×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Uczestnicy obrotu gospodarczego zgłaszający wierzytelności do BIG-u nie są równo traktowani

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (adw. Łukasz Domian, Ecovis System Rewident)

Zamieszczanie informacji o wierzytelnościach w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej wymaga udokumentowania długu prawomocnym orzeczeniem sądu. Tymczasem pozostali wierzyciele mogą dokonać wpisu na podstawie samego wezwania dłużnika do zapłaty.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych oraz wymianie danych gospodarczych określa to, jakie podmioty są uprawnione do zgłoszenia wierzytelności do Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Należą do nich profesjonalni uczestnicy obrotu, czyli osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz osoby fizyczne nieprowadzące tej działalności. Zdaniem Łukasza Domiana, adwokata z Ecovis System Rewident, dokonanie podziału wierzycieli na tych, którzy muszą dokumentować wierzytelność prawomocnym orzeczeniem sądu z klauzulą wykonalności, tj. tytułem wykonawczym, oraz osoby, które nie muszą tego obowiązku dopełniać, powoduje nierówne traktowanie uczestników obrotu gospodarczego.

- Ustawa wyraźnie rozróżnia osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej, od pozostałych, profesjonalnych uczestników obrotu gospodarczego. Istnieje bowiem dodatkowy wymóg dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej, które chcą zgłosić wierzytelność. Jest nim konieczność udokumentowania jej tytułem wykonawczym, wyjaśnia adwokat.

Sprawy frankowe w sądach mają zdecydowanie przyspieszyć. Eksperci zgłaszają wątpliwości

Trwają prace nad regulacjami, które pozwolą na szybsze rozpoznawanie spraw frankowych. Eksperci komentujący te doniesienia, przedstawiają wątpliwości w kwestii skuteczności wybranych pomysłów. Ale nie brakuje też opinii, że przygotowywane zmiany poprawią sytuację w sądach.

Według eksperta, taki podział został wprowadzony, ponieważ, zgodnie z założeniami ustawodawcy, dokonanie zgłoszenia przez osoby fizyczne mogło być związane z wyższym ryzykiem zgłaszania zobowiązań o wątpliwym charakterze. Tego zagrożenia ustawodawca nie dostrzegał u podmiotów prowadzących zorganizowaną działalność gospodarczą.

- Należy przypuszczać, że wprowadzenie odpowiednich mechanizmów przez ustawodawcę i efektywne ich stosowanie, będzie prowadziło do wyeliminowania wątpliwych wierzytelności. W związku z tym dalsze utrzymywanie tego wymogu wyłącznie wobec osób fizycznych nie znajduje podstaw, uważa ekspert z Ecovis System Rewident.

Fatalne dane ze sklepów. Dynamika wzrostu cen wciąż idzie w górę. Kolejny miesiąc z rzędu jest rdr. drożej

Wzrost cen codziennych zakupów przekroczył właśnie granicę 5 proc. rok do roku. Do tego widać, że już tylko jedna kategoria ze wszystkich obserwowanych nie zdrożała. I tym razem na podium drożyzny znalazły się warzywa, słodycze i desery, a także owoce.

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przewiduje mechanizmy, których zadaniem jest skuteczne wyeliminowanie zgłaszania wątpliwych wierzytelności. Pierwszym z nich jest konieczność uiszczenia opłaty związanej z zamieszczeniem danych dłużnika w Biurze Informacji Gospodarczej, drugim - wprowadzenie odpowiedzialności karnej towarzyszącej zgłoszeniu nieprawdziwej wierzytelności.

Jak twierdzi ekspert, osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej najczęściej zgłaszają zobowiązanie do BIG-u, gdy dostawca usługi nie wywiąże się w należyty sposób z umowy związanej dla konsumenta z większymi wydatkami. Przykładem są klienci biur podróży rozczarowani organizowanymi przez nie wycieczkami. W tej sytuacji konieczność uzyskania wcześniejszego tytułu wykonawczego dla zgłoszenia wierzytelności do BIG-u niweluje ostrzeganie przed nierzetelnymi uczestnikami obrotu gospodarczego - w tym przypadku przed biurami podróży.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry