×
Biznes i gospodarka separator
Budownictwo Energetyka Handel Infrastruktura Motoryzacja Nieruchomość Przemysł Rolnictwo Telekomunikacja Transport Turystyka Ubezpieczenia
Bankowość i finanse separator
Banki Fundusze Giełda Inwestycje Kredyty Lokaty Waluty
Nowe technologie separator
Audio-Wideo Fotografia Internet Komputery Oprogramowanie Telefony
Społeczeństwo separator
Konsument Podatki Praca i kariera Prawo Problemy społeczne Samorząd
Edukacja separator
Dziecko Nauka Szkolnictwo
Media separator
Internet Public Relations Reklama i marketing Telewizja, radio, prasa
Zdrowie i uroda separator
Choroby Kosmetyki Leczenie Leki i preparaty Medycyna Porady lekarza Profilaktyka Żywienie
Kultura separator
Film Literatura Muzyka Sztuka Teatr
Lifestyle separator
Dom i ogród Gwiazdy Kulinaria Moda Podróże Styl życia Wnętrza Zakupy
Opinie i komentarze separator
Bankowość Finanse Gospodarka Handel Marketing Materiał eksperta Nowe Technologie Podatki Praca i kariera

Na rynku pojawiła się nowa alternatywa dla cukru, która niedługo może stać się hitem kulinarnym

Udostępnij na Facebook'uPolecamy Udostępnij na Twitter'zeTweetnij Udostępnij na LinkedIn'ie Udostępnij
fot. serwis agencyjny MondayNews (Magdalena Czyrynda-Koleda, poradnia dietetyczna Dietosfera)

Lucuma może zastąpić cukier, jest bowiem słodzikiem o niskim indeksie glikemicznym. Zawiera wiele składników odżywczych m.in. beta-karoten i żelazo. Smakiem przypomina syrop klonowy i stanowi dodatek do potraw. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z jej ilością.

Lucuma jest owocem, który pochodzi z andyjskich dolin Peru, Chile i Ekwadoru. W Europie najczęściej jest spotykana w krajach śródziemnomorskich np. Hiszpanii i Portugalii. Jej owoce przypominają wyglądem awokado, ponieważ mają kulisty kształt w zielonym kolorze, a wewnątrz znajduje się włóknisty, pomarańczowy miąższ. Lucuma jest produktem bardziej popularnym na Zachodzie niż w Polsce, dlatego w naszym kraju mało osób zdaje sobie sprawę, że można go stosować zamiast cukru.

- Takie owoce najpierw suszy się w całości, później się mieli, dzięki czemu uzyskuje się proszek, który jest stosowany jako słodzik. Można nim słodzić różnego typu potrawy lub koktajle. Może on także stanowić dodatek do musli, deserów czy lodów, wyjaśnia Magdalena Czyrynda-Koleda, z poradni dietetycznej Dietosfera.

Polacy zgłaszają coraz mniej skarg na mobbing. Ubywa też samych kontroli. Spadki rdr. są dwucyfrowe [DANE GIP]

W trzech kwartałach br. do PIP-u wpłynęło 795 skarg w kwestii podejrzeń o działania mobbingowe. To o 12,8% mniej niż rok wcześniej. Do tego podjęto też 740 czynności kontrolnych, czyli o 12,9% mniej niż w tym samym czasie w 2023 roku.

Smak lucumy jest podobny do smaku syropu klonowego lub karmelu. Jej owoce są odżywcze, lekko słodkie i orzeźwiające. Jej miąższ, wysuszony i sproszkowany, doskonale się sprawdza w charakterze naturalnego słodzika lub środka aromatyzującego. Posiada ona m.in. wysoką zawartość błonnika pokarmowego, białko roślinne, wapń.

- Owoc ten ma duże wartości odżywcze, zawiera witaminy z grupy B, żelazo i różnego rodzaju minerały, czego zwykły cukier nie posiada. Teksturą przypomina cukier puder. Jest także mniej słodki niż zwykły cukier, albowiem dwie łyżeczki lucumy odpowiadają jego jednej łyżeczce, mówi Czyrynda-Koleda.

Lucuma jest bezpieczna dla diabetyków i innych osób, które muszą uważać na poziom cukru we krwi. Spożywanie jej wywołuje uczucie sytości. Jest świetnym dodatkiem do jogurtów i smoothie. Ekstrakt z lucumy przyspiesza gojenie ran. Reguluje ona także pracę układu trawiennego. Trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić z jej ilością.

[DANE Z RYNKU] Ceny usług stomatologicznych najszybciej rosną w całym sektorze zdrowia

Jak wynika z danych GUS, wzrost cen usług stomatologicznych wynosi ponad 8% r/r. Dla porównania, inflacja w całym sektorze zdrowia jest niższa. Eksperci komentujący te dane twierdzą, że wkrótce wzrost może być nawet dwucyfrowy r/r.

- Jeżeli stosujemy lucumę jako słodzik, to podobnie jak w przypadku każdego, nawet najzdrowszego produktu należy zachować pewien umiar. W nadmiarze wszystko szkodzi, a lucuma uważana jest za tzw. superfoods, czyli jest w jednej grupie z zielonym jęczmieniem czy spiruliną, przestrzega Magdalena Czyrynda-Koleda.

W Polsce lucuma jest wciąż trudno dostępna i dopiero poznawane są jej zalety. Najchętniej jest kupowana jako granulat lub proszek. Należy jej szukać w sklepach ze zdrową żywnością lub zamówić w sklepie internetowym. Cena za opakowanie 200-gramowe wynosi ok. 18-35 zł.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Materiał chroniony jest przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 roku o ochronie baz danych. Materiał może być wykorzystany (w tym dalej publicznie udostępniany) wyłącznie przez zarejestrowanych Użytkowników serwisu, tj. dziennikarzy/media. Jakiekolwiek wykorzystywanie przez nieuprawnione osoby (poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami) jest zabronione.

NAJNOWSZE NEWSY

Przewiń do góry