×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Rodzina 500 plus: Połączenie systemów rządowych z bankowymi niebezpieczne dla obywateli?

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Michał Jarski, dyrektor regionalny ds. sprzedaży w Trend Micro)

Według raportu CERT Polska za rok 2015, najczęstszym zagrożeniem dla użytkowników Internetu jest phishing. Zdaniem ekspertów, cyberprzestępcy mogą stosować tę metodę oszustwa wobec osób, które korzystają z rządowych platform internetowych powiązanych z systemami bankowymi.

Cyberprzestępczość jest dziś problemem, który dotyka wszystkich internautów. Jesteśmy narażeni na zagrożenia związane z wyłudzeniami danych osobowych, numerów kont bankowych czy szczegółów dotyczących kart kredytowych. Działający w sieci przestępcy podszywają się pod inne osoby lub instytucje w celu kradzieży określonych informacji, nakłaniając nas do wykonania określonych działań. W konsekwencji możemy stracić nie tylko bieżące środki finansowe, ale i oszczędności całego życia.

- Osoby, które realizują jakiekolwiek transakcje w Internecie, np. bankowe lub urzędowe, są narażone na wiele zagrożeń. Większość z nich związana jest z cyberatakami. Sieciowi przestępcy namawiają nas do wykonywania operacji, na które nie zdecydowalibyśmy się w realnym świecie, mówi Michał Jarski, dyrektor regionalny ds. sprzedaży w Trend Micro.

Policyjne dane pokazują niepokojący trend. Młodzi zdominowali statystyki dot. zamachów samobójczych

W I poł. br. liczba osób, które dokonały zamachów samobójczych, wyniosła 7,7 tys. To o niecały 1% mniej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Z policyjnych danych wynika, że zamach na własne życie najczęściej był dokonywany przez bardzo młode osoby, mające 13-18 lat, a także 19-24 lata.

Zdaniem eksperta, narażone na tego typu niebezpieczeństwo są również osoby korzystające z programu Rodzina 500 plus z uwagi na jego popularność i fakt, że duża liczba rodzin ubiega się o świadczenie, składając stosowny wniosek drogą online. Możliwości manipulacji, którymi dotychczas dysponowali przestępcy, uzyskały dodatkowy kontekst wynikający z połączenia systemów bankowych z systemem rządowym.

- Wszyscy, którzy korzystają z programu Rodzina 500 plus, są potencjalnymi celami ataków cyberprzestępców. Oszuści najczęściej stosują tzw. phishing, czyli technikę manipulacji polegającą na wysyłaniu e-maili z załącznikami lub odnośnikami, które zawierają złośliwy kod. Takie wiadomości mogą zawierać fałszywe informacje na przykład o konieczności złożenia dodatkowych wniosków, przestrzega Jarski.

Minister cyfryzacji, Anna Streżyńska, rozpoczęła swoją pracę od ewidencji wszystkich systemów informatycznych, jakimi dysponuje administracja publiczna w Polsce. Okazało się, że przeważnie nie współpracują one ze sobą i nie pozwalają na korelację informacji. Jak podaje Michał Jarski, obecnie podejmowane są działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa m.in. osobom korzystającym z programu Rodzina 500 plus. Ministerstwo cyfryzacji prowadzi na swoich stronach kampanię informacyjną dotyczącą oszustw związanych z dodatkowymi SMS-ami wysyłanymi przez cyberprzestępców. Jednak, zdaniem specjalisty z Trend Micro, te działania nie są wystarczające.

Skarbówka w I półroczu 2024 r. wykryła ponad 140 tys. fikcyjnych faktur. Wzrost r/r wynosi ponad 100 proc. [DANE MF]

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w I połowie br. wykryto 140,5 tys. fikcyjnych faktur. To aż o 102,6% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Natomiast ich wartość wyniosła 4,25 mld zł i była o 23,5% większa niż rok wcześniej.

- W aktualnej kampanii wspomina się tylko o prostych oszustwach, z jakich większość użytkowników zdaje sobie sprawę. A ważne jest przecież informowanie o zagrożeniach, które są mało znane, skomplikowane i przed którymi trudno się bronić. Jednym z nich jest właśnie phishing. Nie mówi się również o niebezpieczeństwach wynikających z połączenia systemu rządowego z systemem bankowym. Myślę, że oprócz akcji informacyjnej, należy rozpatrzyć możliwość stworzenia miejsca, w którym transakcje z załączonymi wnioskami obywateli byłyby realizowane w absolutnie bezpieczny sposób. Co więcej, banki również powinny ostrzegać swoich klientów o niebezpieczeństwach związanych z cyberprzestępczością, dodaje Michał Jarski.

W ocenie specjalisty z Trend Micro, większość systemów informatycznych w Polsce funkcjonuje niezależnie od siebie, np. system ZUS czy podatkowy. To sprawia, że obywatele, którzy załatwiają swoje sprawy urzędowe, są zmuszani do podawania za każdym razem tych samych informacji. Taka sytuacja jest skrzętnie wykorzystywana przez cyberprzestępców.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry