×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Rynek pracy zmienia preferencje. Teraz stawia na osoby starsze, które chcą pozostać aktywne zawodowo

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Agnieszka Cieślok, Commercial Manager Hays Poland)

Osoby po 50. roku życia są postrzegane przez pracodawców jako wartościowi kandydaci do pracy. W przyszłości ta tendencja nasili się. Zjawisko starzenia się społeczeństwa poskutkuje tym, że konsumenci będą oczekiwać świadczenia im usług przez ludzi w tym samym wieku co oni.

Na początku lat 90. w tworzącej się wówczas gospodarce wolnorynkowej obserwowano duże zapotrzebowanie na młodych ludzi, zwłaszcza ze znajomością języka angielskiego, chłonnych na nową wiedzę i zachodni styl pracy. Obecni 50-latkowie mieli wtedy unikalną możliwość kreowania nowego systemu gospodarczego. Dziś, w przeciwieństwie do tamtych czasów czy też pierwszych lat nowego tysiąclecia, pracodawcy, wzorem rozwiniętych krajów zachodnich, częściej stawiają na doświadczonych pracowników.

- Osoba, która na początku XXI wieku miała 50 lat, zdobywała swoje kwalifikacje przede wszystkim w poprzednim ustroju ekonomicznym, w warunkach, które trudno przełożyć na dzisiejsze realia rynkowe. Z kolei młodzi ludzie tworzyli wówczas metody pracy, mając znacznie większy wpływ na budowanie struktur biznesu i całej gospodarki. Obecnie mogą oni przekazywać swoje doświadczenia zawodowe kolejnemu pokoleniu, mówi Agnieszka Cieślok, Commercial Manager z firmy doradztwa personalnego Hays Poland.

Polacy skarżą się na zmęczenie i brak energii. Pracodawcy po cichu liczą straty [BADANIE]

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Jak wyliczyli autorzy raportu, minimalne straty, wywołane przez depresję, wynoszą w Polsce co najmniej 2,8 mld zł, a to tylko koszty zwolnień lekarskich.

Według eksperta, w następnych latach nie powinno brakować stanowisk pracy dla osób w starszym wieku, które będą chciały pozostać aktywne zawodowo. Dziś pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po 45. roku życia, m.in. ze względu na ich duże doświadczenie zawodowe i kompetencje. Taka tendencja utrzymuje się już od wielu lat w zachodnich krajach europejskich, np. Wlk. Brytanii, natomiast w Polsce się nasila. Ponadto, społeczeństwo szybko starzeje się. W rezultacie dojrzali konsumenci będą oczekiwać świadczenia im usług lub tworzenia produktów przez osoby w podobnym wieku, które idealnie rozumieją ich potrzeby.

- Po raz pierwszy w historii nastąpi sytuacja, w której osoby reprezentujące pięć pokoleń będą razem pracowały. Każda z tych generacji będzie przedstawiała odmienne wartości i styl pracy, a to oznacza, że zarządzanie nią powinno odbywać się w inny sposób. To stanowi spore wyzwanie dla menedżerów, dodaje Agnieszka Cieślok.

Specjalista również uważa, że trudno jest przewidzieć, w jakich branżach seniorzy szybciej znajdą pracę, albowiem sytuacja na rynku zmienia się bardzo dynamicznie. Należy zatem uważnie go obserwować i dopasować do niego swoje kompetencje, np. poprzez zmianę profilu zawodowego. Wtedy nie będzie potrzeby zamartwiania się, że nasz wiek w jakikolwiek sposób może przeszkodzić w otrzymaniu stanowiska. Na liczbę miejsc pracy wpłynie też automatyzacja.

Polacy wrócili do fast foodów. Po zeszłorocznych dwucyfrowych spadkach nie ma śladu

W I kw. br. ruch w restauracjach typu fast food wzrósł o 4,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W przypadku pizzerii wynik jest lepszy rdr. o 3,1%, a w kwestii lokali oferujących kanapki i dania z kurczaka – o 6,5%.

- Znikną pewne stanowiska, ale pojawią się nowe. Dotychczas przeprowadzone badania na świecie, w tym amerykańskie, wskazują, na jakie grupy zawodowe będzie istniało większe zapotrzebowanie. Zaliczani są do nich analitycy, matematycy czy informatycy, wyjaśnia ekspert z firmy Hays Poland.

Kraje zachodnie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem swoich pracowników, co wynika m.in. z lat przez nich przepracowanych, czy kompetencji i wiedzy, jakie posiadają. Stanowiska menedżerskie w dużej mierze zajmują osoby, które ukończyły 45 rok życia. Młodszym pokoleniom również jest o wiele łatwiej pogodzić się z faktem, że zarządzają nimi 40-latkowie czy 50-latkowie, a nie rówieśnicy.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry