×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Rodzina 500 plus: Połączenie systemów rządowych z bankowymi niebezpieczne dla obywateli?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Michał Jarski, dyrektor regionalny ds. sprzedaży w Trend Micro)

Według raportu CERT Polska za rok 2015, najczęstszym zagrożeniem dla użytkowników Internetu jest phishing. Zdaniem ekspertów, cyberprzestępcy mogą stosować tę metodę oszustwa wobec osób, które korzystają z rządowych platform internetowych powiązanych z systemami bankowymi.

Cyberprzestępczość jest dziś problemem, który dotyka wszystkich internautów. Jesteśmy narażeni na zagrożenia związane z wyłudzeniami danych osobowych, numerów kont bankowych czy szczegółów dotyczących kart kredytowych. Działający w sieci przestępcy podszywają się pod inne osoby lub instytucje w celu kradzieży określonych informacji, nakłaniając nas do wykonania określonych działań. W konsekwencji możemy stracić nie tylko bieżące środki finansowe, ale i oszczędności całego życia.

- Osoby, które realizują jakiekolwiek transakcje w Internecie, np. bankowe lub urzędowe, są narażone na wiele zagrożeń. Większość z nich związana jest z cyberatakami. Sieciowi przestępcy namawiają nas do wykonywania operacji, na które nie zdecydowalibyśmy się w realnym świecie, mówi Michał Jarski, dyrektor regionalny ds. sprzedaży w Trend Micro.

[SONDAŻ] Dyskonty i supermarkety czekają podczas Euro 2024 urodzajne żniwa. 87 proc. badanych zrobi tam zakupy

Jak wynika z najnowszego badania NielsenIQ i Grupy BLIX, smart shopperzy będą celebrować Euro 2024 głównie przy słonych przekąskach i piwie, a także napojach bezalkoholowych. Do tego wiadomo, że aż 87 proc. z nich zaopatrzy się w ww. towary w dyskontach lub supermarketach.

Zdaniem eksperta, narażone na tego typu niebezpieczeństwo są również osoby korzystające z programu Rodzina 500 plus z uwagi na jego popularność i fakt, że duża liczba rodzin ubiega się o świadczenie, składając stosowny wniosek drogą online. Możliwości manipulacji, którymi dotychczas dysponowali przestępcy, uzyskały dodatkowy kontekst wynikający z połączenia systemów bankowych z systemem rządowym.

- Wszyscy, którzy korzystają z programu Rodzina 500 plus, są potencjalnymi celami ataków cyberprzestępców. Oszuści najczęściej stosują tzw. phishing, czyli technikę manipulacji polegającą na wysyłaniu e-maili z załącznikami lub odnośnikami, które zawierają złośliwy kod. Takie wiadomości mogą zawierać fałszywe informacje na przykład o konieczności złożenia dodatkowych wniosków, przestrzega Jarski.

Minister cyfryzacji, Anna Streżyńska, rozpoczęła swoją pracę od ewidencji wszystkich systemów informatycznych, jakimi dysponuje administracja publiczna w Polsce. Okazało się, że przeważnie nie współpracują one ze sobą i nie pozwalają na korelację informacji. Jak podaje Michał Jarski, obecnie podejmowane są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa m.in. osobom korzystającym z programu Rodzina 500 plus. Ministerstwo cyfryzacji prowadzi na swoich stronach kampanię informacyjną dotyczącą oszustw związanych z dodatkowymi SMS-ami wysyłanymi przez cyberprzestępców. Jednak, zdaniem specjalisty z Trend Micro, te działania nie są wystarczające.

[OPINIE] Znani ekonomiści uspokajają. Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie pogrąży naszego rynku pracy

Ukraińska ustawa mobilizacyjna nie wpłynie znacząco na sytuację na naszym rynku pracy. Co prawda Polskę może opuścić część z nich, ale nie będzie to zbyt duży odpływ. Do tego eksperci uspokajają, że nawet gdyby Ukraińcy masowo opuszczali nasz kraj, to i tak sobie z tym poradzimy.

- W aktualnej kampanii wspomina się tylko o prostych oszustwach, z jakich większość użytkowników zdaje sobie sprawę. A ważne jest przecież informowanie o zagrożeniach, które są mało znane, skomplikowane i przed którymi trudno się bronić. Jednym z nich jest właśnie phishing. Nie mówi się również o niebezpieczeństwach wynikających z połączenia systemu rządowego z systemem bankowym. Myślę, że oprócz akcji informacyjnej, należy rozpatrzyć możliwość stworzenia miejsca, w którym transakcje z załączonymi wnioskami obywateli byłyby realizowane w absolutnie bezpieczny sposób. Co więcej, banki również powinny ostrzegać swoich klientów o niebezpieczeństwach związanych z cyberprzestępczością, dodaje Michał Jarski.

W ocenie specjalisty z Trend Micro, większość systemów informatycznych w Polsce funkcjonuje niezależnie od siebie, np. system ZUS czy podatkowy. To sprawia, że obywatele, którzy załatwiają swoje sprawy urzędowe, są zmuszani do podawania za każdym razem tych samych informacji. Taka sytuacja jest skrzętnie wykorzystywana przez cyberprzestępców.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry