przedświątecznym. Sieci analizując swoje dane sprzedażowe, realizują plany promocyjne z uwzględnieniem powyższych czynników – mówi Hubert Majkowski z międzynarodowej firmy Hiper-Com Poland.

Co ciekawe, mniejsza kostka taniała i równocześnie zwiększała liczbę promocji. Natomiast większe opakowanie drożało i coraz rzadziej pojawiało się w gazetkach. Marcin Lenkiewicz przypomina, że wyprodukowanie masła 200g jest lepiej opłacalne. Koszt jego zakupu może więc być bardziej atrakcyjny dla klientów i jednocześnie utrwalić pozytywny wizerunek sklepu. Sieci starają się to wykorzystywać w swojej komunikacji.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Większość konsumentów wciąż boi się sklepowych podwyżek

Blisko 60 proc. konsumentów obawia się, że ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat. 

– Każda obniżka automatycznie generuje większą presję promocyjną i jest warta pokazania w gazetce. Naturalnym zjawiskiem jest to, że sieci handlowe często eksponują artykuły, na których klienci mogą zauważyć spadające ceny. Masło należy do grupy produktów pierwszej potrzeby, więc jest to doskonała okazja do promocji – dodaje Hubert Majkowski.

W przypadku promocji kostki 200g największy wzrost zaliczyły sieci convenience, tj. o 88,33%. Sklepy cash&carry również mocno zwiększyły ich zakres – o 70,83%. Potem w zestawieniu znalazły się supermarkety – 43,22%, dyskonty – 36,92%, a na samym końcu hipermarkety – 21,78%.

W czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u [ANALIZA]

Eksperci komentujący bieżące dane ze sklepów są zgodni, że w kolejnych miesiącach będzie coraz drożej. Do tego twierdzą, że nic też na rynku nie wskazuje na to, aby trend miał się odwrócić. Przewidują również, że retailerzy jeszcze w te wakacje zaczną przerzucać odmrożony w kwietniu VAT na swoich konsumentów.

– Masło w sieciach typu convenience do tej pory było relatywnie drogie. Wprowadzając obniżki, ten format może powalczyć o klienta, który zrobi zakupy nie tylko na śniadanie, ale na też na cały weekend. Bliskość małej placówki to duży atut. Jednak zwiększenie promocji na produkt, który przez ostatnie lata drożał może z sukcesem zabrać część rynku większym sklepom, np. dyskontom lub hipermarketom w kontekście zakupów uzupełniających – analizuje ekspert z Grupy Mobilnej Qpony-Blix.

Natomiast w kwestii kostki 250g największy spadek promocji nastąpił w sieciach cash&carry – o 88,89%. Następnie widać go w sklepach typu convenience – o 50%, a także w hipermarketach – 8,57%. Z kolei w supermarketach można zauważyć wzrost o 50%. W dyskontach był on nieco mniejszy, bo o 27,27%. Zdaniem Huberta Majkowskiego, w czterech pierwszych formatach opakowania 250g musiały dobrze się sprzedawać. Dlatego sieci obniżyły swoją aktywność. Wzmocniły działania te firmy, które prawdopodobnie miały więcej kostek na stanie.

Analizę liczby promocji masła wykonali eksperci z międzynarodowej firmy Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix. Porównali oferty rabatowe sieci handlowych z okresu od stycznia do października ub.r. i z pierwszych 10 miesięcy br. Brano pod uwagę gazetki wydawane przez wszystkie dostępne na rynku dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience i cash&carry.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry