×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Przyjmujemy jednocześnie różne preparaty, nie czytając składu, co może mieć groźne konsekwencje

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (lekarz Katarzyna Duchińska, Falck Medycyna)

Zażywanie suplementów diety, ziół i leków przeciwbólowych bez znajomości ich receptury może prowadzić do zaburzenia pracy organizmu, a nawet poważnych chorób. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy stosujemy jednocześnie różne farmaceutyki. Ich wybór należy konsultować z lekarzem.

Ekspert alarmuje, że w ostatnim czasie nastąpił wzrost spożycia suplementów diety, środków przeciwbólowych dostępnych na rynku bez recepty i preparatów ziołowych. Pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że zażywanie substancji farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Przyjmują jednocześnie różne preparaty, nie czytając składu każdego z nich. To może być przyczyną wielu zaburzeń w organizmie. Tymczasem każdy preparat posiada etykietę, z którą wystarczy się zapoznać.

Eksperci zaskoczeni danymi nt. mobbingu. Do PIP-u wpływa coraz mniej skarg. Spadek rok do roku jest blisko 21-proc.

Jak wynika z danych GIP PIP, w I kwartale 2024 roku wpłynęło 255 skarg na działania mobbingowe. To o 20,8% mniej niż rok wcześniej. Eksperci mówią, że dane nie obrazują faktycznej skali zjawiska mobbingu. Zauważają też, że pracownicy wciąż boją się oficjalnie zgłaszać tego typu zachowania.

- Pacjenci często łączą suplementy diety i wybierają na przykład preparat na cerę wraz ze wzmacniającym serce. Nie zdają sobie sprawy z tego, że niektóre składniki znajdujące się w lekach powtarzają się. W ten sposób przyjmują oni zbyt dużą dawkę danej substancji, przez co następuje przedawkowanie danego mikro lub makroelementu, wyjaśnia lekarz.

Zdaniem Katarzyny Duchińskiej, osoba, która przyjmuje jakiekolwiek leki, nie powinna zażywać dodatkowych substancji dostępnych bez recepty. Jeżeli chce je przyjmować, musi to skonsultować z lekarzem. Ważne jest, aby nie weszły one w interakcję z innymi preparatami, jakie dana osoba przyjmuje. Na przykład niektórym pacjentom aplikowany jest potas, a oni dokupują suplementy, które dodatkowo go zawierają. W konsekwencji zwiększają sobie ilość tego pierwiastka w organizmie, co może być przyczyną poważnych zaburzeń rytmu serca.

Stomatologia. W I kw. br. NFZ wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc.

Narodowy Fundusz Zdrowia przeznacza coraz więcej na świadczenia stomatologiczne. W I kw. 2024 roku wydał na wykonanie świadczeń ponad 800 mln zł. Wzrost r/r wynosi blisko 39 proc. Jednak eksperci studzą emocje. Twierdzą, że wzrost jest iluzoryczny.

To jednak nie koniec błędów, jakie popełniają pacjenci. Samodzielne stawiane diagnozy na podstawie informacji wyczytanych w Internecie są częstą praktyką i bywają nietrafne. - Nie zawsze objawy, jakie pacjent odczuwa, wskazują na chorobę, o której czytał w Internecie. Mogą one wynikać z szeregu zupełnie innych chorób. Bardzo często zdarza się, że trafiają do nas osoby, u których rozpoznajemy bardzo ciężką chorobę nowotworową, czasem w zaawansowanym stadium. Leczenie jest wtedy bardzo trudne i wiąże się z przyjmowaniem wielu leków przez długi czas. Apeluję do pacjentów, aby na własną rękę nie kupowali leków przeciwbólowych czy suplementów diety, tłumaczy lekarz Katarzyna Duchińska.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry