×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

P. Kruszyński: Polacy nie będą dopłacali do lokat bankowych, wzorem mieszkańców krajów Europy Zachodniej

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Paweł Kruszyński, Open Finance. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Według ekspertów, Rada Polityki Pieniężnej nie obniży stóp procentowych, które już i tak są najniższe w historii, ale wciąż wyższe, niż w strefie euro. W związku z tym, polskie banki nie będą minimalizować oprocentowania depozytów, a klienci tracić zdeponowanych pieniędzy.

Zdaniem Pawła Kruszyńskiego z Open Finance, ekonomiści są dość zgodni co do tego, że nie będziemy dopłacać do lokat w Polsce, tak jak to się dzieje w Europie Zachodniej. Ich spór tyczy się raczej wokół tego, czy polityka trzymania niskich stóp procentowych, w niektórych krajach nawet ujemnych, jest dobrą drogą do wyjścia z kryzysu w strefie euro. Specjaliści jednak obawiają się, że jeśli koszt pieniądza pozostanie niski, to klienci zaczną wręcz wypłacać kapitał z lokat, a to z kolei może załamać system bankowy.

- Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, jeszcze nigdy nie było tak niskich stóp procentowych. W 19 krajach należących do strefy euro są one zerowe. Oznacza to, że tamtejsi klienci otrzymują na depozytach oprocentowanie rzędu 0,2% rocznie. U nas stopy procentowe wynoszą 1,5%. W związku z tym, konsumenci uzyskują na depozytach oprocentowanie równe 1,39% w skali roku i ta względnie komfortowa sytuacja raczej się nie zmieni, mówi serwisowi agencyjnemu MondayNews, Paweł Kruszyński.

[DANE MF] Podatnicy winni fiskusowi ponad 115 mld złotych. Widać też 2-proc. spadek rdr. w zaległościach

Według danych udostępnionych przez resort finansów, na koniec 2023 roku zaległości podatkowe przekroczyły 115 mld zł. Ponad 81% z ww. kwoty stanowi VAT. Najgorzej sprawa wygląda w województwie mazowieckim i śląskim.

Jak zapewnia ekspert, Rada Polityki Pieniężnej nie zdecyduje się na obniżenie stóp procentowych, ponieważ w Polsce nie ma ku temu makroekonomicznych czynników. Jednym z nich mogłaby być pogłębiająca się deflacja i brak przesłanek do pojawienia się inflacji. W długoterminowej perspektywie może ona się pojawić m.in. ze względu na program Rodzina 500 plus, który wpompowuje bardzo dużą ilość gotówki bezpośrednio do gospodarki. Pieniądze nie pozostają, tak jak w krajach Europy Zachodniej, w systemie bankowym, tylko w większości przypadków przeznaczane są na konsumpcję.

W 2023 roku kwota wstrzymanych zasiłków chorobowych poszła w górę o ponad 33 proc. r/r

Jak wynika z danych ZUS-u, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 r. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

- Polscy klienci nie zaczną dopłacać do lokat, tak jak to czynią mieszkańcy niektórych krajów Europy Zachodniej, ponieważ banki nie zdecydują się na jeszcze większe obniżenie depozytów. Będą się obawiały odpływu kapitału. Obecnie konsumenci szukają jak najwyższego oprocentowania dla swoich oszczędności, ale wciąż nie za cenę bezpieczeństwa. W związku z tym, decydują się jednak na niskooprocentowane depozyty bankowe. Dla konsumentów nadal najpewniejszą formą inwestowania oszczędności wydaje się być lokata. Tymczasem jeszcze 3-4 lata temu mogliśmy na niej uzyskać 5-6%, a dziś trudno jest nawet o 3%, tłumaczy Paweł Kruszyński.

Dopłacanie do lokat polega na tym, że klient zamiast otrzymywać zysk na poziomie około 2-3% w skali roku za to, że umieszcza pieniądze w banku, w rzeczywistości otrzymuje mniej środków, niż zainwestował. Ekspert przypomina, że taką sytuację można było zaobserwować już rok temu na koncie oszczędnościowym w jednym z dużych banków w Polsce. Miesięczne opłaty za jego prowadzenie były wyższe, niż odsetki, które generował zdeponowany kapitał. Jednak do takiej sytuacji nie powinno dochodzić w naszym kraju na szeroką skalę.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry