Według Banku Światowego polscy przedsiębiorcy spędzają aż 300 godzin rocznie na wypełnianiu czynności administracyjnych. W najgorszej sytuacji znajdują się małe firmy, które mają ograniczony czas na wykonywanie tego typu obowiązków. Konieczne jest wprowadzenie zmian do prawa pracy.
Małe przedsiębiorstwa nie wykazują dużego optymizmu związanego z przyszłością. To właśnie one są obciążone zadaniami związanymi z prowadzeniem dodatkowej pracy polegającej na wypełnianiu szeregu formalności biurokratycznych. Zajmuje im to bardzo dużo czasu i nie pozwala skoncentrować się na podstawowej działalności.
- Mają one najbardziej ograniczone możliwości radzenia sobie z tymi barierami rozwoju przedsiębiorstw, jakie w naszym kraju występują, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na wynajęcie zespołu prawników czy doradców, którzy pomogliby im w załatwieniu różnego rodzaju formalności. Zmuszone są załatwiać te sprawy samodzielnie, uważa Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec ub.r. liczba zadłużonych aktywnych płatników wzrosła o prawie 2% w porównaniu z 2023 r. Z kolei łączna kwota zadłużenia powiększyła się o ponad 1,5 mld złotych, a więc o przeszło 8% rdr.
Nadmierna biurokracja szkodzi małym przedsiębiorstwom. Dlatego konieczne jest wprowadzenie większych udogodnień, które sprawiłyby, że liczba godzin przeznaczonych na czynności urzędowe znacząco by się zmniejszyła. Przedsiębiorcy z pozostałych krajów OECD spędzają 180 godzin na ich wykonaniu, podczas gdy polskie przedsiębiorstwa muszą przeznaczyć na te działania ponad 100 godzin więcej.

Zarówno w styczniu, jak i w lutym ceny jaj wzrosły rdr. dwucyfrowo. Wstępne wyniki z marca też na to wskazują i świadczą o tym, że produkt coraz bardziej drożeje. W tym miesiącu jajko w sklepie kosztowało średnio już nieco ponad złotówkę.
- Powinniśmy dążyć do osiągnięcia średniej liczby godzin, jaka jest w krajach OECD. Oczywiście w tej grupie znajdują się także kraje, gdzie biurokracja jest dość rozbudowana i tych wzorców oczywiście nie należy kopiować. Ale są wśród nich państwa, które zdecydowanie sprzyjają przedsiębiorczości i liczba godzin, które przedsiębiorcy potrzebują na wykonanie tego rodzaju obowiązków, wynosi ok.100 godzin, dodaje Kozłowski.
Zmiany powinny nastąpić także w prawie pracy, które umożliwiłyby zmniejszenie czasu poświęconego na biurokrację. Nie muszą one oznaczać ograniczenia uprawnień, jakie są przyznawane pracownikom zatrudnionym w przedsiębiorstwach, tylko wdrożenie pewnych ułatwień czy preferencji dla przedsiębiorców. Obecny kodeks pracy liczy sobie ponad 40 lat i nie ma w nim rozróżnień pomiędzy państwowym zakładem a mikroprzedsiębiorstwem.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.