×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Pracodawcy RP: Polscy przedsiębiorcy nadmiernie obciążeni szeregiem formalności biurokratycznych

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP)

Według Banku Światowego polscy przedsiębiorcy spędzają aż 300 godzin rocznie na wypełnianiu czynności administracyjnych. W najgorszej sytuacji znajdują się małe firmy, które mają ograniczony czas na wykonywanie tego typu obowiązków. Konieczne jest wprowadzenie zmian do prawa pracy.

Małe przedsiębiorstwa nie wykazują dużego optymizmu związanego z przyszłością. To właśnie one są obciążone zadaniami związanymi z prowadzeniem dodatkowej pracy polegającej na wypełnianiu szeregu formalności biurokratycznych. Zajmuje im to bardzo dużo czasu i nie pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności.

- Mają one najbardziej ograniczone możliwości radzenia sobie z tymi barierami rozwoju przedsiębiorstw, jakie w naszym kraju występują, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie zespołu prawników czy doradców, którzy pomogliby im w załatwieniu różnego rodzaju formalności. Zmuszone są załatwiać te sprawy samodzielnie, uważa Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

Polacy coraz chętniej korzystają ze zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń psychicznych [DANE ZUS]

Polacy podupadają na zdrowiu psychicznym. Częściej chodzą do lekarzy po zwolnienia z tego tytułu. Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie pozostawiają złudzeń. Ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne stają się coraz większymi problemami społecznymi.

Nadmierna biurokracja szkodzi małym przedsiębiorstwom. Dlatego konieczne jest wprowadzenie większych udogodnień, które sprawiłyby, że liczba godzin przeznaczonych na czynności urzędowe znacząco by się zmniejszyła. Przedsiębiorcy z pozostałych krajów OECD spędzają 180 godzin na ich wykonaniu, podczas gdy polskie przedsiębiorstwa muszą przeznaczyć na te działania ponad 100 godzin więcej.

[ANALIZA] Kolejny miesiąc z rzędu spada dynamika wzrostu cen w sklepach. Jednak trend może się odwrócić

Dynamika wzrostu cen nadal spada. Obecnie w sklepach jest już tylko o ponad 2% drożej niż rok temu. W czołówce najszybciej drożejących kategorii są dodatki spożywcze, chemia gospodarcza, słodycze i desery, a także środki higieny osobistej.

- Powinniśmy dążyć do osiągnięcia średniej liczby godzin, jaka jest w krajach OECD. Oczywiście w tej grupie znajdują się także kraje, gdzie biurokracja jest dość rozbudowana i tych wzorców oczywiście nie należy kopiować. Ale są wśród nich państwa, które zdecydowanie sprzyjają przedsiębiorczości i liczba godzin, które przedsiębiorcy potrzebują na wykonanie tego rodzaju obowiązków, wynosi ok.100 godzin, dodaje Kozłowski.

Zmiany powinny nastąpić także w prawie pracy, które umożliwiłyby zmniejszenie czasu poświęconego na biurokrację. Nie muszą one oznaczać ograniczenia uprawnień, jakie są przyznawane pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach, tylko wdrożenie pewnych ułatwień czy preferencji dla przedsiębiorców. Obecny kodeks pracy liczy sobie ponad 40 lat i nie ma w nim rozróżnień pomiędzy państwowym zakładem a mikroprzedsiębiorstwem.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry