×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Niewielu pracodawców ma świadomość w zakresie nowych zasad wypowiadania umów na czas określony

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Michał Warchoł, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Zgodnie z nowelizacją kodeksu pracy, obowiązującą od 22 lutego br., pracodawca, który zamierza rozstać się z pracownikiem zatrudnionym na czas określony i zachować 2-tygodniowy okres wypowiedzenia, musi rozwiązać z nim umowę w ciągu pół roku od wejścia w życie przepisów.

Eksperci oceniają, że niedostateczna świadomość prawna i trudna materia znowelizowanej ustawy o prawie pracy może sprawić, że wielu właścicieli firm wadliwie zastosuje zapisy o okresie wypowiedzenia umów na czas oznaczony. Może spowodować to wydłużenie zatrudnienia pracownika, a w konsekwencji przesunięcie terminu wypowiedzenia umowy.

- Pracodawca, który chce rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas określony ze swoim pracownikiem i zachować możliwość dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, powinien zrobić to najpóźniej w dniu 06.08.2016 r. Wynika to po pierwsze z treści przepisów znowelizowanej ustawy, po drugie z konieczności uwzględnienia czasu trwania wypowiedzenia jeszcze w okresie zatrudnienia, po trzecie ze sposobu obliczania tego okresu zgodnie z wymogami kodeksu pracy, tłumaczy Michał Warchoł z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy.

[DANE Z CEIDG] Obcokrajowcy wciąż chętnie otwierają JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. założyli ich blisko 12 tys.

W I kwartale 2024 roku blisko 16% wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej wpłynęło do rejestru CEIDG od osób mających obywatelstwo inne niż polskie. Zdecydowanie najwięcej takich przypadków dotyczyło Ukraińców.

Okres wypowiedzenia należy każdorazowo włączać do czasu trwania przedziału zatrudnienia danego pracownika. Konieczne jest przy tym zastosowanie reguły wynikającej z przepisów nowelizujących, w myśl której staż pracownika należy naliczać od daty 22.02.2016 r. Nie jest istotne to, czy był on wcześniej zatrudniony w jednym miejscu przez pół roku, czy ponad rok. Dla zachowania dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, pracodawca powinien dokonać skutecznego wręczenia pracownikowi wymówienia umowy na piśmie w ciągu 6 miesięcy od daty wejścia w życie przepisów nowelizujących, pamiętając jednocześnie o uwzględnieniu czasu trwania samego wypowiedzenia.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

- W przypadku umów z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia wydawać by się mogło, że czas na działanie kończy się 21 sierpnia, czyli tuż przed upływem 6 miesięcy od wejścia nowelizacji. Jednak zgodnie z kodeksem pracy oraz orzecznictwem, należy cofnąć się o dwie soboty wstecz przed terminem końcowym. Ponieważ ta data przypada w tym roku na niedzielę 21 sierpnia, skuteczne doręczenie wypowiedzenia umowy powinno nastąpić najpóźniej 6 sierpnia 2016, komentuje Warchoł.

Należy uwzględnić fakt, że pracownik będzie mógł dochodzić o zapłatę wynagrodzenia, jeżeli pracodawca zastosuje krótszy okres wypowiedzenia, niż określają to przepisy. Taka sytuacja może nastąpić w przypadku, gdy zatrudniający niewłaściwie naliczy pracownikowi staż zatrudnienia. W takim przypadku, jednak podwładnemu nie przysługuje możliwość ubiegania się o odszkodowanie na drodze prawnej, ani żądanie, aby został przywrócony do pełnienia dawnych obowiązków.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry