×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Prezydent USA coraz mniej szokuje rynki walut. Wizyta w Polsce będzie bez znaczenia dla kursu złotego

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Dr Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Jak zapewnia dr Przemysław Kwiecień, Donald Trump przyzwyczaił już rynki finansowe do swoich zaskakujących wypowiedzi. Dlatego, jego wystąpienia przestają na nie wpływać. Nawet, gdyby powiedział w Warszawie coś sprzecznego z interesami Europy Środkowo-Wschodniej lub mocno zaakcentował przyjaźń polsko-amerykańską, waluty i tak nie powinny na to zareagować.

Do tej pory dwa rodzaje wypowiedzi Donalda Trumpa faktycznie wpływały na rynki finansowe. Dotyczyły one kursu dolara lub polityki gospodarczej USA. Można przytoczyć sytuację z początku kwietnia, kiedy to prezydent Trump w wywiadzie dla „Wall Street Journal” powiedział, że dolar jest zbyt mocny. Notowania amerykańskiej waluty momentalnie straciły 0,7%. W innych okolicznościach Donald Trump mówił też, że partnerzy handlowi Stanów Zjednoczonych, np. Niemcy, prowadzą politykę, która zaniża wartość euro względem dolara. I tego typu stwierdzenia istotnie wpływały na kurs amerykańskiej waluty, szczególnie w pierwszych tygodniach prezydentury. Jednak jego postać wywołuje coraz mniejsze emocje na rynkach finansowych.

Skarbówka odzyskuje coraz mniej zaległości za abonament RTV. Spadek rdr. wynosi blisko 50 proc.

Polacy nie chcą płacić abonamentu RTV. Nawet fiskusowi coraz słabiej idzie odzyskiwanie należności. Zdaniem ekspertów, to wyraźnie pokazuje, że państwo nie daje sobie rady z tym tematem. System wymaga reformy, bo bez tego pobieranie należności będzie coraz bardziej fikcyjne.

– Nie sądzę, aby w trakcie swojej wizyty w Warszawie Donald Trump odnosił się do kursu złotego. Polska jest na tyle nieistotnym partnerem handlowym dla Stanów Zjednoczonych, że kondycja naszej waluty może być mu kompletnie nieznana. Dlatego, nie spodziewałbym się, żeby przywódca USA w rozmowie z naszym rządem poruszał akurat kwestie kursu walutowego. Natomiast, naturalnie każda wypowiedź Trumpa na temat wartości dolara może mieć chwilowy, nieznaczny wpływ na rynki finansowe – zaznacza dr Przemysław Kwiecień, Główny Ekonomista X-Trade Brokers.

Z kolei, kwestie dotyczące bezpieczeństwa międzynarodowego czy NATO, które mogą zostać podjęte w trakcie spotkania polskich polityków z amerykańskim prezydentem, mają duże znaczenie polityczne. Jednak, te tematy nie wpływają istotnie na notowania rynkowe. Zdaniem eksperta, nawet zadeklarowanie przez Trumpa tego, że Stany Zjednoczone są bliskim i strategicznym sojusznikiem Europy Środkowo-Wschodniej nie wywoła euforii na rynkach walut. Wizyta przywódcy USA w Polsce zapewne podniesie nasz prestiż, ale to wydarzenie będzie miało znaczenie stricte medialne. Dr Kwiecień nie spodziewa się najmniejszej reakcji złotego.

ANALIZA: Ruch w galeriach i centrach handlowych wciąż na minusie, ale widać też, że sytuacja wyraźnie się poprawia

W ub.r. ruch w galeriach i centrach handlowych spadł w ujęciu rocznym o 1,5%. To kolejny gorszy rok, ale już bez dwucyfrowych spadków. Choć jest lepiej, to nadal jednak trudno mówić o całkowitym odbiciu.

– Jesteśmy w tej korzystnej sytuacji, że liczy się to, ile płacimy za euro, a zmienność kursu jest naprawdę nieduża. On wprawdzie w ostatnich miesiącach spadał, więc opłacalność eksportu nieco się obniżyła. Ale mówimy o zmianach rzędu 4-5% w ciągu kilku miesięcy. To nie jest dużo dla polskich przedsiębiorstw. Kurs walutowy na chwilę obecną nie jest zagrożeniem dla koniunktury gospodarczej w Polsce. Według badań Narodowego Banku Polskiego, kurs opłacalności eksportu dla polskich firm jest nadal poniżej 4 złotych za euro – podsumowuje dr Kwiecień.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry