×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Negatywna ocena perspektywy ratingowej uderzy w polskie firmy. Na całej sytuacji zyskają eksporterzy

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Mateusz Adamkiewicz, analityk finansowy HFT Brokers)

Moody’s daje znak zagranicznym inwestorom, że Polska nie jest bezpiecznym i stabilnym krajem. Koszty obniżenia perspektywy oceny wiarygodności kredytowej kraju poniesie nie tylko państwo, ale i przedsiębiorcy. Zagraża nam odpływ inwestycji zagranicznych i spadek ratingu.

W styczniu br. jedna z trzech największych agencji ratingowych Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Była to reakcja na trwający kryzys konstytucyjny. Według czarnych scenariuszy, 13 maja br. na podobny krok miał zdecydować się Moody’s, który od kilku tygodni ostrzegał przed zwiększonym ryzykiem inwestowania w Polsce. Zamiast spodziewanego obniżenia ratingu, agencja zmieniła jedynie jego perspektywę ze stabilnej na negatywną.

- Obniżenie perspektywy dla polskiego ratingu powinno skłonić do działania nasz rząd. Musi on skupić się na odbudowaniu pozytywnego wizerunku Polski za granicą, ponieważ inwestorzy przywiązują dużą wagę do oceny wiarygodności kredytowej. Będą oni podchodzić nieufnie do niestabilnej gospodarki. Przełożyć może się to na zmniejszenie inwestycji w rynek kapitałowy czy w realną gospodarkę, mówi Mateusz Adamkiewicz, analityk finansowy z HFT Brokers.

W 2023 roku aktywni płatnicy zalegali ZUS-owi 19,4 mld złotych. To wzrost rok do roku o blisko 12 proc.

Na koniec 2023 r. niemal 628 tys. aktywnych płatników składek miało zadłużenie względem ZUS-u. Z tego wynika, że problem faktycznie dotyka ponad 20 proc. z nich. Do tego łączny dług płatników wyniósł 19,4 mld złotych, co stanowi wzrost o blisko 12% rdr.

W ocenie eksperta, na obniżeniu perspektywy dla polskiego ratingu przez Moody’s stracą automatycznie duże firmy, takie jak Orlen czy KGHM. Koszty obsługi ich zadłużenia znacznie wzrosną, co bezpośrednio przełoży się na wyniki finansowe i wycenę akcji.

- W sytuacji, w której druga agencja ratingowa daje upomnienie Polsce, kolejne obniżki oceny wiarygodności kredytowej są możliwe. Dług zarówno państwa, jak i przedsiębiorców staje się niepopularny, w wyniku czego spadnie zainteresowanie naszym rynkiem wśród inwestorów zagranicznych. Na obniżeniu perspektywy ratingu Polski zyskają natomiast eksporterzy, których produkty staną się bardziej konkurencyjne, twierdzi Mateusz Adamkiewicz.

W myśl przyjętych zasad, przedsiębiorstwo nie może mieć wyższego ratingu, niż państwo. Niestety firmy nie mają żadnego wpływu na obniżenie perspektywy ratingowej Polski. Zdaniem specjalisty z HFT Brokers, przedsiębiorcy mogą liczyć jedynie na utrzymanie dobrej koniunktury na rynkach globalnych. Przekłada się ona bowiem na relatywnie tanią emisję długu przez firmy, która znajduje się zdecydowanie niżej od historycznej średniej. Ekspert podkreśla, że obniżenie perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Polski nie będzie jednak miało większego znaczenia dla konsumentów, jednak odczuje to krajowa gospodarka.

[DANE ZUS] Polacy coraz częściej dostają zwolnienia lekarskie, bo cierpią na depresję lub inne choroby ze sfery psychiki

W ub.r. Polacy przebywali średnio prawie 11 dni na zwolnieniu lekarskim. Najwięcej tego typu przypadków dotyczyło schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego i tkanki łącznej. Jednocześnie coraz częstszą przyczyną nieobecności stają się zaburzenia psychiczne oraz zaburzenia zachowania.

- Przedsiębiorstwa muszą czekać na kolejne decyzje agencji ratingowych i dostosowywać się do obecnej sytuacji gospodarczej. Obniżenie perspektywy oceny wiarygodności kredytowej, z pewnością nie jest czynnikiem sprzyjającym firmom, ponieważ zarówno inwestorzy, jak i biznes nie lubią niepewności. Dopóki pojawia się ona w kontekście polskiej gospodarki, dopóty inwestycje mogą być nieco wstrzymane, podsumowuje Adamkiewicz.

Według analityka, negatywna zmiana perspektywy ratingu Polski podniesie koszty obsługi przedsiębiorstw, jednak nie przełoży się na gwałtowne i silne spowolnienie gospodarcze. W dłuższej perspektywie polski złoty nie musi stracić w związku z decyzją Moody’s. Negatywne informacje były już dyskontowane, w wyniku czego w kwietniu polska waluta była najsłabszą wśród krajów wschodzących. Możliwe, że czeka nas powrót silnego złotego na poziomie, który obserwowaliśmy w minionym roku. Jego kurs względem euro oscylujący pomiędzy 4,20-4,50 nie stwarza większego zagrożenia dla polskiej gospodarki. Moody’s oceni wiarygodność kredytową Polski po raz kolejny 9 września, Fitch - 15 lipca, a S&P najwcześniej, bo 1 lipca. Do tego czasu polski rząd powinien wdrożyć działania naprawcze i zapobiec kolejnemu obniżeniu ocen lub perspektyw ratingowych kraju.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry