Ozonoterapia przeżywa złote czasy jako skuteczna metoda wspomagania leczenia wielu chorób. Pomaga w przypadkach, w których konwencjonalne metody leczenia są niewystarczające. Najczęściej ma zastosowanie w chorobach autoimmunologicznych oraz w procesach przewlekłego zapalenia.
- Obecnie ozonoterapia ma szerokie zastosowanie w leczeniu takich chorób jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy trądzik. Wykazuje ona działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, w ranach trudno gojących się i jest praktykowana dość powszechnie, mówi lek. Magdalena Osińska z warszawskiej Kliniki Witaminowej.

Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec ub.r. liczba zadłużonych aktywnych płatników wzrosła o prawie 2% w porównaniu z 2023 r. Z kolei łączna kwota zadłużenia powiększyła się o ponad 1,5 mld złotych, a więc o przeszło 8% rdr.
Ozon natlenia tkanki oraz ułatwia komórkowe procesy odnowy. Dlatego jest wykorzystywany w leczeniu owrzodzeń, ropnych zmian na skórze i odleżyn. Podany bezpośrednio do naczynia krwionośnego wspomaga walkę z niedokrwieniem serca, mózgu czy kończyn dolnych. Redukuje on toksyny w organizmie oraz tłuszcz, pobudzając jednocześnie system odpornościowy.
- Do przeciwwskazań do stosowania ozonoterapii należy kilka sytuacji. Wśród nich można wymienić przede wszystkim nadczynność tarczycy i źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, ale także ciążę oraz etap ostrego zawału mięśnia sercowego, dodaje Osińska.

Zarówno w styczniu, jak i w lutym ceny jaj wzrosły rdr. dwucyfrowo. Wstępne wyniki z marca też na to wskazują i świadczą o tym, że produkt coraz bardziej drożeje. W tym miesiącu jajko w sklepie kosztowało średnio już nieco ponad złotówkę.
Od strony technicznej zabieg ozonoterapii polega na tym, że butelka soli fizjologicznej jest podłączana do aparatu, który z kolei ma podłączenie do butli z ozonem. Na zasadzie sprzężenia zwrotnego butelka soli fizjologicznej jest nasycana ozonem o zmiennym stężeniu (stężenie mieszaniny tlenowo-ozonowej jest stopniowo zwiększane) i przyłączana pacjentowi do naczynia krwionośnego. Ozon wędruje z ten sposób do każdej komórki.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.