×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Pallad droższy od złota i platyny. Eksperci: Cena jeszcze wzrośnie. Warto tym się zainteresować

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Nie złoto, ani platyna. Teraz inwestuje się w pallad (Fot. serwis agencyjny MondayNews)

O blisko 40% wzrosła od początku roku cena palladu. Ten metal szlachetny kosztuje przeszło 1700 dolarów, czyli więcej niż złoto. Według znawców tematu, w najbliższych miesiącach trzeba będzie zapłacić za niego jeszcze więcej. Popyt znacznie przewyższa podaż, a przyczynia się do tego sytuacja w branży motoryzacyjnej. Pallad jest często wykorzystywany w produkcji katalizatorów w samochodach benzynowych, których sprzedaż wzrasta po tzw. aferze spalinowej. Małych inwestorów może zainteresować m.in. kupno sztabek czy monet lokacyjnych.

Notowania w górę

Pallad jest najdroższym metalem szlachetnym, trzeba za niego zapłacić więcej niż za złoto, co podkreśla Łukasz Zembik, ekspert rynku OTC z Domu Maklerskiego TMS Brokers. I zaznacza, że cena od początku roku urosła o ponad 36 proc. Ten wynik uwzględnia już listopadową korektę, która wyniosła ponad 100 dolarów. Obecne ceny palladu plasują się w okolicach 1720 dolarów.

– Niewystarczająca podaż i rosnący popyt z pewnością mogą spowodować wzrost ceny palladu w przyszłym roku, co czyni go atrakcyjnym metalem do inwestycji. Spodziewamy się wzrostu jego notowań w ciągu najbliższych miesięcy. Pallad należy jednak traktować jako uzupełnienie portfela metali szlachetnych – komentuje Daniel Marburger, dyrektor zarządzający CoinInvest.

Z kolei Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z Domu Maklerskiego BOŚ, zaznacza, że mowa jest o najmniej popularnej inwestycji spośród znanych i dostępnych dla inwestorów indywidualnych metali szlachetnych. Dopiero obserwowany w ostatnich latach systematyczny wzrost cen zwiększył zainteresowanie palladem wśród potencjalnych nabywców. Trend wzrostowy wciąż się utrzymuje i sprzyja mu sytuacja fundamentalna na rynku palladu. Niemniej, w bieżącym roku spore znaczenie miał popyt spekulacyjny. Zdaniem eksperta, to budzi obawy, że optymizm dotyczący dalszych zwyżek może być już nieco przesadzony.

– Popyt mocno przerasta podaż. Tendencja ta utrzymuje się od 2012 roku, a pogłębiła się 4 lata później. Silny trend wzrostowy rozpoczął się na początku 2016 roku. Od tamtego momentu rynek wykonuje korekty techniczne. Jedną z nich obserwowaliśmy w pierwszej połowie 2018 roku, drugą – w okresie od marca do maja br. Jednak listopadowa przecena w porównaniu do poprzednich okresów spadkowych jest niewielkich rozmiarów – wskazuje Łukasz Zembik.

Polacy skarżą się na zmęczenie i brak energii. Pracodawcy po cichu liczą straty [BADANIE]

Blisko 67 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji. Jak wyliczyli autorzy raportu, minimalne straty, wywołane przez depresję, wynoszą w Polsce co najmniej 2,8 mld zł, a to tylko koszty zwolnień lekarskich.

Do katalizatorów

Jak zaznacza Daniel Marburger, pallad jest produktem deficytowym od ośmiu lat. Prognozy na kolejne lata wskazują, że deficyt metalu na rynku może wzrosnąć ze względu na sytuację w przemyśle motoryzacyjnym. Dorota Sierakowska dodaje, że od tzw. afery spalinowej zapotrzebowanie na samochody z silnikami diesla zaczęło spadać na korzyść tych benzynowych. Ten fakt wsparł popyt na pallad, ponieważ jest on wykorzystywany w produkcji katalizatorów. Z kolei w dieslowskich samochodach używa się głównie platyny.

– Pallad charakteryzuje się wysokim poziomem ciągliwości oraz jest odporny na korozję. Dlatego jest tak często wykorzystywany w produkcji katalizatorów. Chiny zaostrzają przepisy ograniczające zanieczyszczenie pojazdów, przez co coraz więcej zużywa się tego metalu. W Europie przeważa tendencja kupowania pojazdów benzynowych – mówi ekspert rynku OTC z TMS Brokers.

Według dyrektora zarządzającego CoinInvest, nie ma odwrotu dla przemysłu motoryzacyjnego, choć cena platyny jest niższa. Zmiana linii produkcyjnych w konsekwencji byłaby znacznie droższa. Ponadto, innym powodem rosnących notowań palladu jest jego naturalne występowanie. Najczęściej jest wytwarzany jako produkt uboczny z wydobycia platyny i niklu, a największe złoża znajdują się w Rosji i południowej Afryce. Wszelkie informacje o możliwych ograniczeniach znacząco wpływają na wahania cen.

W ub.r. Polacy oddali fiskusowi ponad 9 mld zł w ramach podatku Belki. To wzrost o blisko 58 proc. rdr. [DANE MF]

W ub.r. do skarbu państwa wpłynęło ponad 9 mld zł z tzw. podatku Belki. Był to o blisko 58% większy przychód niż w 2022 r. To też o ponad 8% więcej niż zakładano. Natomiast w porównaniu z 2021 r. widać wzrost już o przeszło 118%.

Lokata kapitału

– Sposobów na inwestowanie w pallad jest znacznie mniej niż w przypadku złota czy srebra. Niemniej, nawet mali inwestorzy mogą to zrobić na kilka sposobów. Najbardziej intuicyjnym wyborem jest kupno sztabek lub monet lokacyjnych, np. kanadyjskiego Maple Leaf. To jednak jest opcja dopasowana głównie do długoterminowych inwestorów – informuje mówi analityk surowcowy z DM BOŚ.

Jak dodaje Łukasz Zembik, na pallad jest nałożony 23 proc. podatek, dlatego zakup będzie się dłużej zwracać. Trzeba też mieć pomysł na przechowywanie tego surowca, gdyż potencjalnie trzymanie go w domu narażone jest na kradzież. Natomiast Daniel Marburger zaznacza, że monety i sztabki są dostępne w oparciu o aktualną cenę palladu. Można zdecydować się na inne produkty tzw. papierowe, ale ostatecznie klient posiada tylko certyfikat.

– Jeśli interesuje nas inwestycja średnioterminowa lub krótkoterminowa powinniśmy skupić się na instrumentach finansowych, opartych o cenę palladu. Mowa tu kontraktach futures lub CFD, na których wykorzystywana jest dźwignia finansowa. Przy tego typu inwestycjach powinniśmy pamiętać o odpowiednim zarzadzaniu ryzykiem. Kontrakty CFD są dedykowane inwestorom z mniejszym portfelem, ponieważ umożliwiają one kupno tylko części kontraktu. Pozwalają również na otwieranie krótkich pozycji, czyli zarabianie wówczas, gdy cena metalu spada – wyjaśnia ekspert z TMS Brokers.

Z kolei Dorota Sierakowska zaznacza, że inwestowanie faktycznie jest obarczone większym ryzykiem niż lokowanie kapitału na rynkach złota czy srebra. Niemniej wysoka zmienność oznacza możliwość wypracowania atrakcyjnych stóp zwrotu z takiej inwestycji. W ostatnich latach notowania palladu radziły sobie lepiej niż ceny pozostałych metali szlachetnych.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry