Cierpiący na grypę często bagatelizują jej objawy. W związku z tym, nie zgłaszają się do lekarza, który powinien przepisać im specjalne leki do walki z tą ostrą, zakaźną chorobą układu oddechowego. Nawet jeden dzień zwłoki może doprowadzić do silnych powikłań sercowo-naczyniowych i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Jak wyjaśnia warszawski internista, Jakub Berczak, zwykłe przeziębienie od samego początku atakuje górne drogi oddechowe. Podobnie jest z grypą, w przypadku której pewne objawy są bardziej widoczne. Jednak każdy organizm, w zależności od swojej kondycji, może odczuwać je w inny sposób. Dlatego, chcąc właściwie rozpoznać chorobę, nie wolno polegać tylko na własnych obserwacjach. Należy zgłosić się do lekarza, który właściwie zdiagnozuje chorobę i przepisze skuteczne leki, dostępne wyłącznie na receptę. Do walki z grypą został np. specjalnie opracowany składnik o nazwie oseltamivir.
– Aby odróżnić od siebie dwie infekcje wirusowe, trzeba w pierwszej kolejności zmierzyć temperaturę. Powinniśmy wiedzieć, że grypa występuje nagle i pojawia się wraz z bardzo wysoką gorączką, powyżej 40 stopni Celsjusza. Jeśli ją mamy, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, nawet przez jeden dzień, ponieważ choroba może bardzo szybko postępować. Pacjent odczuwa wówczas silne bóle mięśni, głowy i stawów. Nie ma natomiast kataru – alarmuje Jakub Berczak z Grupy LUX MED.
Od stycznia do sierpnia 2024 r. nałożono więcej grzywien za uchylanie się od obowiązku szczepień ochronnych niż w całym 2023 r. Jednak Państwowa Inspekcja Sanitarna chce zmniejszenia dolegliwości kar dla rodziców. Za to postuluje, żeby szerzej postawić na edukację społeczeństwa.
W odróżnieniu od grypy, przeziębienie, nawet silne, pojawia się stopniowo. Chory czuje się coraz bardziej osłabiony. Stan podgorączkowy zazwyczaj nie przekracza 37,8 stopni Celsjusza. Występuje katar, ale nie ma suchego i męczącego kaszlu, który często towarzyszy grypie. Nie pojawiają się też bóle głowy, mięśni ani stawów. Przeziębienie trwa zazwyczaj 7 dni. Jednak najważniejsze jest to, że ta infekcja ustępuje, bez niebezpiecznych dla zdrowia i życia następstw.
Eksperci rynkowi prognozują, że przed świętami Bożego Narodzenia ceny detaliczne w sklepach będą stabilne. Jednak w dłuższej perspektywie geopolityka może to wyraźnie zmienić. Wiele będzie zależeć od relacji Europy z Donaldem Trumpem.
– Grypa niezdiagnozowana, a więc nieleczona, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, a nawet śmierci pacjenta. Istnieje wiele powikłań, które wywołuje. Wszystkie mogą okazać się bardzo groźne. A należy do nich m.in. zapalenie krtani, oskrzeli, płuc i mięśnia sercowego. W wyniku tego ostatniego, czasem dochodzi do trwałej niesprawności centralnego narządu układu krwionośnego. Wśród równie niebezpiecznych skutków grypy należy wymienić ostrą niewydolność nerek oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – ostrzega Jakub Berczak.
Lekarz wyjaśnia, że najbardziej narażone na powikłania po grypie są dzieci oraz osoby starsze, po 65. roku życia. Jednak również pacjenci w sile wieku, mający 20-40 lat, w wyniku osłabienia organizmu mogą zapaść na śmiertelne schorzenia, wywołane zakaźną chorobą układu oddechowego. Jej następstwa w dużej mierze zależą od szczepów wirusów, które panują w danym sezonie. Dlatego, tak ważne jest dobranie odpowiednich leków do walki z infekcją.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.