×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Rozstałeś się z pracodawcą z powodu nieporozumień? Zastanów się, jak to wyjaśnić na rozmowie kwalifikacyjnej

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Anna Kulawiak, Antal International. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Rekruterzy często pytają kandydatów do pracy o powody ich odejścia z poprzednich firm i są w stanie bardzo szybko zweryfikować prawdziwość przedstawianych informacji. Dlatego eksperci zachęcają do udzielania szczerych odpowiedzi, lecz nienacechowanych negatywnymi emocjami.

Specjaliści z branży rekrutacyjnej starają się dowiedzieć jak najwięcej o osobach ubiegających się o pracę. Pytają ich m.in. o to, co sądzą o byłych przełożonych i jakie mieli z nimi relacje. Gdy dopytują o sytuacje zawodowe z przeszłości kandydatów, chcą np. wiedzieć, co ich motywowało, a co zniechęcało do podejmowania działań. Próbują przede wszystkim ustalić, jak dany pracownik będzie funkcjonował w nowej organizacji i czego tak naprawdę oczekuje od przyszłego szefa. Wiadomo, że starając się o nowe stanowisko, należy przedstawić jak najwięcej swoich mocnych stron i osiągnięć. Czasem jednak, gdy trzeba wyjaśnić przyczyny rozstania z poprzednim pracodawcą, pojawia się spory kłopot.

- Jeśli powodem naszego odejścia z firmy był np. problem z jej niewypłacalnością, zalecam przede wszystkim przekazanie informacji w sposób dyplomatyczny oraz konkretny. Jeżeli były szef zalegał z wypłacaniem wynagrodzenia, warto powiedzieć to w sposób następujący. Pracodawca miał kłopoty z płynnością finansową. W związku z tym nie mogłem sobie pozwolić na dalszą pracę za darmo. Taka wypowiedź jest jasna, a przy okazji pokazuje, że potrafimy zachowywać spokój w trudnych sytuacjach, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Anna Kulawiak z Antal International.

Polacy złożyli prawie 62 tys. pozwów rozwodowych. Wzrost rdr. wynosi 1,5 proc. [Dane za I-III kwartał br.]

Rozwody znowu na plusie. W trzech kwartałach tego roku do sądów okręgowych w całej Polsce wpłynęło blisko 62 tys. pozwów rozwodowych. To o 1,5% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy było ich prawie 61 tys.

Kandydat, który pokazuje, że nie radzi sobie ze złością, nie jest korzystnie odbierany, zwłaszcza jeśli ubiega się o stanowisko szczególnie wymagające opanowania, np. specjalisty ds. obsługi klienta. Od tego, z jakimi emocjami odpowiada on na trudne pytania, zależy pierwsze – to najważniejsze wrażenie, które wywrze na rekruterze. Należy pamiętać o tym, że każdą wiadomość można przedstawić na różne sposoby. Według ekspertów, wyjątkową ostrożność należy zachować, gdy powodem odejścia z pracy był mobbing. W takiej sytuacji kandydat może powiedzieć np., że obecnie szuka pracodawcy, który będzie traktował go z szacunkiem.

- W przypadku, gdy o rozstaniu z danym przedsiębiorstwem zadecydowały względy osobiste, również zalecałabym przedstawienie sytuacji w delikatny sposób. Możemy wspomnieć, że jednym z powodów naszego odejścia były bliskie relacje z inną osobą z firmy, ale również poszukujemy pracy, ponieważ zależy nam na rozwoju zawodowym lub zmianie obszaru działania. Oczywiście wyjaśnienie powinno być zgodne z prawdą. Warto skoncentrować się na tym, co faktycznie jest dla nas ważne. Ale jednocześnie trzeba pamiętać, że rekruterzy mogą łatwo zweryfikować przyczyny odejścia kandydata z poprzedniej pracy, dodaje ekspertka.

Policja ujawnia coraz mniej kradzieży w sklepach. Spadek liczby przestępstw rok do roku jest aż dwucyfrowy

W pierwszych 9 miesiącach tego roku odnotowano blisko 23 tys. przestępstw kradzieży w sklepach. To o 30,5% mniej niż w 2023 r. Stwierdzono również nieco ponad 200 tys. wykroczeń kradzieży. To z kolei o 3,9% mniej niż rok wcześniej.

Jak zauważa Anna Kulawiak, dobry specjalista ds. HR przed zakwalifikowaniem kandydata do procesu rekrutacyjnego dokładnie sprawdza jego referencje, aby mieć pewność, że wybiera człowieka godnego zaufania. W związku z tym, rozmawia z jego byłymi przełożonymi, podwładnymi i współpracownikami, chcąc w pełni poznać zarówno styl pracy, jak i przyczyny odejścia ze stanowiska. Ale nigdy nie skontaktuje się z osobami z poprzedniej firmy kandydata bez jego zgody. Dlatego warto poinformować w CV, z kim powinien on nawiązać komunikację. Co więcej, doświadczony rekruter orientuje się w zmianach zachodzących w określonej branży, także dotyczących zwolnień. Dlatego jest wysoce prawdopodobne, że zna powody, dla których dana osoba szuka nowych wyzwań zawodowych.

Podsumowując, ekspert z Antal International zaleca osobom, które straciły lub były zmuszone porzucić pracę i potrzebują w szybkim czasie znaleźć nową, aby przede wszystkim na rozmowach kwalifikacyjnych zachowywały spokój. Żadne negatywne emocje nie pomogą im w sprawnym przejściu procesu rekrutacyjnego. Anna Kulawiak zachęca też do tego, by ułożyć sobie plan działania i realizować go idealnie krok po kroku. Bez względu na to, jak trudna może być sytuacja człowieka pozostającego bez zatrudnienia. Tylko z pozytywnym nastawieniem jest on w stanie zaprezentować się przyszłemu pracodawcy jako godny zaufania, przyszły pracownik.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry