×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Polacy projektując własne domy jednorodzinne, obecnie stawiają na estetykę, ergonomię i ekologię

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Grzegorz Sperczyński, Cada Casa. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Zamiast stawiania wielkich brył, wybieramy nowoczesne rozwiązania, które przynoszą oszczędności w eksploatacji i pasują do otoczenia obiektu mieszkalnego. Ten trend w budownictwie domów będzie się umacniał wraz ze wzrostem świadomości oraz wrażliwości społecznej nabywców.

Rynek domów jednorodzinnych dość mocno się zmienił na przestrzeni ostatnich lat. Klienci stali się bardziej wymagający wobec architektów. Ich zainteresowanie nowatorskimi rozwiązaniami, personalizacją projektów i światowymi trendami doprowadziło do jakościowej zmiany powstających budynków. Odpowiadają za nią oczywiście również projektanci, którzy wyzwolili się z jarzma wątpliwych estetycznie wymagań inwestorów indywidualnych i tradycyjnego budownictwa.

- W ostatnich latach cieszą się powodzeniem projekty, które nawiązują do estetyki odpowiadającej charakterowi danej osoby. Klienci wybierają takie szkice, które są przede wszystkim ładne, ale jednocześnie szukają rozwiązań prawidłowych technologicznie. Oznacza to, że dom musi być nie tylko atrakcyjny w swoim wyglądzie, ale również energooszczędny. Powinien wykorzystywać nowoczesne technologie i cechować się funkcjonalnością, nie tylko w wymiarze samego zamieszkiwania, mówi Grzegorz Sperczyński z firmy Cada Casa.

Zdaniem Sperczyńskiego, największy wpływ na wybór konkretnego projektu ma jego indywidualizm. Wynika to z potrzeby klienta, który chce idealnie dopasować koncept do przestrzeni swojej działki. Znaczenie mają również wybrane przez niego walory estetyczne i utylitarne. W ocenie Anatola Kuczyńskiego, sekretarza Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP, takim wyznacznikiem są za to międzynarodowe trendy, które bacznie obserwują Polacy.

W pierwszym kwartale br. do sądów trafiło ponad 23 tys. spraw frankowych. Wzrost rdr. wynosi blisko 24 proc.

Jak wynika z danych zebranych ze wszystkich sądów okręgowych w Polsce, w I kwartale br. wpłynęło do nich w sumie 23,2 tys. spraw złożonych przez posiadaczy kredytów frankowych. To o prawie 24% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

- Przestaliśmy budować domy na pokaz, domy zbyt duże. Znaczenia nabrała racjonalizacja w wykorzystaniu powierzchni działki czy budynku. Ponadto rozwiązania, które stosujemy w projektowaniu, są podporządkowane pewnym wymogom ekologicznym. Dzięki temu powstające obiekty mieszkalne coraz częściej cechują się energooszczędnością. Takie wymagania stawiają przed nami klienci, zauważa Anatol Kuczyński.

Obecnie na świecie promowana jest architektura bazująca na funkcjonalności rozwiązań i kompaktowej formie. Te dobre wzorce trafiają również do naszego kraju. Polacy już teraz chcą przenosić je na rodzimy grunt. W opinii Kuczyńskiego, moda ta będzie się utrzymywać. W dłuższej perspektywie spowoduje to, że w niepamięć odejdą projekty niedopasowane do lokalnej zabudowy, które stawiają jedynie na wizualną manifestację domniemanego bogactwa klientów.

- Odnoszę wrażenie, że atrakcyjny dla architektów trend związany z wyższą kulturą estetyczną zamawiających będzie postępował. Klienci oczekują, by dom nawiązywał do ogólnoświatowych nurtów architektury zrównoważonej i estetycznie minimalistycznej, a nie tradycji. Zarówno w prasie, jak i programach telewizyjnych pojawia się coraz więcej przykładów wartościowych, dobrze zaprojektowanych budynków. Wpływa to na podniesienie świadomości estetycznej po stronie klientów, którzy zamawiając projekty oczekują podobnych rozwiązań, wyjaśnia sekretarz Mazowieckiej Okręgowej Izby Architektów RP.

Małe firmy bardziej boją się wzrostu kosztów i nierzetelnych kontrahentów niż kontroli skarbówki [RAPORT]

Najmniejsze na rynku firmy najbardziej obawiają się rosnących kosztów prowadzenia działalności, na co wskazuje obecnie ponad 41% ankietowanych. Na drugim miejscu, z blisko 40% wynikiem, wskazywani są nierzetelni kontrahenci.

Świadomość inwestorów indywidualnych uległa transformacji. Zdaniem specjalisty z Cada Casa, klienci coraz częściej wpływają na architektów, domagając się, by ci uwzględniali w swoich projektach nowe technologie i wybierali energooszczędne materiały. Duża część Polaków, którzy obecnie decydują się na budowę domów jednorodzinnych, ceni spójność koncepcji w podejściu systemowym i chętnie korzysta z prefabrykatów, np. płyt fundamentowych czy ogrodzeń, co już teraz widać w zmieniającej się przestrzeni.

- Gotowe projekty często są realizowane w taki sposób, aby były zauważalne w Internecie. Nie zawsze jednak ich estetyka koresponduje z doborem technologii czy energooszczędnością danego obiektu. Dlatego, w mojej ocenie, najlepszą opcją jest skorzystanie z rozwiązania stworzonego specjalnie dla konkretnego klienta. Dom może być dopasowany zarówno do jego indywidualnych potrzeb, jak i lepiej wykorzystywać przestrzeń działki. Będzie cechował się również wyższą funkcjonalnością, podsumowuje Grzegorz Sperczyński.

Polacy są coraz bardziej świadomi zalet ekologicznego i ergonomicznego budownictwa domów jednorodzinnych. Niestety, sama wiedza nie wystarcza, aby korzystać wyłącznie z tych rozwiązań. Barierą okazują się nadal koszty inwestycji. Złotym środkiem, dla klientów może być adaptowanie gotowego projektu do indywidualnych potrzeb. Nie jest to rozwiązanie pozbawione wad, ale pozwala, by, w ramach ograniczonego budżetu, na przygotowany szkielet nanieść kilka nowoczesnych i funkcjonalnych udogodnień. Przed zakupem projektu klient musi się jednak upewnić, czy w konkretnym przypadku jest to realne pod względem technologicznym.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry