×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Nie potrafimy odróżnić zwykłego przeziębienia od grypy. Ta niewiedza może nas kosztować nawet utratę życia

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
Jakub Berczak, Grupa LUX MED. Fot. serwis agencyjny MondayNews™

Cierpiący na grypę często bagatelizują jej objawy. W związku z tym, nie zgłaszają się do lekarza, który powinien przepisać im specjalne leki do walki z tą ostrą, zakaźną chorobą układu oddechowego. Nawet jeden dzień zwłoki może doprowadzić do silnych powikłań sercowo-naczyniowych i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak wyjaśnia warszawski internista, Jakub Berczak, zwykłe przeziębienie od samego początku atakuje górne drogi oddechowe. Podobnie jest z grypą, w przypadku której pewne objawy są bardziej widoczne. Jednak każdy organizm, w zależności od swojej kondycji, może odczuwać je w inny sposób. Dlatego, chcąc właściwie rozpoznać chorobę, nie wolno polegać tylko na własnych obserwacjach. Należy zgłosić się do lekarza, który właściwie zdiagnozuje chorobę i przepisze skuteczne leki, dostępne wyłącznie na receptę. Do walki z grypą został np. specjalnie opracowany składnik o nazwie oseltamivir.

– Aby odróżnić od siebie dwie infekcje wirusowe, trzeba w pierwszej kolejności zmierzyć temperaturę. Powinniśmy wiedzieć, że grypa występuje nagle i pojawia się wraz z bardzo wysoką gorączką, powyżej 40 stopni Celsjusza. Jeśli ją mamy, powinniśmy jak najszybciej zwrócić się do lekarza. Nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, nawet przez jeden dzień, ponieważ choroba może bardzo szybko postępować. Pacjent odczuwa wówczas silne bóle mięśni, głowy i stawów. Nie ma natomiast kataru – alarmuje Jakub Berczak z Grupy LUX MED.

[OPINIE Z RYNKU] Cena bitcoina wciąż niska, ale eksperci rynkowi widzą w tym szansę na dobry zarobek

Inwestorzy od kilku dobrych tygodni próbują sobie odpowiedzieć na pytanie, czy ostatnie spadki notowań bitcoina to dla nich szansa czy też zagrożenie. Jednak część ekspertów uważa, że obecnie zakup BTC może przynieść znaczną stopę zwrotu.

W odróżnieniu od grypy, przeziębienie, nawet silne, pojawia się stopniowo. Chory czuje się coraz bardziej osłabiony. Stan podgorączkowy zazwyczaj nie przekracza 37,8 stopni Celsjusza. Występuje katar, ale nie ma suchego i męczącego kaszlu, który często towarzyszy grypie. Nie pojawiają się też bóle głowy, mięśni ani stawów. Przeziębienie trwa zazwyczaj 7 dni. Jednak najważniejsze jest to, że ta infekcja ustępuje, bez niebezpiecznych dla zdrowia i życia następstw.

Badanie nie pozostawia złudzeń. Większość konsumentów wciąż boi się sklepowych podwyżek

Blisko 60 proc. konsumentów obawia się, że ceny w sklepach nadal będą rosły. Przeciwnego zdania jest niespełna jedna trzecia rodaków. Wśród tych, którzy z niepokojem patrzą w przyszłość, są przede wszystkim ludzie mający ponad 65 lat i od 45 do 54 lat. 

– Grypa niezdiagnozowana, a więc nieleczona, może doprowadzić do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, a nawet śmierci pacjenta. Istnieje wiele powikłań, które wywołuje. Wszystkie mogą okazać się bardzo groźne. A należy do nich m.in. zapalenie krtani, oskrzeli, płuc i mięśnia sercowego. W wyniku tego ostatniego, czasem dochodzi do trwałej niesprawności centralnego narządu układu krwionośnego. Wśród równie niebezpiecznych skutków grypy należy wymienić ostrą niewydolność nerek oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – ostrzega Jakub Berczak.

Lekarz wyjaśnia, że najbardziej narażone na powikłania po grypie są dzieci oraz osoby starsze, po 65. roku życia. Jednak również pacjenci w sile wieku, mający 20-40 lat, w wyniku osłabienia organizmu mogą zapaść na śmiertelne schorzenia, wywołane zakaźną chorobą układu oddechowego. Jej następstwa w dużej mierze zależą od szczepów wirusów, które panują w danym sezonie. Dlatego, tak ważne jest dobranie odpowiednich leków do walki z infekcją.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry