Osoby po 50. roku życia są postrzegane przez pracodawców jako wartościowi kandydaci do pracy. W przyszłości ta tendencja nasili się. Zjawisko starzenia się społeczeństwa poskutkuje tym, że konsumenci będą oczekiwać świadczenia im usług przez ludzi w tym samym wieku co oni.
Na początku lat 90. w tworzącej się wówczas gospodarce wolnorynkowej obserwowano duże zapotrzebowanie na młodych ludzi, zwłaszcza ze znajomością języka angielskiego, chłonnych na nową wiedzę i zachodni styl pracy. Obecni 50-latkowie mieli wtedy unikalną możliwość kreowania nowego systemu gospodarczego. Dziś, w przeciwieństwie do tamtych czasów czy też pierwszych lat nowego tysiąclecia, pracodawcy, wzorem rozwiniętych krajów zachodnich, częściej stawiają na doświadczonych pracowników.
- Osoba, która na początku XXI wieku miała 50 lat, zdobywała swoje kwalifikacje przede wszystkim w poprzednim ustroju ekonomicznym, w warunkach, które trudno przełożyć na dzisiejsze realia rynkowe. Z kolei młodzi ludzie tworzyli wówczas metody pracy, mając znacznie większy wpływ na budowanie struktur biznesu i całej gospodarki. Obecnie mogą oni przekazywać swoje doświadczenia zawodowe kolejnemu pokoleniu, mówi Agnieszka Cieślok, Commercial Manager z firmy doradztwa personalnego Hays Poland.
Zmanipulowane treści są coraz poważniejszym zagrożeniem dla inwestorów. Eksperci ostrzegają inwestorów. Dzięki sztucznej inteligencji za chwilę będzie głośno o nowej odsłonie oszustw „na wnuczka”. Polakom pilnie potrzebna jest edukacja finansowa.
Według eksperta, w następnych latach nie powinno brakować stanowisk pracy dla osób w starszym wieku, które będą chciały pozostać aktywne zawodowo. Dziś pracodawcy chętnie zatrudniają osoby po 45. roku życia, m.in. ze względu na ich duże doświadczenie zawodowe i kompetencje. Taka tendencja utrzymuje się już od wielu lat w zachodnich krajach europejskich, np. Wlk. Brytanii, natomiast w Polsce się nasila. Ponadto, społeczeństwo szybko starzeje się. W rezultacie dojrzali konsumenci będą oczekiwać świadczenia im usług lub tworzenia produktów przez osoby w podobnym wieku, które idealnie rozumieją ich potrzeby.
- Po raz pierwszy w historii nastąpi sytuacja, w której osoby reprezentujące pięć pokoleń będą razem pracowały. Każda z tych generacji będzie przedstawiała odmienne wartości i styl pracy, a to oznacza, że zarządzanie nią powinno odbywać się w inny sposób. To stanowi spore wyzwanie dla menedżerów, dodaje Agnieszka Cieślok.
Specjalista również uważa, że trudno jest przewidzieć, w jakich branżach seniorzy szybciej znajdą pracę, albowiem sytuacja na rynku zmienia się bardzo dynamicznie. Należy zatem uważnie go obserwować i dopasować do niego swoje kompetencje, np. poprzez zmianę profilu zawodowego. Wtedy nie będzie potrzeby zamartwiania się, że nasz wiek w jakikolwiek sposób może przeszkodzić w otrzymaniu stanowiska. Na liczbę miejsc pracy wpłynie też automatyzacja.
W pierwszych 9 miesiącach tego roku odnotowano blisko 23 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. To o 30,5% mniej niż w 2023 r. Stwierdzono również nieco ponad 200 tys. wykroczeń kradzieży. To z kolei o 3,9% mniej niż rok wcześniej.
- Znikną pewne stanowiska, ale pojawią się nowe. Dotychczas przeprowadzone badania na świecie, w tym amerykańskie, wskazują, na jakie grupy zawodowe będzie istniało większe zapotrzebowanie. Zaliczani są do nich analitycy, matematycy czy informatycy, wyjaśnia ekspert z firmy Hays Poland.
Kraje zachodnie mogą pochwalić się dużym doświadczeniem swoich pracowników, co wynika m.in. z lat przez nich przepracowanych, czy kompetencji i wiedzy, jakie posiadają. Stanowiska menedżerskie w dużej mierze zajmują osoby, które ukończyły 45 rok życia. Młodszym pokoleniom również jest o wiele łatwiej pogodzić się z faktem, że zarządzają nimi 40-latkowie czy 50-latkowie, a nie rówieśnicy.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.