×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Niewielu pracodawców ma świadomość w zakresie nowych zasad wypowiadania umów na czas określony

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Michał Warchoł, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, obowiązującą od 22 lutego br., pracodawca, który zamierza rozstać się z pracownikiem zatrudnionym na czas określony i zachować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, musi rozwiązać z nim umowę w ciągu pół roku od wejścia w życie przepisów.

Eksperci oceniają, że niedostateczna świadomość prawna i trudna materia znowelizowanej ustawy o prawie pracy może sprawić, że wielu właścicieli firm wadliwie zastosuje zapisy o okresie wypowiedzenia umów na czas oznaczony. Może spowodować to wydłużenie zatrudnienia pracownika, a w konsekwencji przesunięcie terminu wypowiedzenia umowy.

- Pracodawca, który chce rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony ze swoim pracownikiem i zachować możliwość dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, powinien zrobić to najpóźniej w dniu 06.08.2016 r. Wynika to po pierwsze z treści przepisów znowelizowanej ustawy, po drugie z konieczności uwzględnienia czasu trwania wypowiedzenia jeszcze w okresie zatrudnienia, po trzecie ze sposobu obliczania tego okresu zgodnie z wymogami kodeksu pracy, tłumaczy Michał Warchoł z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

W ub.r. otwarto ponad 300 tys. jednoosobowych firm. Do tego odwieszono prawie 180 tys. [DANE Z CEIDG]

W 2023 roku liczba wniosków o założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (JDG) spadła o prawie 3 proc. w porównaniu z 2022 rokiem. Natomiast liczba wniosków o wznowienie działalności wzrosła rok do roku o przeszło 16 proc.

Okres wypowiedzenia należy każdorazowo włączać do czasu trwania przedziału zatrudnienia danego pracownika. Konieczne jest przy tym zastosowanie reguły wynikającej z przepisów nowelizujących, w myśl której staż pracownika należy naliczać od daty 22.02.2016 r. Nie jest istotne to, czy był on wcześniej zatrudniony w jednym miejscu przez pół roku, czy ponad rok. Dla zachowania dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, pracodawca powinien dokonać skutecznego wręczenia pracownikowi wymówienia umowy na piśmie w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie przepisów nowelizujących, pamiętając jednocześnie o uwzględnieniu czasu trwania samego wypowiedzenia.

W ub.r. zamknięto blisko 200 tys. jednoosobowych firm. Zawieszono prawie 373 tys. [Dane z CEIDG]

W ub.r. do CEIDG złożono blisko 200 tys. wniosków dot. zakończenia jednoosobowej działalności gospodarczej. To wzrost rdr. o prawie 3%. Do tego zawieszono prawie 373 tys. firm, czyli o ponad 7% więcej niż rok wcześniej.

- W przypadku umów z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia wydawać by się mogło, że czas na działanie kończy się 21 sierpnia, czyli tuż przed upływem 6 miesięcy od wejścia nowelizacji. Jednak zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem, należy cofnąć się o dwie soboty wstecz przed terminem końcowym. Ponieważ ta data przypada w tym roku na niedzielę 21 sierpnia, skuteczne doręczenie wypowiedzenia umowy powinno nastąpić najpóźniej 6 sierpnia 2016, komentuje Warchoł.

Należy uwzględnić fakt, że pracownik będzie mógł dochodzić o zapłatę wynagrodzenia, jeżeli pracodawca zastosuje krótszy okres wypowiedzenia, niż określają to przepisy. Taka sytuacja może nastąpić w przypadku, gdy zatrudniający niewłaściwie naliczy pracownikowi staż zatrudnienia. W takim przypadku, jednak podwładnemu nie przysługuje możliwość ubiegania się o odszkodowanie na drodze prawnej, ani żądanie, aby został przywrócony do pełnienia dawnych obowiązków.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry