×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Rozstałeś się z pracodawcą z powodu nieporozumień? Zastanów się, jak to wyjaśnić na rozmowie kwalifikacyjnej

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Anna Kulawiak, Antal International. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Rekruterzy często pytają kandydatów do pracy o powody ich odejścia z poprzednich firm i są w stanie bardzo szybko zweryfikować prawdziwość przedstawianych informacji. Dlatego eksperci zachęcają do udzielania szczerych odpowiedzi, lecz nienacechowanych negatywnymi emocjami.

Specjaliści z branży rekrutacyjnej starają się dowiedzieć jak najwięcej o osobach ubiegających się o pracę. Pytają ich m.in. o to, co sądzą o byłych przełożonych i jakie mieli z nimi relacje. Gdy dopytują o sytuacje zawodowe z przeszłości kandydatów, chcą np. wiedzieć, co ich motywowało, a co zniechęcało do podejmowania działań. Próbują przede wszystkim ustalić, jak dany pracownik będzie funkcjonował w nowej organizacji i czego tak naprawdę oczekuje od przyszłego szefa. Wiadomo, że starając się o nowe stanowisko, należy przedstawić jak najwięcej swoich mocnych stron i osiągnięć. Czasem jednak, gdy trzeba wyjaśnić przyczyny rozstania z poprzednim pracodawcą, pojawia się spory kłopot.

- Jeśli powodem naszego odejścia z firmy był np. problem z jej niewypłacalnością, zalecam przede wszystkim przekazanie informacji w sposób dyplomatyczny oraz konkretny. Jeżeli były szef zalegał z wypłacaniem wynagrodzenia, warto powiedzieć to w sposób następujący. Pracodawca miał kłopoty z płynnością finansową. W związku z tym nie mogłem sobie pozwolić na dalszą pracę za darmo. Taka wypowiedź jest jasna, a przy okazji pokazuje, że potrafimy zachowywać spokój w trudnych sytuacjach, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Anna Kulawiak z Antal International.

Obchody lekarskie w szpitalach. Eksperci nie mają złudzeń. Prawa pacjenta wciąż są licznie naruszane

Prawo do intymności i godności wciąż nie jest respektowane w wielu szpitalach. Widać to podczas obchodów lekarskich. Część pacjentów nawet nie zdaje sobie sprawy, że dochodzi do nieprawidłowości. Do tego niektórzy hospitalizowani boją się reagować.

Kandydat, który pokazuje, że nie radzi sobie ze złością, nie jest korzystnie odbierany, zwłaszcza jeśli ubiega się o stanowisko szczególnie wymagające opanowania, np. specjalisty ds. obsługi klienta. Od tego, z jakimi emocjami odpowiada on na trudne pytania, zależy pierwsze – to najważniejsze wrażenie, które wywrze na rekruterze. Należy pamiętać o tym, że każdą wiadomość można przedstawić na różne sposoby. Według ekspertów, wyjątkową ostrożność należy zachować, gdy powodem odejścia z pracy był mobbing. W takiej sytuacji kandydat może powiedzieć np., że obecnie szuka pracodawcy, który będzie traktował go z szacunkiem.

- W przypadku, gdy o rozstaniu z danym przedsiębiorstwem zadecydowały względy osobiste, również zalecałabym przedstawienie sytuacji w delikatny sposób. Możemy wspomnieć, że jednym z powodów naszego odejścia były bliskie relacje z inną osobą z firmy, ale również poszukujemy pracy, ponieważ zależy nam na rozwoju zawodowym lub zmianie obszaru działania. Oczywiście wyjaśnienie powinno być zgodne z prawdą. Warto skoncentrować się na tym, co faktycznie jest dla nas ważne. Ale jednocześnie trzeba pamiętać, że rekruterzy mogą łatwo zweryfikować przyczyny odejścia kandydata z poprzedniej pracy, dodaje ekspertka.

Polacy coraz mniej kradną w sklepach. Policja mówi nawet o blisko 30-procentowym spadku przestępstw rok do roku

Z najnowszych danych Komendy Głównej Policji wynika, że w I półroczu br. stwierdzono 17,1 tys. przestępstw kradzieży w sklepach, czyli o 28,5% mniej niż przed rokiem. Do tego o 12,4% rok do roku spadła liczba wykroczeń w tej kwestii.

Jak zauważa Anna Kulawiak, dobry specjalista ds. HR przed zakwalifikowaniem kandydata do procesu rekrutacyjnego dokładnie sprawdza jego referencje, aby mieć pewność, że wybiera człowieka godnego zaufania. W związku z tym, rozmawia z jego byłymi przełożonymi, podwładnymi i współpracownikami, chcąc w pełni poznać zarówno styl pracy, jak i przyczyny odejścia ze stanowiska. Ale nigdy nie skontaktuje się z osobami z poprzedniej firmy kandydata bez jego zgody. Dlatego warto poinformować w CV, z kim powinien on nawiązać komunikację. Co więcej, doświadczony rekruter orientuje się w zmianach zachodzących w określonej branży, także dotyczących zwolnień. Dlatego jest wysoce prawdopodobne, że zna powody, dla których dana osoba szuka nowych wyzwań zawodowych.

Podsumowując, ekspert z Antal International zaleca osobom, które straciły lub były zmuszone porzucić pracę i potrzebują w szybkim czasie znaleźć nową, aby przede wszystkim na rozmowach kwalifikacyjnych zachowywały spokój. Żadne negatywne emocje nie pomogą im w sprawnym przejściu procesu rekrutacyjnego. Anna Kulawiak zachęca też do tego, by ułożyć sobie plan działania i realizować go idealnie krok po kroku. Bez względu na to, jak trudna może być sytuacja człowieka pozostającego bez zatrudnienia. Tylko z pozytywnym nastawieniem jest on w stanie zaprezentować się przyszłemu pracodawcy jako godny zaufania, przyszły pracownik.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry