×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Poprzednia ustawa o upadłości premiowała bankructwo. Teraz syndycy będą musieli zmienić sposób myślenia

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Wojciech Piłat, Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Piłat & Partnerzy)

Już wkrótce odbędzie się pierwszy egzamin na doradcę restrukturyzacyjnego, którego zadaniem będzie pomoc przedsiębiorcom będącym na skraju bankructwa. O jego wyborze nie będzie decydował wyłącznie sąd, ale także wierzyciele i zarządzający firmami w trudnej sytuacji.

Praca doradcy restrukturyzacyjnego będzie polegać na oferowaniu profesjonalnych usług doradczych tym przedsiębiorcom, którzy znajdują się w trudnej sytuacji i grozi im upadłość. Będzie on posiadać kompetencje syndyka, zarządcy i nadzorcy w postępowaniu restrukturyzacyjnym, upadłościowym i egzekucyjnym. Właściciel firmy, który ma problemy, może udać się do wybranego przez siebie doradcy w celu uzyskania pomocy. Jeżeli wyrazi on chęć restrukturyzacji, to taką szansę otrzyma, a upadłość będzie ostatecznym rozwiązaniem, kiedy zawiodą wszystkie podjęte działania.

- Doradca ma pomóc przedsiębiorcy w dokonaniu wyboru odpowiedniego sposobu restrukturyzacji, wdrożenia właściwej procedury sądowej i w negocjacjach z wierzycielami, czyli w tych wszystkich czynnościach, które odbywają się poza zakresem postępowania sądowego. Powodzenie nowych regulacji prawnych będzie w dużej mierze zależało od tego, czy doradcy będą skutecznie wykonywać nowe uprawnienia i obowiązki, mówi Wojciech Piłat, adwokat i doradca restrukturyzacyjny z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych Piłat & Partnerzy.

[Dane MS] W sądach zapada coraz mniej wyroków na alimenciarzy. Spadek rok do roku jest na poziomie ponad 10 proc.

W 2024 roku 26,4 tys. osób zostało skazanych za niepłacenie alimentów. Oznacza to spadek w ujęciu rocznym o 10,3%. Eksperci z dużą ostrożnością odnoszą się do tych danych. Twierdzą, że nie ma co się cieszyć, ponieważ skala problemu wcale się nie zmniejsza.

Według Wojciecha Piłata syndycy będą musieli zmienić swój sposób myślenia. Dotychczas ich zadaniem było zlikwidowanie firmy. Obecnie obowiązkiem doradcy restrukturyzacyjnego będzie jej wsparcie i pomoc w jej przetrwaniu. To wymaga innego podejścia do rozwiązania problemu niż to, które stosowali w poprzednich latach.

- Aby ustawa zaczęła funkcjonować, potrzebna jest grupa wykwalifikowanych fachowców, którzy posiadają wiedzę na temat zarządzania przedsiębiorstwem oraz z zakresu procedur prawnych. Samo wdrożenie systemu kształcenia doradców restrukturyzacyjnych od podstaw byłoby kilkuletnim procesem, a ta ustawa jest potrzebna od zaraz, uważa Piłat.

Doradcy restrukturyzacyjni będą mieli obowiązek podnoszenia swoich kwalifikacji i umiejętności. Aby zostać doradcą, należy uzyskać odpowiednią licencję. Jest to możliwe poprzez zdanie egzaminu państwowego. Wniosek o dopuszczenie do egzaminu składa się do Ministra Sprawiedliwości. W przypadku, gdy doradca restrukturyzacyjny w rażący sposób naruszy obowiązki nadzorcy, zarządcy lub syndyka, Minister Sprawiedliwości cofnie nadaną mu licencję. Taka osoba może się ponownie o nią starać dopiero po 10 latach.

[SONDAŻ] Dyskonty i supermarkety czekają podczas Euro 2024 urodzajne żniwa. 87 proc. badanych zrobi tam zakupy

Jak wynika z najnowszego badania NielsenIQ i Grupy BLIX, smart shopperzy będą celebrować Euro 2024 głównie przy słonych przekąskach i piwie, a także napojach bezalkoholowych. Do tego wiadomo, że aż 87 proc. z nich zaopatrzy się w ww. towary w dyskontach lub supermarketach.

- Aktualnie przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z usług osób, które posiadały uprawnienia syndyków według starych uregulowań prawnych. Natomiast dla tych osób, które chcą rozpocząć wykonywanie zawodu doradcy restrukturyzacyjnego, konieczne będzie zdobycie licencji, dodaje Wojciech Piłat.

Doradcy muszą także posiadać ubezpieczenie OC pokrywające ewentualne szkody wyrządzone w związku z pełnieniem funkcji w postępowaniu restrukturyzacyjnym, upadłościowym lub egzekucyjnym. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC dla syndyka i zarządcy waha się od 10 tys. do nawet miliona euro. Dla doradcy pełniącego funkcję nadzorcy układu i nadzorcy sądowego minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC wynosi od 10 do 500 tys. euro.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry